Jöle İle Cildinizi Gençleştirin

Jöle İle Cildinizi Gençleştirin
Maria del Carmen Hernandez

tarafından incelendi ve onaylandı. dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Zaman geçtikçe cildiniz, genç görünümünü yitirmeye başlar. Jöle içersindeki kolajen, dokuları destekleyip, cildinize parlak ve genç görünümü veren maddedir.

Günümüzde, cildin erken yaşlanması sorununa karşı farklı alternatif çözümler bulunmaktadır; elektrot tedavileri, radyo sinyali tedavisi gibi alternatifler, cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olurken; kötü beslenme, sigara gibi kötü alışkanlıklar veya aşırı güneş ışığına maruz kalmaktan dolayı meydana gelen erken yaşlanmayı geciktirmekte faydalıdırlar.

Kadınlar için yüz, dış erkenlere en çok maruz kalan organ olduğu için yaşlanmadan en çok etkilenen organdır. Yüzün ışıltısını kaybetmesi ve yüzdeki kırışıklıklar gibi sorunlar, stres ve kötü beslenme gibi sebeplerden dolayı da oluşurlar.

Güzellik ürünleri satın alırken çok dikkat etmelisiniz. Ürünlerin cilt tipinize uygun olduğundan emin olun. Ayrıca her gece, yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizleyin. Cildinizi temizlemeden uyursanız, yüzünüzdeki makyaj malzemeleri ciltteki gözeneklerinizi tıkayacak ve sabah yorgun bir yüzle güne başlamanıza neden olacaktır.

Vücudunuz gibi, yüzünüzdeki kasları güçlendirmek için yapabileceğiniz egzersizler de vardır. Fakat bugünkü yazımızda, cildinizin genç kalması için, yan etkisi olmayan basit ve ekonomik bir yoldan bahsedeceğiz.

Jöle, içerdiği az kalori sayesinde her gün tüketebileceğiniz ve cildinizin ışıltılı ve sağlıklı olmasını sağlayıp, zamanın etkilerine karşı güçlendirecek bir besindir.

Jöle

Jöle, hayvansal kolajenden yapılır. Kolajenin besin değeri yüksektir ve tırnakları, cilt ve saçları sağlıklı tutmaya yarar. Her yaş için faydalı olan jöle, %85-90 oranında kolajen içerir.

Jöle, özellikle hamilelerde vücutta oluşan çatlakları önlemeye yardımcı olur. Hamilelikten önce beslenmenize, yiyebileceğiniz kadar jöleden ekleyin ve bunu hamilelikte devam ettirin, böylece vücudunuzu hamileyken oluşabilecek çatlaklara karşı güçlendirebilirsiniz.

hamilelikte cilt

Artroz rahatsızlığı yaşayanlar da beslenmelerine jöleyi dahil etmelidir çünkü, bu rahatsızlığın neden olduğu kıkırdak sorunlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Jölenin içerdiği glisin maddesi, dokuların yenilenmesine yardımcı olur.

Ameliyat ve hastalık geçiren hastalara doktorlar, kolay iyileşmeleri için jöle yemeyi önerir. Jöle, sindirim için de faydalıdır. Ayrıca spor sakatlıklarında da, tendon, lif, kaslar ve eklemlerin sağlamlaşmasına yardımcı olan jöle, kolay sakatlanmayı önler.

Jöle çok çeşitli bir yiyecek maddesidir. Yiyecekleri koyulaştırmada ve hap yapımında da yaygın olarak kullanılır. Cildinizin genç ve taze kalmasını istiyorsanız, bunu sağlamanın birçok yolu olduğunu unutmayın.

Jöledeki kolajen, çok faydalıdır. Su içmek, kaliteli güzellik ürünleri kullanmak ve güneş ışınlarından düzgünce korunmak; hem yüzünüz hem vücudunuzun en iyi koşulda olabilmesi için çok önemlidir.

Zararlı Bir Alışkanlık

kırık sigara

Eğer sigara kullanıyorsanız, bilmelisiniz ki cildiniz, bu kötü alışkanlıktan çok etkilenir. Sigara yüzünden daha yaşlı görünürsünüz ve cildinizdeki kırışıklıklar artarken, cildiniz yorgun bir görünüm alır. Vücudunuz ve iç organlarınız, sigaranın kötü etkilerinden etkileniyorken, güzellik kremlerine verdiğiniz para işe yaramayacaktır.

Zamandan kaçılmaz, aynı zamanda kalıtsal özelliklerimizden de kurtulamayız. Fakat, daha uzun süre genç ve taze bir cilde sahip olmak için uygulayabileceğiniz bir çok yöntem vardır. İçinize ve dış görünümünüze aynı özeni göstermelisiniz. Farkı çabucak göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alvarez Fontanet, E. (1995). Consecuencias del estrés oxidativo de la piel por radiaciones ultravioleta. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas14(1), 0-0.
  • Asserin, J., Lati, E., Shioya, T., & Prawitt, J. (2015). The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo‐controlled clinical trials. Journal of cosmetic dermatology14(4), 291-301.
  • Bolke, L., Schlippe, G., Gerß, J., & Voss, W. (2019). A collagen supplement improves skin hydration, elasticity, roughness, and density: Results of a randomized, placebo-controlled, blind study. Nutrients11(10), 2494.
  • Inoue, N., Sugihara, F., & Wang, X. (2016). Ingestion of bioactive collagen hydrolysates enhance facial skin moisture and elasticity and reduce facial ageing signs in a randomised double‐blind placebo‐controlled clinical study. Journal of the Science of Food and Agriculture96(12), 4077-4081.
  • Mayo Clinic. Arrugas. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/wrinkles/diagnosis-treatment/drc-20354931
  • Mayo Clinic. Cuidado de la piel: 5 sugerencias para una piel sana. https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/skin-care/art-20048237
  • Morita, A. (2007). Tobacco smoke causes premature skin aging. Journal of dermatological science48(3), 169-175.
  • Tapia, A. G. (2001). Menopausia y piel. Actas Dermo-Sifiliográficas92(10), 431-437.
  • Rowles, A. (4 de junio, 2017 )What Is Gelatin Good For? Benefits, Uses and More. Healthline. https://www.healthline.com/nutrition/gelatin-benefits
  • Valdés-Rodríguez, R., Torres-Álvarez, B., González-Muro, J., & Almeda-Valdés, P. (2012). La piel y el sistema endocrinológico. Gaceta médica de México148(2), 162-168.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.