Kas Spazmlarını Rahatlatmak İçin Ev Yapımı 7 Reçete

13 Mayıs, 2019
Lavantayı, sadece gevşemek için aromaterapide kullanabilir ya da lavanta yağıyla masaj yaparak kas spazmlarının neden olduğu rahatsızlığı giderebilirsiniz.

Kas ağrıları ve spazmları birkaç farklı faktörden kaynaklanabilir. Bazen, bu can sıkıcı ağrıları neden çektiğimizi bilebiliriz ancak diğer zamanlarda hiçbir fikrimiz yoktur. Çoğu durumda, stres, kas gerginliği, düşmek, yanlış bir hareket ve hatta grip vücutta oluşabilecek kas hasarlarını, zayıf kasları ve kas spazmlarını tetikleyebilir.

Bu nedenle, kas ağrısının nasıl rahatlatılacağını bilmek çok önemlidir, zira bu ağrılar günlük yaşamımızı doğrudan etkiler.

Bu yazıda, kas spazmlarını tedavi etmek için faydalanabileceğiniz birtakım ev reçetelerini sizinle paylaştık.

Kas spazmlarını tedavi etmek için ev reçeteleri

kas spazmları

Doğal ürünler vücudumuzdaki problemleri tedavi etmek için idealdir. Kas ağrılarını ve spazmlarını tedavi eden ve önleyen en iyi yedi reçetenin ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Ayrıca bakınız: Boyun Kasları İçin Gerginliği Azaltan 3 Yoga Duruşu

1. Sıcak su

Sıcak veya ılık su, kasları mükemmel bir şekilde rahatlatır. Basit ve etkili olması nedeniyle en yaygın kullanılan ev reçetelerinden bir tanesidir.

İdeal olarak, sıcak su torbası, sıcak kompres ya da sıcak suda ıslatılmış bir bez kullanılır. Etkilenen bölgeye uygulanan sıcak kompres, kan dolaşımını uyararak kas gerginliğini ve iltihaplanmayı azaltacaktır.

Ayrıca, duş veya banyo sırasında etkilenen bölgeye direkt olarak sıcak su uygulayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

2. Biberiye dalları

Biberiye, vücuttaki çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmede veya hafifletmede kullanılan çok yararlı bir bitkidir. Bu başlık altında, biberiye infüzyonunu iltihaplanma ve ağrının tedavisinde kullanmanız önerilir.

 • Demlediğiniz biberiye çayıyla bir bezi nemlendirin ve direkt olarak tedavi etmek istediğiniz bölgeye uygulayın.
 • Elinizde biberiye yağı varsa, ağrı ve iltihaplanmayı hafifletmek için bölgeye hafif ama sıkı bir şekilde bu yağ ile masaj yapabilirsiniz.

3. Potasyum alımını artırmak

elma sirkesi

Potasyum eksikliği şiddetli kas spazmlarının oluşmasına neden olabilir. Bu değerli besin ögesi kas kramplarını önleyebilir, bu nedenle uzmanlar tarafından potasyum alımınızı artırmanız önerilir.

Potasyum açısından zengin, en yayın ve iyi bilinen yiyecekler arasında muz öne çıkar. Bununla birlikte, muzun tadını sevmiyorsanız onu diğer meyve ve sebzelerle birlikte smoothielerde kullanarak tadını gizleyebilirsiniz.

4. Elma sirkesi

Elma sirkesi çok yönlü bir bileşendir. Sadece harika bir temizlik ürünü olmakla kalmaz, aynı zamanda şifalı özellikleri de vardır. Örneğin, vücudun kas spazmları ve kas ağrısıyla savaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle, kas problemleriyle mücadele ederken faydalanabileceğiniz ideal bir reçetedir.

 • Elma sirkesini ev reçetesi olarak kullanırken ilk olarak 2 bardak elma sirkesini (500 ml) suyla seyreltin.
 • Daha sonra, etkilenen bölgeyi karışıma batırın.
 • Başka bir seçenek, bir bez parçasını, gazlı bezi veya bir başka kompresi karışımda ıslatmak ve daha sonra etkilenen bölgeyi sarmaktır. 30 dakika boyunca sarılı bırakın.

Ayrıca bakınız: Karın Kaslarınızı Çalıştırmak İçin 5 Kolay Yol

5. Buz

Konu ne zaman kas problemleri olsa, insanın aklına ilk olarak buz uygulamak gelir. Her an evde bulabileceğiniz doğal bir anti-enflamatuvar malzemedir.

 • Birkaç tane buz küpünü bir bez ya da havluyla sararak etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Cilde zarar verebileceği için buzu doğrudan uygulamanız önerilmez.
 • Soğuk kompresi etkilenen bölgede 15 dakika bekletin.
 • Bu tedaviyi günde 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz

6. Kediotu infüzyonu

Kediotu, en rahatlatıcı bitkilerden bir tanesidir. Kediotu infüzyonu, vücudu hem zihinsel hem de fiziksel olarak rahatlatır.

Malzemeler

 • 1 su bardağı (250 ml)
 • 1 çorba kaşığı kediotu (15 g)

Hazırlık

 • İlk olarak, suyu kaynatın
 • Su kaynamaya başladıktan sonra içine bir çorba kaşığı kediotu ekleyin.
 • 5 ila 10 dakika demlenmesi için bekleyin.
 • Ardından süzün ve için!

İdeal olarak, bu çayı yatmadan önce içmelisiniz çünkü vücut uyku sırasında daha iyi iyileşir; üstelik, kediotu bazı insanların uykusunu getirebilir

7. Lavanta yağı

Lavanta yağı, kas spazmlarıyla mücadele ederken sizin belki de en büyük yardımcımız olabilir. Kediotu gibi, lavanta da rahatlatıcı özelliklere sahiptir ve bu nedenle aromaterapilerde, oda spreylerinde ve mumlarda sıklıkla kullanılır.

 • Lavanta yağını aktarlarda bulabilirsiniz. Saf olduğundan ve herhangi bir kimyasal içermediğinden emin olmanız önemlidir.
 • Yağı etkilenen bölgeye uygulayın ve cilt tarafından tamamen emilene kadar masaj yapın.

Gördüğünüz gibi, burada paylaştığımız reçeteler oldukça basit fakat kas spazmlarını hafifletmede ve ortadan kaldırmada da bir o kadar etkilidir. Aralarından hoşunuza gideni vakit kaybetmeden uygulayabilir ve kas spazmlarını tedavi ederek günlük yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.