Karın Gurultusu Hakkında Bilmedikleriniz

Eğer karnınız sizi utandıran sesler çıkartıyorsa, bunun sebebi muhtemelen besinleri az çiğneyip yuttuğunuz içindir. Az çiğnenme yüzünden oluşan gaz doğal çaylarla rahatlatılabilir.
Karnınızdan gelen gurultunun tek sebebi açlık değildir. Vücudunuzun bir şey yemek istediğini belirttiğini düşünseniz de, vermek istediği mesaj bundan daha fazlası olabilir.

Sindirim sisteminiz

Mideniz ile sindirim sisteminiz arasındaki ilişkiyi anlamanız midenizden neden ses geldiğini anlamanız için çok önemlidir.

Sindirim sisteminiz basit olarak ağzınızla başlayan ve anal kavite ile sonlanan uzun bir tüp gibidir. Aslında çalışma sistemi çok basittir fakat diğer organlar tarafından etkilendiği için karışık bir hale gelmektedir. Yediğiniz besinler vücudunuzda peristaltik kas hareketleri ile sindirilerek yol almaktadır. Bu kasılmalar sırasında ayrıca vücudunuzdaki sıvılar katı ve midesel asitlerle birleştirilmektedir.

mide

Vücudunuzdaki çoğu ses sindirim sisteminiz, midenize giren şeyleri midedeki sıvılarla karıştırmaya çalışırken oluşur. Sisteminizdeki hava bağırsaklarınızdaki hareketlerle bozulmaya başlar, bu da patlayan bir ses oluşturur. Bu sesler açlık seviyenize bağlı olmaksınız herhangi bir zamanda oluşabilir. Tek bir fark vardır; mideniz dolu olduğu zaman bu sesler daha az fark edilir.

Peki eğer mideniz boşsa, neden sindirim sisteminiz kasılmaya devam ediyor? Mideniz tamamen boş olmadan en az 2 saat önce sinir sistemini etkileyen belli başlı ögeleri üretmeye başlar ve beyninize “yemek ye” mesajını gönderir. Beyin de bu sinyallere cevap vererek peristaltik hareketleri başlatır. Bu kasılmalar midenizi boşaltmayı tamamlar, ve hatta midenizin açlık hissetmesine neden olarak tekrar yemek yeme isteği doğurur.

Aşırı karın gurultusunun sebebi nedir?

Üstte bahsettiğimiz her şey vücudumuzun normal, bildiğimiz aktiviteleridir. Mideniz aşırı guruldadığında, bu sadece sağlığınızı değil aynı zamanda sindirim sürecinizi de etkiler. Bu olay sık sık sebepsiz yere görülür. Hoşumuza gitmeyen bu sesler açlıktan daha fazla şey ifade ediyor olabilir.

Sıkı diyetler

Eğer gün veya gece içinde normalde yediğinizden daha az yediyseniz, sindirim sisteminizin kafasını karıştırmış olabilirsiniz. Belli başlı besinleri veya yüksek kalorileri barındıran gıdaları içeren sıkı diyetler genelde aşırı mide sesi meydana getirirler, çünkü eğer besin hızlıca sindirilebiliyorsa, vücudunuza açlık işaretleri gönderir.

Meşrubat tüketimi

Midenizdeki gazların ve havanın karışımı da bu seslere sebep oluyor olabilir. Eğer meşrubat ve karbonatlı, gazlı içecekler tüketiyorsanız sindirim sisteminizdeki baloncuk sayısını arttırarak mide seslerinin oluşmasına sebep oluyor olabilirsiniz. Eğer vücudunuz bu havadan doğal yollarla kurtulamıyor ise, bu süreç sindirim sisteminizde zaman alıyor olabilir. Aşırı hızlı yemek veya yemek yerken hava da yutmak bu semptoma sebep olur.

meşrubat

Gıda hassasiyeti

Süt, yoğurt, krema ve peynirdeki laktoz genellikle en çok bilinen hassasiyet kaynağı elementtir. Bu içerikler midenizde çok fazla kalırsa, buralardaki bakterilerin ekstra gaz ve baloncuk yapmasına sebep olur. Eğer herhangi bir gıdaya karşı intoleransınız varsa bunu tüketmemelisiniz.

Ülser

Sindirim sisteminizdeki ülser de bu seslerin başka bir sebebi olabilir, sadece zamanı ve sisteminizdeki havanın büyüklüğü değişir. Bu durum genellikle acı ve rahatsızlıkla birlikte oluşur ve açlıkla hiç bir ilgisi yoktur. Beslenme düzeninizi her zaman bu rahatsızlığınıza göre şekillendirmelisiniz.

Hassas bağırsak sendromu

Bu rahatsızlığın semptomları ülserin semptomları ile benzerdir, çünkü midesel seslerin yanı sıra belli başlı yiyecekleri tükettiğinizde acıya sebep olurlar.

bağırsak

Durumu nasıl kontrol edebilirsiniz?

Mide seslerini azaltmak veya kontrol altına almak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

  • Yediğiniz şeyleri iyice çiğneyin. Eğer vücudunuz midenizdeki katı ve sıvıları güzelce karıştırabilirse daha az gaz üretimine sebep olur.
  • Yemeğinizden sonra 1 bardak bitki çayı için, örneğin nane çayı içmek midenize iyi gelir.
  • Yemek yerken çok derin nefes almayın, çünkü bu şekilde sindirim sisteminize daha fazla hava sokmuş olursunuz.
  • Az yiyin. Atıştırmalıklar daha kolay sindirilir ve midenizin beyninize açlık işaretleri göndermesine izin vermez.

karın