Kalsiyum Kazeinat: Özellikleri ve Kullanımları

12 Kasım, 2020
Kalsiyum kazeinat süt proteininden elde edilen çok yönlü bir bileşiktir. Bugünkü yazımızda bunun özellikleri ve uygulamalarını tartışacağız.

Kalsiyum kazeinat nedir, hiç duydunuz mu? Bu, süt proteininden elde edilen bir maddedir. Peki ne için kullanıldığını bilmek ister misiniz? Öğrenmek için, okumaya devam edin.

Kalsiyum kazeinat, kazeinden elde edilen bir bileşiktir ve yüksek bir biyolojik değere sahiptir. Bu bakımdan sporda, özellikle kas sentezini uyaran sporlarda, bir besin takviyesi olarak oldukça popülerdir.

Kalsiyum Kazeinat Tam Olarak Nedir?

Yukarıda da söylemeye başladığımız üzere, kalsiyum kazeinat süt proteininin ekstraksiyonundan elde edilen bir tuzdur.

Süt proteini.

Genel olarak bu süreç özel enzimlerin eklenmesi ile ya da sirke ve limon suyu gibi maddeler aracılığı ile gerçekleştirilir. Bunun nedeni, bunların süt ürünlerinin asitliğini azaltabilmeleri ve kazeinin pıhtılaşmasına yol açabilmeleridir.

Gördüğünüz gibi, bu tür tuzlar kazeinin kalsiyum hidroksit ile işlenmesi ile oluşturulur.

Kalsiyum Kazeinat: Özellikleri

Bu madde, ağırlığının yaklaşık %90’ını protein olarak bulundurur ve her temel amino asidi içerir. Yüksek biyolojik değeri bunlardan kaynaklanmaktadır ve bunlar maddenin besinsel özelliklerine de katkıda bulunmaktadır.

Buna ek olarak, önemli miktarda kalsiyum içerir ve yağ oranı %1’den azdır. Aynı zamanda sınırlı miktarlarda fosfor ve kükürt içerir. Sadece bununla da kalmaz, temelde olarak sıfır laktoz içerir.

Genel olarak, kazeinatlar çoğu proteine kıyasla ısıya daha fazla dayanıklı maddelerdir. Ek olarak, su ve yağlar ile de kolayca etkileşime girebilirler ve bu nedenle güçlü emülgatörlerdir.

Gördüğünüz gibi, bu özellikler, bu tuzları çeşitli yenilebilir ürünlerde gıda katkı maddeleri olarak kullanımları açısından oldukça çok yönlü kılmaktadır.

Bunlara da bir göz atın: Protein Açısından Zengin Lezzetli Tarifler

Kalsiyum Kazeinat: Kullanımları

Bu bileşiğin en iyi bilinen kullanımı spor takviyesi olaraktır. Bunun nedeni, bir protein olan kazeinin anti-katabolik bir etkiye sahip olmasıdır. Bu da kas yıkımını önlediği anlamına gelmektedir.

İçeceğine protein tozu ekleyen bir kişi.

Vücut, bu maddeyi tükettikten sonra yavaşça emer ve bunu sindirdikçe protein sentezinin yanı sıra amino asitlerin metabolizmasını da aktive eder. Gördüğünüz gibi, bu maddenin tüketimi bir tokluk hissine yol açar. 

Obez insanlarda doygunluğa ulaşmak için serum proteinlerinin ve kazeinatların katkısının yararlı olduğu çeşitli çalışmalar ile belirlenmiştir. Bu, hastanede yatan ve besinsel açıdan daha yüksek gereksinimleri olan hastalarda protein ihtiyacını karşılamak için de harikadır.

Bir diyet takviyesi olarak; aynı zamanda kuvvet egzersizleri ve yoğun egzersizler yapan ya da kaslarını belirginleştirmeyi hedefleyen kişiler için de yararlıdır. Genel olarak yatmadan önce ya da antrenman yaptıktan sonra tüketilmesi tavsiye edilir.

