Kan Basıncını Düzenleyen Çarkıfelek Çiçeği Tedavisi

Çarkıfelek çiçeği kan basıncını düzenlemede oldukça etkilidir. Yine de, yeni bir tedaviye başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.
Kan Basıncını Düzenleyen Çarkıfelek Çiçeği Tedavisi

Tarafından yazılmıştır Daniela Colmenares

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kan basıncını kontrol altına almak için tek seçenek ilaç tedavisi değildir. Kan basıncınızı normal seviyede tutmanıza yardımcı olacak birçok yararlı ve doğal tedavi de bulunmaktadır. Çarkıfelek çiçeği bunlardan biridir. Bu yazıda kan basıncını düzenlemek için çarkıfelek çiçeğini nasıl demleyeceğinizi ve tüketeceğinizi anlatacağız.

Çarkıfelek Çiçeği Nedir?

Çarkıfelek çiçeği nedir?

Çarkıfelek çiçeği 16. yüzyılda İspanyol konkistadorlar tarafından Güney Amerika’da keşfedilmiş olsa da bu bitkinin kökeninin Meksika’ya dayandığına inanılır. Çarkıfelek çiçeğinin sahip olduğu faydalı ve iyileştirici özellikleri sebebiyle Aztek ve İnka uygarlıklarında sıkça kullanıldığına dair bir inanış da vardır.

Çok hızlı büyüyen ve tedavi edici özelliği olan bu sarmaşık bitkinin boyu 9 metreye kadar uzayabilmektedir. Genellikle mor renge, güçlü bir aromaya ve oldukça özel bir şekle sahiptir.

Bu bitkinin meyveleri insanlar ve hayvanlar için epey çekici bir lezzete sahiptir. Çarkıfelek meyvesi olarak bilinir ve Amerika’nın çeşitli ülkelerinde sıklıkla tüketilen popüler bir meyvedir.

Kan Basıncının Düzenlenmesine Yardımcı Olan Çarkıfelek Meyvesinin Yararları

Dünyada yüksek kan basıncı problemiyle mücadele eden birçok insan vardır. Fe lç, kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarına yol açabilen bu rahatsızlığın az sayıda semptomu bulunmaktadır. Buna rağmen, çarkıfelek çiçeği gibi doğal çözümlerle tedavi edilmesi mümkündür.

Çarkıfelek çiçeğinin sağlığa birçok yararı bulunmaktadır. Asabiyet, uykusuzluk, felç gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olan çarkıfelek çiçeği kan basıncını düzenlemek için de ideal bir tedavidir.

Bu bitki aynı zamanda doğal bir sakinleştirici ve kas gevşetici görevi görür. İçeriğinde bulunan flavonoidler ve alkaloidler sayesinde kalp ritmini ve kan basıncını düzenler.  

Demlenerek içilebildiği gibi, hap veya şurup formunda da kullanılabilir.

Nasıl Demlenir?

Çarkıfelek çiçeği kolayca ve hızlıca demlenir. Tek yapmanız gereken birkaç basit adımı izlemektir. Unutmayın, bu bitki kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Farkı hissedeceksiniz.

Malzemeler

  • 1 demlik poşeti çarkıfelek çiçeği çayı, ya da 1 yemek kaşığı kuru çarkıfelek çiçeği (15 g)
  • 1 bardak su

Hazırlanışı

Çarkıfelek çiçeğini marketlerden alabileceğiniz hazır demlik poşetlerini kullanarak kolaylıkla demleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken biraz su kaynatıp bir bardağa dökmek ve demlik poşetini suyun içine atmaktır!

Eğer hazır demlik poşet almak yerine kurutulmuş bitki halinde aldıysanız, ya da bahçenizde yetiştirdiğinizi kullanacaksanız, öncelikle iki gün boyunca güneşte kurutmanız gerektiğini unutmayın.

  • 2. günün sonunda biraz su kaynatın ve içine bir yemek kaşığı çarkıfelek çiçeği ekleyin.
  • 5-10 dakika demlendikten sonra süzüp bir bardağa alın. Afiyet olsun!

Dikkate Alınması Gereken Hususlar

Çarkıfelek Çiçeği nasıl demlenir

Bu tedavinin en iyi yanı tamamen doğal olmasıdır, yani ilaçlara bağımlı olmanız gerekmeyecektir. Sadece satın almanız, ya da yetiştirmeniz, ve demlemeniz yeterlidir. Çok kısa zaman içerisinde kan basıncınızın düzenlendiğini ve çok daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Ancak, çarkıfelek çiçeğinin kan basıncını düzenleyici etkilerinin yanı sıra bazı olumsuz sonuçları da olabilir. İçeriğinde bulunan toksik bileşenler sebebiyle günde bir bardaktan fazla tüketmemeniz önerilir. Ayrıca, küçük çocuklar ve hamile kadınlar için de uygun değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.