Kadınlarda Hipotiroidizmin İlk İşaretlerini Tanıyın

Bu, kronik bir hastalık olmasına rağmen; düzgün tedavi, sağlıklı bir beslenme ve egzersizle, bu hastalıktan muzdarip kişi sorun yaşamadan normal bir hayat sürebilir.

Hipotiroidizm genellikle kadınları etkileyen ırsi bir hastalıktır; çünkü kadınlar hayatları süresince daha fazla otoimmun problemleri yaşamaya müsaittirler, yani bu durum için daha riskli bir grupturlar.

Doktorunuza yapacağınız düzenli ziyaretler bu hastalığı teşhis etmede, tedavi etmede ve ilerlemesini önlemekte çok önemli bir rol oynar.

Konsantrasyon eksikliği, hafıza kaybı veya şiddetli yorgunluk, işteki veya evdeki stresle bağlantılı olabilir, fakat aynı zaman tiroid bezinin düzgün çalışamadığını da belirtiyor olabilir.

Vücudumuzdaki bu minik organ bazal metabolik seviyemizi kontrol etmekten, hormonları düzenlemekten ve çeşitli organların fonksiyonunu desteklemesi için enerjiyi vücudunuz boyunca dağıtmaktan sorumludur.

kan-basinci

Bu hastalığa yakalandığınızda aşağıdaki semptomları yaşayabilirsiniz:

  • Kuru cilt ve kırılgan saçlar
  • Zayıf tırnaklar
  • Yorgunluk
  • Yavaş refleksler
  • Zayıf konsantrasyon ve kısa dönem hafızasının zayıflığı
  • Depresyon ve ruh hali değişimleri
  • Kilo alma
  • Soğuğa hassaslık
  • Kalınlaşan deri
  • Yüksek kan basıncı

Düşük tiroid hormonu kadınları bu hastalığa daha yatkın yapar. Metabolizmanız yavaşlar ve bağışıklık sisteminiz hızla güçsüzleşir.

Beyaz kan hücreleri vücudunuzu korumak yerine, tiroid bezine saldırmaya başlar; bu da ileride kansere dönüşebilecek mikrotümörlerin oluşmasına neden olur.

Hamile kadınlar özel önlemler almalıdır çünkü vücut ağırlığındaki artış tiroid hormonlarının üretiminin azalmasına sebep olur.

Neyse ki bu hastalığın gelişmesini yavaşlatmak için bir çok seçenek vardır.

Şunu da okuyun: Tiroid Problemlerinin 10 Belirtisi

En iyi tedavi nedir?

tiroid

Hastalığın belirlenmesini sağlayan semptomların hepsi aynı anda oluşmaz, bu yüzden tıbbi teşhis laboratuvar testine dayalı bir doğrulama gerektirmektedir.

21 yaşının altındaki kadınlar, semptomlarına uygun bir yol haritası çizmek için bir uzmana danışmalıdırlar.

Hamileliği önlemek için kullanılan doğum kontrol hapları veya diğer hormonal koruyucular doktor tarafından verilmiş bir ilacın etkisini değiştirebilir. Bu durumda, hastanın kişiye uygun dozda levotiroksin veya benzer bir ilacı bütün hayatı boyunca aç karnına kullanması gerekebilir.

Eğer hastanın kalp veya akciğerleri ile ilgili problemleri varsa doğru ilacı yazmak biraz daha zordur. Bu sebepten dolayı düzenli olarak kontrole gitmek, hastalıklarla ilgili olabilecek olası etkileşimleri kontrol altında tutmak ve mide bulantısı, tekrar eden baş ağrısı gibi herhangi bir negatif yan etkiyi gözlemlemek önemlidir.

Hipotiroidizm genellikle adrenal bezinin düzgün çalışmamasını da beraberinde getirir, tiroksin türevleri alıyor olsanız bile bunu rahatlatmak çok zordur. Bu yüzden kortisosteroidler de genellikle ilk tedavinin yanında verilir.

Hipotalamusun kritik dejenerasyonuna sebep olan pituiter hipotiroidizm de bilinen bir başka komplikasyondur.

limon

Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olup, bolca sıvı tüketerek vücudun su dengesini korumak; uzmanların bu hastalığa maruz kalan kadınlar için önerilerinden birkaçıdır.

Egzersiz yapmak da kan dolaşımının oksijenasyonu için önemli bir rol oynar, bu hastalıktan muzdaripseniz spor yapmak sizin için faydalıdır.

Evde doğal tedaviler

Bu hastalıktan oluşan rahatsızlığı doğal alternatifler ile kontrol edebilirsiniz, böylelikle iyileşme sürecini destekleyerek daha iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz. Bazı bilindik tedaviler ise şunlardır:

Fasulye

fasulye

Fasulye niyasin olarak bilinen bir madde içerir. Niyasin de steroid hormonlarının üretiminden sorumludur, bu hormonlar ise stres seviyesini düzenler ve vücudunuzu dengede tutar.

Kortizol seviyenizin artmasını engellemek ve kriz riskini düşürmek için harika bir yoldur.

Hazırlanışı

Fasulyeleri akşamdan suya yatırın, ardından 30 dakikalığına pişirin. Pişirdikten sonraki suyu saklayın.

Nasıl tüketmeliyiz?

Sakladığınız suyu günde yarım bardak olarak 2 hafta boyunca sabahları tüketin, ardından 2 hafta vücudunuzu dinlendirin. Bu şekilde etkilerini değerlendirebilecek ve vücudunuzun buna nasıl reaksiyon verdiğini görebileceksiniz.

Bal ve yarpuz çayı

bal

Bu iki madde de hipotiroidizm tedavisi açısından çok etkilidirler. Vücudunuza demir ve potasyum gibi temel besinleri sağlarlar.

Hazırlanışı

1 bardak suyu kaynatın, 1 çay kaşığı yarpuz yaprağı ve birazcık bal ekleyin.

Nasıl tüketmeliyiz?

Her sabah kahvaltıdan sonra (yarpuz boş mideye ağır gelebileceği için) bu çayı için.

Kelp

kelp

Kelp bir çeşit yosundur ve vücudunuzun doğal olarak üretemediği iyodini bol miktarda içerir, ve bunun yokluğu da hastalığın ilerlemesini destekler.

Buna ek olarak, deniz yosunları kalsiyum, potasyum ve demir gibi diğer mineralleri de içerir ve bunlar semptomlarınızı yatıştırarak, doktorunuz tarafından verilmiş ilaçlarınızın daha iyi absorbe olmasını sağlar.

Nasıl tüketmeliyiz?

Salatanıza kelp veya bir deniz yosununu çiğ olarak veya buharda pişirdikten sonra ekleyin. Beslenme düzeninize bunları dahil ettiğinizde farkı göreceksiniz.

Bugün hipotiroidizm her yıl neredeyse 1000 kadını daha etkilemektedir, fakat bilimdeki ve tıptaki ilerlemeler bu durumu kontrol etmeye çoktan yardımcı olmaya başladılar bile. Zamanla daha normal hissedeceksiniz.

Sağlıklı bir yaşam sürerek, sağlıklı ve dengeli beslenerek ve düzenli olarak egzersiz yaparak bu hastalığın çoğu semptomundan uzak durabilirsiniz.

Şunu da okumanızı öneriyoruz: Tiroid Fonksiyonunu Etkileyen 6 Alışkanlık