Karides ve Deniz Tekeleri Arasındaki Farklar

Karides ve deniz tekeleri, birçok insan tarafından aynı deniz mahsulü olarak bilinir. Bugünün makalesinde, bunların farklılıkları ve bu farklılıkların tariflerinizi ve beslenme kalitenizi nasıl etkilediği anlatılacaktır.
Karides ve Deniz Tekeleri Arasındaki Farklar
Maria Patricia Pinero Corredor

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Maria Patricia Pinero Corredor.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Karides ve deniz tekeleri pek çok insan tarafından aynı şey olarak düşünülür. Aslında, her ikisi de İngiltere ve Avustralya’da “tekeler” olarak bilinirler fakat benzerliklerine rağmen birçok farklılıkları da vardır.

Her iki hayvanın da yetişkin olarak kısa bir ömür süresi vardır, bu sebeple ticari karides ağlarına daha kolay av olurlar. Benzerlikleri biyolojik kökenlerinde bulunur. Aslında, biyolog Marcelo Scelzo onları on ayaklı kabuklular olarak tanımlar. Bunun nedeni, her ikisinin de sert bir dış iskelete ve on bacağa sahip olmasıdır.

Bu iki hayvanın vücutlarında, yaşam alanlarında, üremelerinde ve tatlarında bazı farklılıklar vardır. Peki karides mi yoksa teke mi olduğunu nasıl anlayabiliriz? Öğrenmek için okumaya devam ediniz.

Şu tarifi denemelisiniz: Limonlu Karidesli Makarna Tarifi

Karides ve deniz tekeleri biyolojik olarak farklıdır

Her iki kabuklu da aynı aileye aittir fakat vücut yapıları farklıdır. France ve Grace, deniz tekelerinin Dendrobranchiata alt takımına ait olduğunu, yani dallanmış solungaçlara sahip olduklarını belirtiyorlar. Bunların on bacağından üç çifti kıskaçlıdır. Öte yandan, Pleocyemata alt grubuna ait olan gerçek karideslerin yapraksı solungaçları ve sadece ön bacaklarının iki çiftinde kıskaçları vardır.

Daha pratik farklılıklar bulmak için antenlerine ve kabuklarına bakmalısınız. Örneğin, deniz tekelerinin vücut boyutlarını üçe katlayabilen güçlü ve uzun antenleri vardır.  Ayrıca, ikinci abdomen segmenti yalnızca üçüncü segment ile üst üste gelir. Karideslerde ise bu segment hem birinci hem de üçüncü segmentler ile üst üste konumlanır.

Karidesler genellikle yumurtalarını yüzme bacaklarında kuluçkaya yatırırlar ve yumurtalar burada çatlayıp planktonun bir parçası olana kadar onlara bağlı kalırlar. Bazı karides türleri erkek olarak doğar ve yaşlandıkça dişi olur. Karideslerin aksine, deniz tekeleri erkek ve dişilerle çiftleşerek çoğalırlar ve ardından döllenmiş yumurtalarını suya bırakırlar.

Bir tabak dolusu karides
Karideslerin protein içeriği deniz tekelerindekinden daha yüksektir.

Karides ve deniz tekeleri: yaşam alanları

Karidesler tüm dünyada denizlerin ve okyanusların dibinde yaşarlar, oksijene ihtiyaç duyarlar ve bu nedenle sığ suları tercih ederler. Onları kayalık alanların tropikal ve ılıman sularında, deniz otları, göl tabanları, resifler, çamur, kıyı kumları, acı ve taze lagünlerin hemen yanında bulabilirsiniz. Ayrıca mağaralarda, yarıklarda, diğer akarsular ve durgun sularda da yaşarlar.

Denizde gruplar halinde hareket ederler ve herhangi bir sıcaklık değişikliğine karşı oldukça dirençlidirler. Bu özellikleri, onlara gezegenin birçok yerinde yaşama imkanı sağlar.

Çoğu teke sadece deniz ürünüdür. Balıkçılıkta en çok sömürülen türler, sığ kıyı sularda yaşayan Penaeidae türleridir. Diğer türleri gün boyunca deniz yatağı kazar ve sadece geceleri yemek yemek için ortaya çıkarlar.

Deniz tekesi larvaları düşük sıcaklıklara çok dayanıklı değildir. Enlemler arttıkça daha az görülmelerinin bu özelliklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Karides ve deniz tekeleri: Hangisi daha büyük?

Karidesleri deniz tekelerinden hızlı bir şekilde ayırt etmek için boyutlarına bakın: karidesler deniz tekelerinden çok daha büyüktür.

