Kalça Osteoartriti: Özellikleri ve Semptomları

Kalça osteoartriti yavaş yavaş gelişir ve iki kalçayı da etkileyebilir. Ağrı, en çok tekrarlayan semptomdur ve kişi dinlenerek ağrıyı yatıştırabilir. 
Kalça Osteoartriti: Özellikleri ve Semptomları
Alejandro Duarte

tarafından incelendi ve onaylandı. biyoteknoloji uzmanı Alejandro Duarte.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Kalça osteoartriti, bir eklemin her iki ucunda bulunan hiyalin kıkırdağın aşınmasına ve yıpranmasına verilen isimdir. Bu kıkırdak, diğerlerine karşı sürtünmeden korumak için sonrakini kaplar ve aynı zamanda herhangi bir yükün etkisini azaltır.

Travma, genetik bozukluk ve hatta eklemin yanlış kullanılması nedeniyle oluşan bir dengesizlik, eklemin, kıkırdaktan su sızdırmama becerisini azaltır. Bu durum, eklemin, kemikler deforme olana kadar kademeli bir şekilde aşınmasıyla sonuçlanır. Bu da ağrıya ve hareketlilik kaybına yol açar.

Kalça osteoartriti – Nedenleri ve risk faktörleri

osteoartrit karşılaştırma

Kalça osteoartritinin ortaya çıkmasına yol açan çeşitli durumlardan hala bahsetmedik. Örneğin kişiye osteoartritin kalıtsal olarak geçebileceği genetik faktör vardır.

Özellikle vücut ağırlığını destekleyen bacağın daha alt kısmındaki malformasyonlar da bu duruma zemin hazırlar. Bu nedenle, kilolu olmak kalçaya ve dizlere aşırı yük yükleyerek dejenerasyon olasılığını artırır.

Yoğun sporların yanı sıra bazı ağır işler de özellikle kollarda ve bacaklarda osteoartritin ortaya çıkmasını teşvik edebilir. Bazı düşmelerde ve darbelerde de bir kırılma, eklemi yerinden çıkarabileceği için erken osteoartrit başlangıcına yol açabilir.

Bu durum genellikle 50-60 yaşın üzerindeki yetişkinlerde kendini gösterir. Ancak bazen gençlerde de görülür. Ama bunlar istisnai durumlardır.

Kalça osteoartritinin semptomları

Ağrı en önemli belirtidir ve genellikle kasıklarda, uylukta veya uyluğun iç kısmında ve hatta dizlerde kendini gösterebilir. Ağrı genellikle aktiviteye bağlıdır ve esas olarak dinlenme ile rahatlatılır. Bu bir tür “mekanik ağrı” olsa da iltihaplı eklem ağrılarından oldukça farklıdır.

Bunun nedeni enflamatuvar eklem ağrısının fiziksel olarak istirahat edilen dönemlerde bile devam ediyor olmasıdır. Ayrıca her iki kalçayı da etkileyebilir ancak genellikle bunlardan sadece bir tanesinde ağrı olur.

Kalça osteoartritinin bir başka belirtisi de hareketlilik kaybıdır. Bu, tipik günlük faaliyetleri yapmayı zorlaştırır.

Gelişimi herkeste farklı olsa da hem ağrı hem de sakatlık kademeli olarak ilerler. Topallık, kalça osteoartritinin bir başka belirtisidir ve her iki eklemi de etkilediğinde karakteristik bir vücut sallanması ile kendini gösterir.

Kalça osteoartriti aktivite düzeyine bağlı olarak yıllar içinde kademeli olarak gelişir. Pek çok kişi uygun tedaviyi takip etmesi halinde normal bir hayat sürdürebilir.

Tanı

Doktorlar, hastaları, semptomları ve özellikleri hakkında sorular sorarak teşhis ederler. Bunun yanında kalça eklemini ve hareketlerini araştırırlar. Bu, çoğu uzmanın bir kişideki osteoartritin derecesini değerlendirme biçimidir.

Bunun yanı sıra tanıyı doğrulamak için bir kalça röntgeni çekerler. Röntgen sayesinde kalça osteoartritinin neden olduğu tipik değişiklikleri gözlemleyebilirler. Bu, kalça ekleminde aşınma ve yıpranma belirtileri aramalarını ve durumun şiddetinin derecesini belirlemelerini sağlar.

Dejenerasyonun şiddetiyle semptomlar arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Bu nedenle çok yıpranmış bir kalça daha sert bile olsa ağrısız olabilir. Aynı şekilde bunun tersi de geçerlidir.

Tedavi

avuçta haplar

Osteoartrit tedavisinde, ağrıyı rahatlatmak ve fonksiyonel sakatlığı iyileştirmek amaçlanır. Bu nedenle, doktor, hastalarına belli ilaçlar yazmayı tercih edebilir.

  • Ağrı kesiciler en yaygın kullanılan ilaçlardır; ağrıyı azaltırlar ve eklem sertliğini iyileştirirler. Ayrıca en yaygın ağrı kesici asetaminofendir.
  • Anti-enflamatuvarlar, nonsteroiddir ve ağrı daha akut olduğunda kullanılır.
  • Kondroprotektörler, ekleme ait kıkırdağı oluşturan maddelerdir ve ağrıyı azaltırlar. Glukozamin ve kondroitin sülfat, bu grubun bir parçasıdır.
  • Eklemler arası terapi veya infiltrasyonlar, eklemin içine anti-enflamatuvar maddelerin uygulanmasından oluşur. Çoğu durumda glukokortikoidler ve hyaluronik asit enjekte edilir.

Ayrıca doktor, daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmesini önerecek ve gerekirse rahatsızlığı hafifletmek için soğuk kompres ve fizik tedavi uygulaması gibi bazı önlemlere başvurmayı önerecektir.

Dr Alexandra Villa-Forte, “Soğuk uygulanması (örneğin buz) eklem iltihabının neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.” diyor.

Günlük rutin için iyi alışkanlıklar en iyi destektir

İyi postural (vücudun duruş şekli) hijyenin benimsenmesi ve sürdürülmesi, eklemi aşırı kullanmaktan veya hatalı bir şekilde kullanmaktan kaçınılması, düzenli olarak egzersiz yapmak, obeziteyi önlemek veya tersine çevirmek için önlemler almak ve uygun ayakkabı giymek, kalça osteoartriti olan hastaların iyiliği için uzmanların en çok tavsiye ettiği önlemlerden bazılarıdır.

Fiziksel aktivite uygulamasının kişiden kişiye değişiklik göstereceğini unutmayın. Bu nedenle, insanlar her zaman kendi doktorlarına danışmalıdırlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Márquez Arabia, Jaime, & Márquez Arabia, Wiliam. (2014). Artrosis y actividad física Arthrosis and physical activity Arthrose et activité physique. Revista Cubana de Ortopedia y Traumatología.

  • Márquez Arabia J.J., & Márquez Arabia W.H. (2014). Artrosis y actividad física.

  • Guillemain, J.-L. (2013). Rehabilitación de la cadera operada. EMC – Kinesiterapia – Medicina Física. https://doi.org/10.1016/s1293-2965(13)65157-9


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.