Kadınlarda Kalp Hastalıklarının Belirtileri

Kadınlarda duygusal sorunlar, stres ve kaygı; belirli kalp hastalıklarının oluşma riskini artırmaktadır. Bazen diğer koşullarla karıştırılabilirler.
Kadınlarda Kalp Hastalıklarının Belirtileri

Son Güncelleme: 12 Kasım, 2021

Koroner kalp hastalığı günümüzde önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Kadınlarda kalp hastalıklarının hemen hemen hiçbir belirti göstermeden ortaya çıkabileceğini bilmek önemlidir.

Bu nedenle, ne kadar küçük olursa olsun, bu rahatsızlıklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve bunları fark etmeyi ve semptomlarını tanımlamayı öğrenmek önemlidir. Bunu akılda tutmakta fayda var, bu yüzden size bilgileri açık ve basit bir şekilde göstermek istiyoruz.

Aşağıdaki hastalıkların belirtileri varsa bir uzmana başvurmanızı öneririz. Burada açıklanan endikasyonlar bir doktorun endikasyonlarının yerine geçmez.

Koroner kalp hastalığının nedenleri cinsiyetler arasında çok farklı olabilir. Kadınlar bazen yaşam tarzlarına göre bazı hastalıklara daha yatkındır.

Bazen günlük zorunlulukların baskısından kaynaklandığını varsaydığımız hafif bir yorgunluktan başka bir şey hissetmeyebiliriz… Ancak bunlar, özellikle kadınsanız, dikkate almanız gereken küçük belirtilerdir.

Kadınlarda kalp hastalıkları ve belirtileri

1. Anjina pektoris

Angina pektoris, kalp yeterince oksijen açısından zengin kan almadığında ortaya çıkar.

Erkeklerde, göğüste kola kadar gidebilen oldukça güçlü bir baskı olarak kendini gösterir.

Ancak kadınlarda durum farklı olma eğilimindedir. Daha çok boyunda, çenede, boğazda, karında ve hatta sırtta lokalize olan, yanan, tanımlanamayan bir basınç olarak kendini gösterme eğilimindedir. Ayrıca kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

  • Akılda tutulması gereken önemli bir gerçek: Erkekler anjina pektoristen muzdarip olduklarında, fiziksel aktivite sırasında daha fazla ağrı hissederler, ancak dinlendiklerinde rahatlarlar. Uyurken anjinadan muzdarip olma olasılığı daha yüksek olan kadınlar için bunun tersi geçerlidir.
  • Ayrıca duygusal problemlerin, stresin ve kaygının kadınlarda bu tip kalp hastalığı riskini artırdığına dair kanıtlar var.

2. Kadınlarda kalp krizi belirtileri

Kalp krizinden önceki en yaygın semptom göğüs ağrısıdır. Bununla birlikte, istatistiksel verilere göre, tüm kadınların sadece yarısında vücudun bu bölgesinde rahatsızlık, baskı veya rahatsızlık vardır.

Bu nedenle aşağıdaki verileri dikkate almalıyız:

  • Bazen kadınlarda kalp hastalığı diğer durumlarla karıştırılır. Devam eden sırt veya boyun ağrısı, hazımsızlık, mide ekşimesi, mide bulantısı, aşırı yorgunluk ve merdiven çıkarken nefes darlığına dikkat edin.
  • Baş dönmesi de kadınlarda kalp krizinin çok karakteristik bir belirtisidir. Erkeklerde ise genellikle soğuk terleme ve sol kolda ağrı görülür.

3. Kadınlarda kalp hastalıkları: Kalp yetmezliği

Kalp vücudumuz için yeterli kanı pompalayamadığında kalp yetmezliğinden muzdarip oluruz. Sonuç olarak, günlük aktivitelerin taleplerini karşılamakta zorlanır.

Kadınları nasıl etkiler?

Bacaklarınıza, ayak bileklerinize, boynunuzdaki damarlara dikkat edin. Her zaman şişlerse ve çok yorgun hissediyorsanız, kontrol için doktorunuza görünün.

Okumak isteyeceğinizi düşünüyoruz: Kalp Atış Hızı: Nedir ve Nasıl Ölçülür?

4. “Kırık kalp sendromu” veya stres kardiyomiyopatisi

“Kırık kalp sendromu” veya stres kardiyomiyopatisi, geri dönüşümlü olmasına rağmen akut koroner sendroma benzer geçici kardiyomiyopatidir. Genellikle iyi bir prognoza sahiptir. Kadınları daha fazla etkiler, bu yüzden dikkate almalıyız.

kırık kalp sendromu

Bu sendrom, kalplerimizin işlevselliğini etkileyen aşırı duygusal stresten kaynaklanır. Genellikle atardamarların tıkalı olduğuna dair bir belirti yoktur, ancak belirtiler kalp krizine çok benzer.

En son tanımlanan kalp hastalıklarından biridir ve günümüzde pek çok insidansı vardır. Aynı zamanda şiddetli duygusal stresle de ilişkilidir: bir kayıp, çok yüksek bir günlük kaygı, kişisel problemler, ve benzerleri sonucunda görülür.

Bu stres seviyesi, kalbimizin hiperstimülasyon nedeniyle sol ventrikülün ucunda bir şişkinlik göstermesine neden olur. Sözde “kırık kalp sendromu” belirtileri tıkanma ve yorgunluktur.

Hayatınızda karmaşık bir durum yaşıyorsanız ve sürekli bir boğulma hissi duyuyorsanız, muayene için doktora gidin. Bu hastalıkla ilişkili ölüm oranı düşüktür, ancak yine de kalplerimizin işleyişinde bir değişikliği temsil eder.

Bu hastalık çoğunlukla kadınları etkiler. Bunu dikkate almalısınız. Bunu önlemeye yardımcı olmak için duygularınızı yönetmeyi öğrenin, gevşeme teknikleri uygulayın veya gerilimi azaltmak için biraz fiziksel egzersiz yapın. Sağlığınız için gereklidir. Unutmayın!

İlginizi çekebilir ...
Kalp Sağlığınızın İyi Olmadığını Gösteren 7 İşaret
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kalp Sağlığınızın İyi Olmadığını Gösteren 7 İşaret

Kalp probleminizin olduğunu mu düşünüyorsunuz? Belirtiler hakkında bilgi edinin ve sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünmekten çek...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.