Kadınlar İçin Kalp Krizini Önleyici Tavsiyeler

Kadınlarda kalp krizi, erkeklerle karşılaştırıldığında daha farklı semptomlar gösterir, bu yüzden hızlı bir şekilde müdahale etmek için, işaretlerin farkında olmak çok önemlidir.
Kadınlar İçin Kalp Krizini Önleyici Tavsiyeler

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Genellikle kalp krizini erkeklerle bağdaştırırız, fakat son dönemlerde kalp hastalıkları kadınların ölümüne yol açan ana sağlık problemlerinden biri olarak artış göstermektedir.

Bu yazımızda, kadınları kalp krizinden koruyacak bazı yolları anlatacağız. Mutlaka not alın!

Kadınların Kalp Krizini Önlemek İçin Atması Gereken Adımlar

kalp

Kadın mısınız? Peki ya kalp sağlığınız nasıl? Yaşınızı da göz önünde bulundurun.

Bu yaşamsal organımıza ne kadar çabuk dikkat etmeye başlarsak, bize o kadar uzun süre yaşam verecektir.

Bu noktada muhtemelen son dönemlerde neden kadınların kalp krizi geçirme oranlarının yükseldiğini merak ediyorsunuzdur.

Öncelikle, kadınlar kalple ilgili problemlere karşı daha savunmasızdırlar. Açıklayalım:

  • Temel stres ve anksiyete problemleri: Bunun anlaşılması çok kolaydır. Kadınların bir çok sorumluluğu vardır: çocuklara bakmak, bir işte çalışmak, ailenin yaşlı üyelerine bakmak… Çoğu kadın diğerlerine bakarken aynı zamanda tam zamanlı bir işte de çalışır. Bu da “kırık kalp sendromu” olarak bilinen bir probleme yol açar, bu rahatsızlık stres arttığı zamanlarda daha çok kendini gösterir.
  • Kalp krizinin semptomları kadınlarda erkeklerde olduğundan daha farklı görünür. Genellikle erkeklerde kalp krizi semptomlarının görülmesi daha kolaydır: Koldaki uyuşma, gerginlik ve nefes darlığı. Kadınlarda ise semptomlar genellikle bu kadar açıkça görülmemektedir. Kadınlar genellikle yorgun hisseder ve bazı ağrı ve acılara maruz kalırlar fakat bunların ciddi olduğu, ve aslında kalp ile alakalı olduğu düşünülmez.
  • Diğer bir şaşırtıcı gerçek ise, son zamanlardaki oranlara bakıldığında, kadınlar erkeklerden daha fazla sigara içmekte olduğudur. Sigara bağımlılığı eninde sonunda kalp krizine veya felce sebep olabilecek çok tehlikeli bir risk faktörüdür.

Kalp Krizini Önlemek İçin Kalbinize Dikkat Etmeyi Öğrenin

1. Stres ve Anksiyeteyi Kontrol Etmeyi Öğrenin

kalp krizini önlemek için rahatlamanın önemi

Kalp krizinin ana sebeplerinden biri strestir, hatta kontrol etmesi imkansız olan strestir diyebiliriz. Bunu aklınızda tutun ve kendi ihtiyaçlarınızı düşünmeye başlayın.

Hayatta ihmal edemeyeceğiniz yerler var: aile, iş, ev işleri… Ama yine de kendiniz için zaman ayırın ve hayatın tadını çıkarın.

Her gün en az 2 saati kendi sevdiğiniz işlere ve hobilere ayırın.

Önceliklerinizi belirleyin, kendinize olan saygınızı geliştirin, kişisel sınırlarınızın aşılmaması için çizgiler koyun…

Hislerinize kulak verin ve hayata karşı heyecan duyun, her sabah yüzünüzde bir gülümseme ile uyanın.

Kalbiniz size azalmış kortizol seviyesi için teşekkür edecek. Bildiğiniz gibi kortizol stres hormonudur.

2. Ne Yediğinize Dikkat Ederek Kilonuza Dikkat Edin

kırmızı meyveler

Diğer bir yaşamsal ipucu: kilo almaktan kaçının. Kilo aldığımızda ve vücudumuz aşırı yağı taşımak zorunda kaldığında bunun sonucu olarak sağlığımız zarar görür.

Yağ, damarları ve arterleri kapatır. Bu da kanın normal olarak akamaması demektir.

Aynı zamanda kalp de artan kan basıncı ve kolesterol seviyesinden zarar görür… Bu da kalbi patlamaya hazır bir bombaya çevirmek demektir.

Beslenme alışkanlığınızdan yağı ve tuzu uzaklaştırın. Taze meyveler, daha fazla lifli ve tam tahıllı yiyecekler tüketin, daha fazla su ve daha fazla doğal meyve suları için.

Aklınızda tutmanız için ilginç bir bilgi: Harvard Üniversitesi Genel Sağlık Ünitesi tarafından yürütülen bir çalışmanın bulgularına göre kırmızı meyve diyeti kalp rahatsızlıklarını %30 oranına kadar azaltıyor.

Eğer şehrinizde veya mahalle marketinizde varsa çilek, yaban mersini, ahududu, erik ve kuş üzümü gibi meyveleri satın almaya çalışın.

Bunların hepsi çok sağlıklı olmakla beraber kalp sağlığınız için çalışacaklardır. Aynı zamanda da denemeye değecek kadar lezzetliler!

3. Hafif Egzersiz Yapın

yürüyüş yapmak

Her gün spor salonuna gidip de karın kaslarınız üzerinde çalışmak zorunda değilsiniz, basit aerobik egzersizleri kalp atış hızınızı yükseltirken kalp sağlığınızın da iyileşmesine yardımcı olmaya yetecektir.

Egzersiz yapmanın en sağlıklı yolu, sabahları hava ısınmadan bir yürüyüşe çıkmaktır.

Yarım saat yürüyüş sadece kalp kaslarını çalıştırmakla kalmaz aynı zamanda eklemlerin hareketliliğine yardımcı olur ve vücuttaki dopamin seviyesini yükseltir.

Çok sağlıklı ve eğlenceli bir aktivitedir.

4. Sigara Mı İçiyorsunuz?

sigara içme kalp krizini tetikler

Sigara içen kadınların sayısı gün geçtikçe artmaktadır, eğer siz de bunlardan biriyseniz,  kalp krizini önlemek için sigarayı bırakmanın tam zamanı.

Sadece sizin sağlığınız için değil aynı zamanda sevdiklerinizin sağlığı için de gereklidir bu.

Eninde sonunda bu alışkanlık yüzünden bir çok probleme maruz kalacağınızı aklınızdan çıkarmayın, nefes almada zorluk çekebilirsiniz, akciğerlerinizde hastalık oluşabilir ve kalp krizi ve felç ihtimaliniz artar.

Bunların hepsinden uzaklaşmak için sigarayı bırakmayı denemeye değmez mi? Sigarayı bugün bırakın ve daha kaliteli bir yaşamın tadını çıkarın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.