Ancak, kalifiye bir uzmana danışmadan alınması tavsiye edilmez. Bunun nedeni, tüketiminin mevcut beslenme düzeninizi de dikkate alması gerekliliğidir. Özellikle önerilen protein alımı ile desteklenmiyorsa, bu maddenin, belirtilen etkilerin hiçbirini kendi başına yaratamayacağını unutmayın. 

Gıda Endüstrisindeki Kullanımları

Kazeinatlar gıda ürünlerinde ve diğer katkı maddeleri ve koruyucularda kullanılmaktadır. Bu tuz, farklı ürünlerin raf ömrünü uzatmak, onlara besin değeri sağlamak ve dokularını değiştirmek için tasarlanmıştır. Bu açıdan bunları içeren ürünlerden bazıları şunlardır:

 • Dondurma
 • Kurabiye
 • Ekmek
 • Hazır çorba
 • Kahve kremaları
 • Kahvaltılık gevrekler
 • Hamur işleri ve kekler
Pek çok dondurma türü.

Kalsiyum Alımı

Esas olarak kalsiyumdan oluştuğu ve minimum bir laktoz kaynağına sahip olduğu için, bu madde laktoz intoleransı olan kişilere kalsiyum sağlayabilir. Gerçekten de bu kişiler bu maddeyi sorunsuzca sindirebilirler. Bu, kireçlenmeyi önlediği ve kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine katkıda bulunduğu için harikadır.

Kontrendikasyonları

Birkaç çalışma, kazeinin önemli bir enflamatuvar potansiyele sahip olduğunu, bu nedenle bazı kişilerin buna ve türevlerine alerjisi olabileceğini göstermektedir.

Kazein Alerjisi

Spesifik olarak, alerjik kişilerin vücutları bu proteini yabancı bir bileşik olarak tanımlar ve onu nötralize etmek için histamin salgılar. Sonuç olarak, bu durum diğer şeylerin yanı sıra ishal, boğazda kaşıntı, burun tıkanıklığı ve göz yanması gibi reaksiyonlara yol açar.

Veganlar

Bu madde inek sütünden elde edildiğinden vegan diyet uygulayanlar ya da herhangi bir nedenle süt ürünleri tüketmeyenler için uygun değildir. Bu nedenle bu kişiler etiketleri okumalı ve kahve, hazır çorba veya kurabiye gibi tükettikleri bazı ürünlerin kalsiyum kazeinat içermediğinden emin olmalıdır.

 Bu konuda da okuyun: Hayvansal Protein Yerine Tüketebileceğiniz Alternatifler

Kalsiyum Kazeinat Hakkındaki Son Notlar

Bu madde, günlük olarak tüketiyor olabileceğiniz birçok üründe gıda katkı maddesi olarak popülerdir. Buna ek olarak, eğer kas kütlenizi iyileştirmeye çalışıyorsanız, diyetinize dahil edebileceğiniz bir spor takviyesidir. 

Bu maddeyi beslenme düzeninize eklemeden önce herhangi bir kontrendikasyonu olmadığından emin olmak için bir uzmana danışmanız gerektiğini de unutmayın.

 • Weiss-Steider, B., Córdova, Y., Aguiñiga-Sánchez, I., Ledesma-Martínez, E., Domínguez-Melendez, V., & Santiago-Osorio, E. (2019). El caseinato de sodio y la caseína α inhiben la proliferación de la línea celular mieloide de ratón 32D clone 3 (32Dcl3) mediante el TNF-α. Biomédica39(2), 291-299.
 • Armendariz-Anguiano, A. L., Jiménez-Cruz, A., Bacardí-Gascón, M., & Pérez-Morales, M. E. (2010). Efectividad del uso de suplementos de proteína en entrenamientos de fuerza: Revisión sistemática. Archivos Latinoamericanos de Nutrición60(2).
 • Reyna, N., Moreno-Rojas, R., Mendoza, L., Parra, K., Linares, S., Reyna, E., & Camara-Martos, F. (2016). Using whey proteins and caseins as dietetic supplements in regulation of satiating effect of overweight women. NUTRICION HOSPITALARIA33(1), 47-53.
 • Caseinato de calcio: estructura, propiedades, obtención y usos. Disponible en: Lifeder.com