Karın İltihabının Nedenleri ve Tedavisi

Çoğu insan düz bir karna sahip olmak ister. Ancak karın iltihabı sırf estetik açıdan kötü görünmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini de işaret eder. Büyük olasılıkla bir sağlık sorunu mevcuttur ve bu nedenle karın şişerek reaksiyon gösterir.

Karın iltihabı sırf rahatsız edici değildir, aynı zamanda örneğin huzursuz bağırsak sendromu gibi çok daha ciddi sorunları işaret edebilir. Elbette bu karın iltihabının pek çok nedeninden sadece bir tanesidir. Bu nedenle uzmanlara göre sizi etkileyebilen tüm unsurları bilmekte ve eğer mümkünse bunlara karşı önlem almakta yarar vardır.

Aşağıda karın iltihabının en sık olarak görülen bazı nedenlerini inceleyeceğiz. Ayrıca size bunları nasıl tedavi edebileceğinizi ve böylece daha önemli sağlık risklerini nasıl önleyebileceğinizi açıklayacağız.

Kabızlık

Kabızlık karındaki bir şişmenin başlıca nedenlerinden biridir. Düşük miktarda lif ve az sıvı içeren bir diyetle birlikte yetersiz fiziksel egzersiz vücutta kabızlığa neden olur. Bu nedenle daha fazla sebze, meyve, bakliyat ve tohum yiyerek bu durumu önleyebilirsiniz. Ayrıca bolca sıvı içmeniz ve günde en az 30 dakika kardiyovasküler egzersiz yapmanız gerekir.

Alerjiler

Farklı türde gıda alerjisi olan pek çok insan vardır. Bu alerjilerin bazıları karında şişmeye neden olabilir. Örneğin, vücutta gaz birikimine neden olması nedeniyle laktoz şişmenin en yaygın nedenlerinden biridir. Bu nedenle eğer bu gıdalara karşı alerjiniz varsa diyetinize bunların yerine düşük yağlı veya laktoz içermeyen yoğurtlar, peynirler ve süt katabilirsiniz.

Hızlı yemek

pasta-yiyen-mutlu-kadın

Yemeği çok iyi çiğnemeden hızlı yemek gibi bazı kötü alışkanlıklar da karında şişmeye neden olabilir. Bunun nedeni hızlı yemek yediğimizde vücudumuzun hazımsızlık deneyimlemesidir. Bu nedenle yemeklerinizi yavaş yemenizi öneriyoruz. Bu hem açlığınızı daha hızlı bir şekilde giderir, hem de yemeklerinizden daha fazla zevk almanızı sağlar. Ayrıca kendinizi daha çabuk tok hissedeceğiniz için de daha az yemek yersiniz.

Karında şişkinliğe neden olan yaygın bir durum daha vardır ve bu çoğu zaman başka durumlarla karıştırılabilir. Bu hamileliktir. Eğer hamile olup olmadığınızdan emin değilseniz bir gebelik testi denemenizi öneririz. Eğer sonuç pozitif ise kendinizi gerekli özeni gösterip bebeğinizi de etkileyebilecek durumlara karşı gerekli önlemleri almalısınız.

Sıvı birikimi

Sıvı birikimi de karında iltihaplanmaya neden olur. Eğer sizi etkileyen durum buysa doktorunuza görünmenizi öneririz. Bu ciddi bir sorun olabilir.

İşlenmiş gıdalar

Hamburger

İşlenmiş gıdalar da karında iltihaplanmaya neden olan nedenlerin arasında yer alır. Çoğu uzman bazı insanların midelerinde suni olarak tatlandırılmış gıdaların aşırı tüketiminin neden olduğu fazlalık hava olduğunu doğrulamaktadır. Genellikle bu tür gıdalar bol miktarda sodyum ve düşük miktarda lif içerirler. Bu da çabuk bir şekilde karında iltihaplanmaya neden olur. Uzmanlar bu nedenle tükettiğiniz gıdaları satın alırken düşük sodyum içeriğe sahip olan veya hiç sodyum içermeyen gıdaları satın almanızı önerirler.

Hastalıklar

Bazı hastalıklar da karında şişmeye neden olabilir. Bu hastalıklara aşağıdakiler dahildir: kalp-damar hastalığı ve tümörler, siroz, apandisit, mide ülseri, divertikülit, pankreatit, adet öncesi sendromu, vs. Unutmayın ki eğer bu durumlardan biri sizin için geçerliyse ve bu hastalıklardan birinden veya birden fazlasından muzdaripseniz, buna gerekli özeni göstermeniz ve doktora görünmeniz gerekir. Elbette diyetinize dikkat etmeniz, egzersiz yapmanız ve kendinizi rahatlatmak için bazı rutinler uygulamanız gerekir, ama hepsinin öncesinde durumunuzun doğru olarak tanılanması gerekir.

sebze-meyve

Son olarak, karın iltihabının genellikle kötü bir diyet veya kötü hayat alışkanlıklarından kaynaklandığını bilmekte yarar var. Lif içeriği yüksek olan gıdalar tüketmenizi öneririz; mideniz bunun için size minnettar kalacaktır. Meyveler ve sebzeler de sindirime yardımcı olurlar ve bunun sonucunda daha düz bir karna sahip olursunuz.