Kalın Bağırsak: Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir?

Kalın bağırsağınız, sıvının geri emilmesine, atıkların işlenmesine ve atılmasına yardımcı olur. Kalın bağırsağınızın temiz olduğunu bilmek doğru çalıştığından emin olmak için çok önemlidir. Bağırsağınızı nasıl temizleyebileceğinizi öğrenin. 
Kalın Bağırsak: Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Gittikçe daha fazla insan kalın bağırsak problemleri yaşamaktadır. Doğal olarak bu problemler yediğimiz yiyeceklerden kaynaklanmaktadır. Bağırsak, vücudumuzda çok geniş alana sahip olan bir organdır ve bütün yiyecek atıkları bu alandan geçmektedir.

Kalın bağırsağın görevi

Kalın bağırsağın basit bir görevi vardır. İnce bağırsaktan sonra yer alır ve atıkların vücuttan çıkmadan önce geçtikleri son yerdir. Ancak problem yediğimiz yiyeceklerde ve yaşam tarzımızdadır.

Peki neden? Her geçen gün bağırsağımızı daha fazla yoruyor ve güçsüzleştiriyoruz. Bunun sonucu olarak, kalın bağırsak tek ve en önemli görevini yerine getiremiyor ve hastalıklara sebebiyet veriyor.

Atıklar ve toksinler kalın bağırsağın duvarında toplanır. Bu durum kabızlık, sindirim, eklem ağrısı ve hatta baş ağrısı gibi problemlere yol açar. Böbrek ve karaciğerde ciddi hastalıklara bile yol açabilir.

Sağlıklı bir kalın bağırsağa sahip olmak için yediğimiz şeylere dikkat etmemiz gerekir. En önemlisi, yediğimiz besinler lif açısından zengin besinler olmalıdır.

Aynı zamanda, ince bağırsaktaki birikmiş atıkları temizlemek için yılda bir kaç kez arındırıcı diyet yapılabilir. Bu diyeti hafta sonu, tatilde ya da boş bir gününüzde yapmanızı öneriyoruz. 

Kalın Bağırsak Temizliği İçin Elma Yiyin

Kalın bağırsağınızı temizlemek ve toksinlerden arındırmak, sürekli lavaboyu kullanmak zorunda kalacağınız için sinir bozucu bir süreç olabilir. Ancak kalın bağırsağınız temiz ve sağlıklı olursa, daha iyi hissedersiniz. Aynı zamanda hastalıklardan da korunmuş olursunuz.

Kalın bağırsağınızı temizlerken çok fazla su içmelisiniz. Böylece vücudunuz susuz kalmaz ve atıkların atılması kolaylaşır. Günde 6 ila 8 bardak yani 2 litreye yakın su içmenizi öneriyoruz.

Eğer isterseniz güne içine birkaç damla limon damlatılmış ılık bir su ile başlayabilirsiniz. Bu şekilde metabolizmanız hızlanacaktır. Elma en iyi bağırsak temizleyicidir. Bu sebeple, üç gün boyunca çok fazla elma yemenizi öneriyoruz.

Sıkılmamak için elmayı farklı şekillerde yiyebilirsiniz. Elma toksinlerden arınmak için harikadır. Kabuklu ya da kabuksuz, posası ya da suyu her türlü faydalıdır. Yapmanız gerekenler:

 • Limonlu suyu içtikten sonra, taze sıkılmış bir elma suyu içmelisiniz.
 • Ardından bir bardak su için.
 • Gün içerisinde bu süreci tekrar edin.
 • Günün sonunda 4 bardak elma suyu ve 4 bardak su içmiş olacaksınız.

Bağırsak hareketleri elmanın içindeki pektin sayesinde gerçekleşir. Bu bileşen, bağırsağı toksinlerden arındırır ve hareketini hızlandırır. Bu diyeti arındırıcı diyet olarak hafta sonu yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak 72 saat boyunca yapmanız gerekmektedir. Adımlar:

 • İstediğiniz kadar elma yiyin. Hiçbir şey olmadan tek başına yenmelidir.
 • Sabah kalkınca ve akşam yatarken bir çorba kaşığı zeytinyağı için.
 • Gün içerisinde en az 2 litre su için.
 • Bu üç gün boyunca hiçbir şey yemeyin. Diyeti bitirince hafif yiyeceklerle eski beslenmenize geri dönebilirsiniz. Eğer, çorba, meyve ve sebzeler gibi lif kaynağı besinler tüketirseniz çok iyi olur.
 • Her gün bolca su içmeyi unutmayın!
 • Çok katı bir diyet olduğu için yılda sadece 3 ya da 4 kez denemelisiniz. Yani her 3 ya da 4 ayda bir.

Kalın bağırsağınızı Tuz ile Temizleyin

Tuz tüketimini azaltmak
Bağırsağınızı temizlemek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem de tuz tüketimidir. Bu yöntem, yüksek tansiyon ve böbrek hatlarına tavsiye edilmez. Bu temizleme yöntemi, evde gün boyunca yapılmalıdır. Yöntem boyunca ağır ve ani hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Kalktığınız bir bardak su kaynatın ve içine tuz atın. Yanmamak için soğumaya bırakın. Yavaşça için.
 • Eğer baş ağrısı ya da mide bulantı geçirirseniz bu çok normaldir.
 • Eğer ihtiyacınız olursa, uzanın ve yavaşça karnınıza masaj yapın.
 • Birkaç dakika hatta bir saat boyunca koltuğunuzda dinlenin. Tuvalet ihtiyacınız gelene kadar bir şeyler okuyabilir ya da TV izleyebilirsiniz.
 • Aynı işlemi gün içerisinde bir kaç kez tekrarlayın.
 • Gün içerisinde sadece hafif yiyecekler yemelisiniz: Sebze çorbası, doğal meyve suları ve bitkisel çaylar.
 • Patates kızartması, et, un ve şekerden kaçının.
 • Tuzlu su karışımını öğlen ve akşam tekrar için.

Bütün hafta sonu evde kalmaya çalışın; çünkü çok sık tuvalet ihtiyacınız olacaktır. Bu iki yolla bağırsaklarınızı temizleyebilir ve onu sağlıklı tutabilirsiniz. Unutmayın, bol su içmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • The colon: What it is, what it does. (n.d.)
  fascrs.org/patients/disease-condition/colon-what-it-what-it-does
 • Eating for a healthy colon. (n.d.)
  rush.edu/health-wellness/discover-health/eating-healthy-colon
 • Increasing fiber intake. (n.d.)
  ucsfhealth.org/education/increasing_fiber_intake/
 • Picco, M. (2015). Is colon cleansing a good way to eliminate toxins from your body? Retrieved from
  mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/expert-answers/colon-cleansing/faq-20058435

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.