Kendi Abajurunuzu Nasıl Yapabilirsiniz?

Evinizdeki bir alana farklı bir dokunuş katmak ister misiniz? Elde edilmesi kolay malzemelerle kendi abajurunuzu oluşturarak bunu nasıl yapacağınızı öğrenin!
Kendi Abajurunuzu Nasıl Yapabilirsiniz?

Tarafından yazılmıştır Ana Luzardo

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kendi abajurunuzu nasıl yapacağınızı merak etmenizin nedeni, ampulün parlaklığını azaltmak veya ışığı daha iyi dağıtmak istemeniz olabilir.

Ancak bunun ötesinde, abajurlar dekorasyonun incelikli unsurlarıdır. Bunlar, yalnızca işlevsel bir ögeden çok daha fazlasıdır.

Lambalar genellikle kendi abajurlarıyla birlikte gelse de, kağıt ve kumaş dahil olmak üzere çok çeşitli malzemelerden yapılabilirler. Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılanlar bile moda oluyor!

Hadi daha yakından bakalım.

Kağıtla kendi abajurunuzu yapın

Kağıt, hemen hemen her zanaatta çok yardımcı olabilecek çok yumuşak bir malzemedir. İşte ondan bir abajur yapma yöntemi:

Kağıttan kendi abajurunuzu yapmak için gerekli malzemeler

 • Cetvel
 • Kalem
 • Makas
 • İnce ip
 • Çengelli iğne
 • Silikon
 • Ataç
 • Şerit metre
 • Kağıttan kesilmiş şekiller
 • Silgi
 • Duvar kağıdı veya döşeme kumaşı
 • Başka bir pürüzsüz, konik lambadan geri dönüştürülmüş abajur
Eski yeşil şişelerden yapılmış abajurlar.
Geri dönüşümlü lambalar, çevrenin korunmasına yardımcı olur ve evinizde aradığınız tarza cevap olabilir.

Adım adım talimatlar

 1. Başlamak için, abajurun eğimi boyunca yüksekliğini ölçün ve iki santimetre ekleyin. Çevresini geniş taraftan ölçün ve 2,5 ile çarpın. Bu ölçümlerle bir kağıt şeridi kesin.
 2. Kağıdın beyaz alanına kurşun kalemle bir çizgi çizin. Çizgi, her bir uzun kenara paralel ve 2,5 santimetre aralıklı olmalıdır. Kısa kenarlara paralel çizgiler arasında 4 santimetre arayla katlama çizgileri yapın.
 3. Kağıdı diğer tarafı yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Parmaklarınızı birleştirin ve kılavuz olarak kullanarak her bir çizgi boyunca katlayın. Kağıdı ters çevirin ve akordeon kıvrımları oluşturmak için çizgileri eşleştirin.
 4. Kıvrımları başlangıçta kestiğiniz şeridin kısa alanlarına daire oluşturacak şekilde yerleştirin. Fazla kağıdı kesin ve katlanmış kağıt daireyi ve şeridi üst kenarlar boyunca dört parçaya bölün. Abajuru ataçlayın ve kurşun kalemle işaretleyin.
 5. Kıvrımlarla yaptığınız akordeonu kağıt ve ip ile birleştirin. İpin iz bırakmasını önlemek için önce kağıt şeritleri koyun. Kıvrımların yerinde kalması için birkaç saat bu şekilde bırakın.
 6. İpi ve kağıdı çıkarın. Katlanmış duvar kağıdının her bir kısa ucunu silikonla yapıştırın. Kurumaya bırakın.
 7. Şimdi tek yapmanız gereken katlanmış kağıdı klipslerle ana şeridin üzerine oturtmak. Üst ve alt kenarda iki şerit elastik bant ile sabitleyin. Kıvrımlar ekrandan 1,5 santimetre çıkıntı yapmalıdır. Abajurun üst ve alt kenarlarını silikonla yapıştırın ve işiniz bitti.

Kumaştan yapılmış abajur

Kendi abajurunuzu yapmayı öğrenirken, kumaşın zamana ve kire karşı kağıttan çok daha dayanıklı bir malzeme olduğunu fark edeceksiniz. Nasıl kullanılacağını kontrol edin.

İhtiyac duyulan malzemeler

 • Kumaş
 • Kalem
 • İplik
 • Şerit metre
 • Demir kasnak
 • Dikiş makası
 • İğne ve pamuk ipliği

Kendi abajurunuzu yapmak için adım adım talimatlar

 1. Yapılacak ilk şey, yapmayı düşündüğünüz abajurun boyutunu belirlemektir. Çevresi 12 ila 16 santimetre arasında değişir. Ardından, stili ve tasarımı tanımlayın.
 2. Ardından kumaşınızı kesebilirsiniz. Temiz ve hassas bir kesim ile yapın. Üstte eğimli veya düz olabilir, hepsi ona vermeyi düşündüğünüz stile bağlıdır.
 3. Kumaşınızı kestikten sonra teli yerine yerleştirin ve abajurun iç ve dış çevresini oluşturacak kadar kesin. Ardından teli kumaşa dikin ki oluşturduğunuz şekil belirginleşsin. İyi bir desen, sahip olduğunuz başka bir abajur olabilir.
 4. Ardından kumaşın üst ve alt halkasını dikin. Demir kasnağı alın ve abajurdaki lamba ampulünü desteklemenize yardımcı olacak parçayı oluşturmak için bir zincir veya tel kullanarak üst çevreye takın.
Bebek odasında bir mickey mouse abajur.
Bu abajurları bir çocuk odasında kullanmayı düşünüyorsanız, üzerinde çocuk tasarımları olan kağıtlar veya kumaşlar kullanabilirsiniz.

Abajurların önemi

Abajurlar estetik değerlerinin ötesinde önemlidir. Işığın yoğunluğunu azaltmanın ve ambiyans yaratmanın bir yolu.

Bir abajurun yaptığı, ampulden gelen ışığı üstte ve altta dağıtarak aydınlatmayı daha kesin bir şekilde dağıtmaktır. Bunu yapmak için, ışığın süzülebilmesi için yapıldığı malzemenin ince olması gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Himalaya Tuzu Lambalarının 5 Faydası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Himalaya Tuzu Lambalarının 5 Faydası

Himalaya tuzu lambaları, sadece bir odayı süslemekle kalmayıp aynı zamanda enerji dengesini de sağlayan katı mineral parçalarıdır ve sağlığa çok fa...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.