Limonlu Karidesli Makarna Tarifi

Limonlu karidesli makarna, eğer doğru bileşenlerle yapılırsa, son derece sağlıklı, besleyici ve lezzetli bir akşam yemeğidir.
Limonlu Karidesli Makarna Tarifi

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Eğer bileşenleri dikkatli bir şekilde seçerseniz, bu limonlu karidesli makarna tarifi, laktoz ve gluten duyarlılığı olan kişiler için harika bir öğüne dönüşebilir. Bu yemeğin en iyi tarafı, hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından sevilmesidir. Aileniz için deniz ürünlerinden oluşan bir öğün hazırlamak istiyorsanız bu tarifi mutlaka deneyin!

Limonlu Karidesli Makarna: Besin Özellikleri

Tam tahıllı makarna yemenin sağlığa faydaları

tam tahıllı makarna çeşitleri

Tam tahıllı makarna, rafine makarnalardan daha besleyicidir. İçerisinde kompleks karbonhidratlar ve lifler bulunur.

Bu yemek tarifini daha besleyici ve lezzetli bir hale getirmek için, normal makarna yerine tam tahıllı makarna kulanmanızı öneriyoruz.

Tam tahıllı makarnada kepek, tohum hücresi ve endosperm (besi doku) bulunur. Bu yüzden daha yüksek lif ve protein içeriğine sahiptir. Ayrıca içinde yüksek miktarda potasyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller vardır.

Bu saydığımız makrobesinlerin vücut tarafından emilimi yavaştır. Bu nedenle sahip oldukları besinler kademeli olarak serbest kalır ve böylece daha uzun süre tok hissedersiniz.

Bu tür makarnalarda çok az yağ bulunur. Tam tahıllı makarnanın içinde meyvelerde, sebzelerde ve tahıl çeşitlerinde doğal olarak bulunan ve kolesterol benzeri bir madde olan bitki sterolleri vardır. Bu madde, LDL (düşük yoğunluklu lipoproteinler veya kötü kolesterol) kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Yani kalp sağlığınız için idealdir. Bu nedenle kepekli veya tam tahıllı makarna, kolesterol sorunu yaşayanlar için oluşturulmuş diyetlerde yer alabilir. Ayrıca içinde bulunan lifler, kolesterolün ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Karidesin Sağlığa Faydaları

tavada karides ve kırmızı biber

Bu kabuklu deniz canlısının içerdiği kolesterol miktarı yüksektir; ancak harika bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Karides, 100 gramında 80 kalori bulunan bir deniz canlısıdır. Buna ek olarak, içinde yüksek miktarda su ve protein bulunur. Bu minik deniz canlısının kolesterol içeriği ise yüksektir. Bir porsiyonunda, günlük tavsiye edilen kolesterol miktarının yarısı bulunur. Ancak tam tahıllı makarna gibi bazı belli yiyeceklerle beraber dikkatli bir şekilde tüketilirse, kalp sağlığını riske atmaz.

Karideste aynı zamanda iyot, çinko, potasyum ve fosfor gibi önemli mineraller bulunur. Tüm bunlara ek olarak, önemli bir B12 kaynağıdır. Tek bir porsiyonla günlük B12 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: İyot Açısından Zengin Yedi Gıda

Limonlu Karidesli Makarna

karidesli güveç ve yanmaz eldiven

Bu tarifi, intoleransınız olan gıdaları dikkate alarak istediğiniz gibi çeşitlendirebilirsiniz. Hatta ailenizin damak tadına göre başka eklemeler de yapabilirsiniz.

Malzemeler (4 kişilik)

 • 250 gram makarna
 • 220 gram yıkanmış ve soyulmuş karides
 • 3 adet limon
 • 100 gram krem peynir veya lor peyniri
 • Fesleğen
 • Sarımsak tozu
 • Sızma zeytinyağı
 • Lezzet katması için tuz ve baharat

Hazırlanışı

 • İlk olarak tavayı orta seviyede yanan ocağa koyun ve içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Yağ ısındığı zaman içine karidesleri ilave edin.
 • 7-10 dakika boyunca pişirin. Sonrasında ise karidesleri tavadan alın ve bir kenara koyun.
 • Beyaz kısımlarına ulaşmadan limonları rendeleyin ve sonrasında limonları keserek küçük parçalara ayırın.
 • Limon parçalarını tavaya koyun ve suyunu iyice serbest bırakması için karıştırın.
 • Bu esnada bir tencerenin içinde yeterli miktarda suyu kaynatın çok fazla yumuşamasına izin vermeden makarnayı 7 dakika boyunca pişirin.
 • Limonlar suyunu saldıktan sonra tavadan alın ve tavanın içine krem ​​peyniri veya loru ekleyin.
 • Daha pürüzsüz bir kıvamı olsun istiyorsanız, makarnanın suyundan birkaç yemek kaşığı ekleyebilirsiniz.
 • Ardından pişen makarnayı tavanın içine dökün (sos ve karides ile beraber).
 • Son olarak ise içine sarımsak tozunu, fesleğeni ve rendelediğiniz limon kabuklarını ekleyin. Yemeğiniz artık servis etmeye hazır bir halde!

Krem peynir yerine, veganlar için uygun olan herhangi bir soya peynirini (örneğin tofu) kullanabilirsiniz. Muenster, camembert, brie, çedar, provolone, gouda veya parmesan, krem peynir yerine kullanabileceğiniz peynir çeşitleridir. Bu saydığımız peynir çeşitlerinin laktoz oranı düşüktür.

Bu tarif, karışık salata veya sebze çorbası ile oldukça iyi gider. Bu makarna besin değeri bakımından hem akşam yemeği hem de öğle yemeği seçeneği olarak tüketilebilir. Afiyet olsun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.