Karaciğerinizi Bir Haftada Temizleyin

Karaciğerinizi Bir Haftada Temizleyin
Sofía Quintana Alonso

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Karaciğer, vücudumuzdaki en önemli organlardan birisidir. Kendini yenileme konusunda oldukça başarılı olsa da sağlıksız beslenmeden, kötü alışkanlıklardan ve olumsuz duygulardan en çok etkilenen de yine karaciğerimizdir. Bu yazımızda, karaciğerinizi nasıl yedi gün içinde temizleyebileceğinizi anlatacağız.

Karaciğerimize Fazla Yüklendiğimizi Nasıl Anlarız?

Karaciğerinizi temizlemeniz gerektiğine işaret eden belirtiler şunlardır:

 • Sindirim sorunları: Karaciğer sindirim sisteminde önemli bir role sahiptir. Hazımsızlık, karın ağrısı, kabızlık ve gaz karaciğer problemlerinin belirtileridir.
 • Ruh hali: Karaciğerdeki rahatsızlıklar ruh halimizi de etkiler, kendimizi sinirli, yılgın ve öfkeli hissetmemize neden olur.
 • Sağ gözde ağrı
 • Gözlerin altındaki mor halkalar
 • Cildin ve dişlerin sararması
 • Yüksek tansiyon
 • Alerjiler ve cilt sorunları

Temizlenme Haftasına Hazırlık

Temizlenme haftası sadece bir hafta sürdüğü için verilen yönergelere tamı tamına uymanız çok önemli. Ayrıca, bir önceki ve bir sonraki hafta içerisinde de benzer bir beslenme düzeni uygulayarak vücudun aşırı tepki vermesini önleyebilirsiniz.

Eğer ilaç kullanıyorsanız ve ciddi sağlık sorunlarınız varsa burada söylenenleri uygulamadan önce bir doktora danışmanız gereklidir.

Okumanızı öneririz: Ruh Halinize İyi Gelecek 5 Bitki

Son olarak belirtmeliyiz ki karaciğerinizi temizlerken baş ağrısı, yorgunluk, hafif ateş, ishal gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle beslenme düzeninizde ve hayat tarzınızda değişiklik yapmadan önce bir doktora danışmanızı öneririz. Ayrıca yan etkilerin artması durumunda da bir doktora başvurun.

Yasak Yiyecekler

Bu hafta boyunca şu yiyeceklerden tamamen kaçınmalısınız:

 • Alkol
 • Kızartmalar
 • Kırmızı Et
 • Önceden pişirilmiş yiyecekler
 • Süt ürünleri
 • Beyaz şeker
 • Yapay tatlandırıcılar

Aç Karnına

Sabahları kalktığımızda vücudumuz bütün bir gece boyunca aç kalmış olur, bu süre boyunca kendini yenilemiş ve dinlenmiştir. Bu nedenle, aç karnına yediğimiz ilk şeyi seçerken akıllıca davranmamız önemlidir.

Sabahları, iki bardak ılık su içeceğiz ve ardından bir çorba kaşığı limon suyu ve bir çorba kaşığı sızma zeytin yağı içeceğiz. Bu basit adımlarla, vücudumuzu temizleyip, organlarımızın işleyişine yardım edeceğiz ve karaciğerimizi harekete geçirmiş olacağız.

zeytinyağı ve limon

Kahvaltı

Yarım saat sonra kahvaltı edebiliriz. Kahvaltıya taze sıkılmış greyfurt suyuyla başlamayı öneriyoruz. Eğer tatlandırmak istersek biraz bal ya da stevia ekleyebiliriz.

Ardından aşağıdaki seçeneklerden birisini seçebiliriz:

 1. 1. Seçenek: Meyveli içecek (elma, armut, ananas ya da muz) ya da sebzeli pilav ya da yulaf içeceği, bir tatlı kaşığı maya, bir tatlı kaşığı toz polen, bir avuç kuru erik ve öğütülmüş badem.

 2. 2. Seçenek: Tahin ve avokadoyla kızarmış ekmek

 3. 3. Seçenek: Tam tahıllı ekmek ve lavaşla yapılmış sandviç

muz içeceği

Ara Öğün

Karaciğeri temizleme diyetinin amacı kilo vermek değil, bu nedenle aç kalmamıza gerek yok. Kahvaltının ardından acıkırsak bir meyve ya da bir avuç kuru yemiş yiyebiliriz.

Yapmamız gereken bir diğer şey de bu otlardan birisini demleyip içmek:

 • Boldo
 • Deve dikeni
 • Karahindiba

Öğlen Yemeği

Bu öğün istediğimiz gibi birleştirebileceğimiz üç çeşit yemekten oluşacak:

 • Başlangıç: Soğuk çorba, salata ya da pişmiş elma
 • Ana Yemek: Esmer pilav, kinoa, tam tahıllı makarna, mısır ya da patates
 • Üçüncü Yemek: balık, beyaz et ya da sebze

Yemeklere sızma zeytinyağı, biraz deniz tuzu ve sirke ekleyebiliriz. Yemeği yukarıda söz ettiğimiz demlenmiş içeceklerden birisiyle bitireceğiz.

Öğleden Sonra

Öğlenden sonra da bir meyve ya da bir avuç kuru yemiş yiyebiliriz ve günün üçüncü ve son demlenmiş içeceğini içeceğiz.

Akşam Yemeği

Eğer karaciğerimize önem veriyorsak akşam yemeği her zaman hafif olmalı ve çok geçe kalmamalı çünkü karaciğerimiz gece boyunca kendini yeniler ve bunu yapabilmesi için önce sindirimi tamamlaması gerekir.

Bu nedenle, bu hafta boyunca evde hazırladığınız bir sebze püresini yemenizi öneriyoruz, içine yosun, keten tohumu ve buğday tohumu ekleyebilirsiniz. Eğer doymazsanız, bir yumurta (haşlanmış ya da tavada) ya da biraz pilav ya da mısır ekmeği yiyebilirsiniz.

Bu yazıda verilen önerileri günlük hayatınıza uyarlayarak karaciğerinizin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Fotoğraflar: elle_ann, Foodmayhemcom and diekatrin
İlginizi çekebilir ...
Bu 5 Enginarlı Tarif İle Yağlı Karaciğerinizi Tedavi Edin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bu 5 Enginarlı Tarif İle Yağlı Karaciğerinizi Tedavi Edin

Enginar, karaciğer fonksiyonlarında oluşabilecek karaciğer yağlanması gibi sorunları önler. Enginarı karaciğerinizi temizlemekte de kullanabilirsin...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Michel Salazar Vallejo. Tratado de Psicofarmacología (eBook online). Ed. Médica Panamericana, 2014.
 • Michael S. Richardson. ENCICLOPEDIA DE LA SALUD: Qué debemos hacer para disfrutar de una buena salud. Editorial AMAT, 2004.
 • Mario R. Garcia Palmieri. Lo Que Debes Saber Sobre Tu Salud. La Editorial, UPR, 2000.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.