Karideslerin boyları 15 ila 20 cm e ulaşabilirken genellikle boy ortalamaları 3 ila 6 cm arasında ve renkleri gridir. Fakat bazı istisnai durumlarda boyları 30 cm e kadar ulaşabilir ve bunlar kahverengidir.

Karides ve deniz tekeleri arasındaki beslenme farklılıkları

İlk bakışta karides ya da deniz tekesi yemeniz fark etmez, fakat bunların insanlar için besleyicilik açısından farklılıkları vardır.

Organización Panamericana de la Salud’un (OPS) gıda bileşimi tablosuna göre, taze karides yaklaşık% 20 oranında protein içerir (balık, tavuk ve diğer etlere benzer). Yağ içeriği düşüktür, bu sebeple yağsız olduğu düşünülmektedir.

Karides ayrıca 52 miligram kalsiyum ve 2,4 miligram yüksek oranda emilebilir demir gibi mineraller de sağlar. Vitaminler arasında A vitamini 54 retinol eşdeğeri ile öne çıkmaktadır. Ayrıca bol miktarda potasyum, sodyum, magnezyum ve çinko içerir.

Deniz tekeleri günlük alınması gereken protein değerinin yalnızca% 16’sını sağlar ve karidesten daha az yağ içerir. 27 miligram kalsiyum, bir miligram demir ve A vitamininin 16 retinol eşdeğeri  gibi diğer besinleri de oldukça düşüktür.  Fakat potasyum deniz tekelerinde çok daha yüksektir, neredeyse 300 miligram içerir.

Ayrıca, her iki kabuklu da en güçlü gıda antioksidanlarından biri olan astaksantin sağlar. Bu antioksidan, karides ve deniz tekeleri pişirildiğinde ortaya çıkan kırmızımsı pigmenttir. Lopez Roldan, bu pigmentin sağlığa birçok yararı olduğuna dikkat çeker.

salata ve pirinç ile birlikte deniz tekesi yemeği
Potasyum sağlayan karides, pirinç gibi diğer yemeklerle beraber harika olur.

Hangisi daha lezzetli?

Mutfak açısından bakıldığında, bu iki kabuklu tür arasında hafif bir lezzet farkı vardır. Deniz tekeleri, karidesten biraz daha tatlıdır fakat şüphesiz ki onları hangi tarif için kullandığınız  yemeğin lezzetini etkiler. Karidesin daha yoğun bir tadı vardır ve güveç ve çorbalarda kullanıldığında çok lezzetlidir.

Benzer şekilde, deniz tekeleri sarımsak, tereyağı ve maydanoz ile birleştirildiğinde harikadır. Ayrıca güveçte, makarna ya da pilavda kullanıldığında da mükemmel olur. Bu yeterli değilmiş gibi, boyutlarına göre ızgara da yapılabilirler. Fakat deniz mahsullü bir paella, yoğun tadı nedeniyle karides ile daha lezzetli olur.

Doku açısından deniz tekeleri daha sağlam, etleri daha sert ve kurudur. Yemeğin yeterince güzel olmamasından kaçınmak için onları fazla pişirmemeye dikkat etmelisiniz.

Şu tarife bir göz atabilirsiniz: Yumuşacık Karidesli Pilav Tarifi

Bu farklılıklar önemli mi?

Boyutlarının, kabuklarının, habitatlarının ya da üremelerinin ötesinde, bu kabuklular arasındaki farklar bir yemeğin besin değerini etkilemesi açısından önemlidir. Bu nedenle, protein ya da demir alımınızı artırmanız gerekiyorsa karides yemelisiniz. Fakat daha fazla potasyum ve daha az yağa ihtiyacınız varsa deniz tekesi yemelisiniz.

Yoğun tatlar içeren deniz ürünleri yemek istiyorsanız karides, ancak daha dengeli tatlar ve dokular tercih ediyorsanız deniz tekesi seçmelisiniz.

Afiyet olsun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Instituto de Nutrición de Centro América y Panamá (INCAP). Organización Panamericana d ela Salud. Tabla de composición de Alimentos. Segunda edición. Reimpresión Serviprensa, S.A. 2012.
  • Scelzo, M. Biología reproductiva del langostino y del camarón de las aguas marinas Argentinas. El Mar Argentino y sus Recursos Pesqueros. 2016, 6: 71-88.
  • Álvarez , F., Villalobos, J.,  Hendrick, M.,  Escobar-Briones, E.,  Rodríguez, G.,  y Campos, E. Biodiversidad de crustáceos decápodos (Crustacea: Decapoda) en México. 2014, Revista Mexicana de Biodiversidad, Supl. 85: S208-S219.
  • Fransen, C., De Grave, S. Evolution and radiation of shrimp-like decapods: An overview. ResearchGate. 2009, 245-259.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.