Karaciğeri Toksinlerden Arındırıp Kilo Vermek

Tam tahıllarla beslemenin karaciğer tıkanıklığının açılmasına yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? B vitamini açısından zengin olan tam tahıllar yağ yakmak ve kilo vermek üzere metabolizmayı hızlandırırlar.

Karaciğerimizin sağlığını korumak ve toksinlerden arındırmak etkili ve adım adım kilo vermenin temel bir yoludur. Ancak bazen yediğimiz gıdalar sağlığımız üzerinde belli sonuçlara yol açabilir. Bu yazımızda sizlere karaciğerinizi toksinlerden arındırmanın ve kilo vermenin birkaç basit yolunu göstereceğiz.

Karaciğer ve Kilo Vermek Arasındaki Bağlantı

kilo-verme

Muhtemelen başınıza birden fazla defa gelmiştir: diyete başlıyorsunuz, egzersiz yapmaya başlıyorsunuz ve hatta aç kalıyorsunuz, ancak tartı size hala kilo vermediğinizi söylüyor. Bunun sebebi ne olabilir? Neden bir gram yağ bile vermemiş gibi gözüküyorsunuz?

Birçok doktor ve beslenme uzmanı şunu açıkça belirtiyorlar: karaciğere doğru şekilde bakılmazsa bu organ toksinlerle dolar, fazla çalışır ve hatta yağlanır. Bu durum genelde obezitenin bir sonucudur. Karaciğerin ne olursa olsun sağlıklı kalacağını varsayamayız; karaciğere aşırı yükleme yapıldığında, bağışıklık sistemimiz zayıflar ve daha kolay hastalanırız.

Aynı zamanda, obezitenin tehlikeli bir spiral olduğunu da unutmamalıyız: yağ veya fazla yağlı dokuların vücutta birikmesi; karaciğer yağlanması, kalp damar hastalıkları ile diyabet gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Ayrıca, karaciğerdeki lipid ve toksinler kilo vermeyi oldukça zor bil hale getirir.

Karaciğerin yağ yakımından sorumlu olan organların başında geldiğini de buraya ekleyebiliriz. Safra kesesi ve karaciğer birlikte bir takım olarak çalışarak yağı işlerler. İkisi de toksinle dolarsa, görevlerini düzgün ve etkili bir şekilde yerine getiremezler. Mümkün olan en sağlıklı şekilde kilo verebilmeniz için safra kesesi ile karaciğerinizin sağlıklı kalması gerekir; bunu sağlamak için aşağıdaki püf noktalarını unutmayın: Karaciğerinizi Arındırın ve Kilo Verin

1. Avokado

avokado

Günde yarım avokado yemek son derece faydalıdır. Vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olan en sağlıklı ve en iyi meyvelerden biri avokado olup, bize sağlıklı yağlar sağlar ve toksinlerimizden arındırır. Kahvaltı veya salataların içine son derece yakışırlar. Kısıtlı tüketildiğinde, avokado kilo vermenize yardımcı olur.

2. Tam Tahıllar

tam-tahıllar

Buğday, arpa, yulaf ve esmer pirinç gibi tam tahıllar tüketmek sağlığınız için çok faydalıdır. İşin sırrı içerdikleri B vitamininde yatmaktadır, bu vitamin genel anlamda yağ yakımını teşvik eder ve karaciğerinizin güçlenmesine ve tıkanıklığının açılmasına yardımcı olur. Tam buğday yalnızca kilo vermenize yardımcı olmaz, aynı zamanda sağlıklı kalmanızı da sağlar.

3. Yeşil Çayın Faydaları

yeşil-çay

Toksinlerden arınmanıza yardımcı olan bir antioksidan deposu olan ve metabolizmanızı hızlandıran yeşil çayın faydalarından mutlaka haberdarsınızdır. İçerdiği kateşin maddesi aynı zamanda karaciğerinize de iyi gelmektedir. Kahvaltıda ya da öğleden sonraları içilmelidir. Yeşil çay çok lezzetli bir çaydır ve sağlığınıza iyi gelecektir.

4. Üzümüzüm

Yeşil üzüm mü kırmızı mı? Üzümler safra üretimini teşvik eden ve karaciğerinizi toksinlerden arındıran doğal bir antioksidan deposudur. Resveratrol içerikleri sayesinde üzümler aynı zamanda kalp sağlığına da iyi gelirler ve yaşlanmayı önlerler. Üzüm sağlığımız için şüphesiz en iyi gıdalardan biridir.

5. Günde Bir Adet Yeşil Elma

granny-smith-elma

Daha önce de söylediğimiz gibi, Granny Smith gibi yeşil elmalar güne başlamanın iyi bir yoludur. İçinde bulunan pektin ve diğer kimyasal bileşenler vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Bu sayede karaciğer daha iyi çalışır ve kilo verme süreciniz hızlanır.

6. Havuç-Pancar Suyu

pancar

Muhtemenel bunu daha önce de duydunuz. Bu doğal ve lezzetli sıvı gerçekten çok sağlıklıdır. Kilo vermenize yardımcı olur, toksinlerden arındırır ve flavonoid ile beta-karoten yönünden zengindir. Her ikisi de karaciğer fonksiyonunu uyarır. Birçok insan haftada en az üç defa bu doğal tedaviden faydalanmaktadır, siz de onlardan biri misiniz?

7. Yapraklı Yeşiller

ıspanak

Ispanak, su teresi, Brüksel lahanası, roka ve hindiba gibi yapraklı yeşiller karaciğerin arınması için idealdir. Klorofil içerikleri kan dolaşımından toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve vücudu toksinlerden arındırarak karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlar.

8. Zeytinyağı ve Limon Suyunun İyileştirici Güçleri

zeytinyağı-limon

Bu basit tedaviden daha önce de bahsettik. Sabahları yalnızca bir yemek kaşığı zeytinyağı ve üç damla limon suyu içerek vücudunuzu toksinlerden arındırabilir ve bağırsakları temizleyebilirsiniz. Hazım için harikadır ve aynı zamanda birçok vitamin ve temel yağ asitleri sağlar. Oldukça basit ve ekonomiktir ve size vitamin takviyelerinden çok daha fazla faydası dokunacaktır. Karaciğerinize bakmak kilo vermenize yardımcı olacak, o yüzden bugünden başlayın!