Kesinlikle Tüketmemeniz Gereken Sekiz Besin

Sağlıklı bir diyet için birçok farklı tür besini tüketmeniz gerekir. Ama önemli olan ne kadar tüketmeniz gerektiğini bilmek ve tüketim konusunda ölçülü olmaktır.
Kesinlikle Tüketmemeniz Gereken Sekiz Besin

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hiçbir zaman tüketmemeniz gereken yiyecekler olduğu doğru mu?

Gerçek şu ki, marketler bugünlerde bizi baştan çıkarmak üzerine üretilmiş olan onlarca farklı yiyecekle dolu. Her zaman taze ve iştah açıcı gözüken bu gıdalar, sanki iki öğün arasında midenizi bir pençe gibi kavrayan açlığı bastırmanın en mükemmel yoluymuş gibi gözükürler. Fakat insanların çoğu zaman görmediği, o lezzetli maskenin arkasında yüksek oranda doğmuş yağlar ve düzenli tüketildiği taktirde birçok sağlık sorununa neden olacak sağlıksız maddeler vardır.

Asıl endişelendirici olansa bu besinlerin ilk bakışta “zararsız” gözükmeleridir. Çünkü gerçek zararları ancak zamanla ortaya çıkar ve verdikleri hasar henüz hafifken fark etmez çok zordur.

Bu ürünler, insanların hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren aşırı kilo ve obezite gibi çeşitli kronik hastalıkla bağlantılıdır.

Peki, bu zararlı besinler neler? Bunlardan ne olursa olsun uzak durmak neden bu kadar önemli?

Aşağıda, ne olursa olsun tüketmemeniz gereken sekiz ana besini bulabilirsiniz.

Tüketmemeniz gereken 8 yiyecek

1. Patates kızartması ve patates cipsi tüketmemeniz gereken yiyeceklerdendir

bir kase patates kızartması

Patates besin değerinin yüksekliğinden dolayı sağlıklı besinlerden biri sayılır. Problem olan besinin kendisi değil, sağlıksız yağlarla, besin değerini de öldürerek yapılan yemeklerdir.

Güzel bir yanlık ve lezzetli bir besin olmasına rağmen, patates kızartması metabolizmanızın sağlığını olumsuz etkiler ve kolesterolünüzü oynatır.

Bu hasar, paketle satılan patates cipslerinde çok daha fazladır. Çünkü patates cipslerinin ömürleri uzasın diye içine birçok kimyasal koruyucu madde katılır ve bunların vücutta hiç istenmeyen etkileri olur.

2. Şekerli İçecekler

Reklamlar çoğunlukla bize şekerli içeceklerin susuzluğumuzu gidermemiz için iyi bir yol olduğunu söylerler. Fakat gerçeğin tam aksine, bol bol meşrubat içmek susuzluğunuzu gidermek yerine su kaybına neden olur.

Meşrubatlar, meyveli yoğurtlar ve şeker oranı yüksek olan diğer içecekler, kan şekerinizi inanılmaz yüksek seviyele çıkarır ve bunun sonucu olarak metabolik hastalıklarınız ortaya çıkmaya başlar.

“Light” veya “Şekersiz” etiketlenen diğer meşrubatlar da ne yazık ki sağlıksızdır. Çünkü içlerinde şeker olmamasına rağmen şeker yerine geçmesi için konulan tatlandırıcı kimyasallar barındırırlar.

3. Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek ve diğer fırın ürünleri vücudunuzu olumsuz etkileyebilir. Yapılırken içlerinde kullanılan işlenmiş un ve doymuş yağlar hem kilo almanıza neden olur hem de sağlığınızı kötü yönde etkiler.

Unun işlenme aşamasında, sindirimde faydalı olan diyet liflerinin büyük bir kısmı yok olur. Bu nedenle bu besinlerin emilimi kan şekeri seviyenizi yükseltir ve bu da tüm gün boyunca aç hissetmenize neden olur.

4. Tatlılar

rengarenk jelibonlar

İşlenmiş şeker ve doymamış yağlarla yapılan şekerlemelerle diğer tatlı ürünleri vücudunuzda çok ciddi hastalıkların çıkmasına ve sorunların oluşmasına neden olabilir.

Buna ek olarak, kalori miktarları da çok yüksektir. Bu nedenle aşırı kilo alımı gibi birçok sorunda çok büyük rolleri vardır.

Bir de üstüne tüketimleri doygunluk hissiyatı yaratmaz. Aşırı tüketiminde de direkt olarak diyabete ya da ciddi vücutsal sıkıntılara neden olurlar.

5. Dondurma

Tüm dondurmalar zararlıdır demek yanlış olur. Dondurmanın zararlı olup olmadığı tamamen içinde kullanılan malzemelere bağlıdır. Genel olarak, satılan ticari ürünlerin büyük bir kısmında aşırı oranda işlenmiş şeker ve doymamış yağ vardır.

Bunda da aşırı tüketim, obeziteye ve yüksek kan şekerine davetiye çıkarır.

İçlerindeki yüksek şeker oranından dolayı, dondurmanın birçok türü kan şekerini dalgalandırır ve açlık krizlerine neden olur.

6. Enerji İçecekleri

Tüketmemeniz gereken gıdalardan bahsederken (en azından düzenli olarak), enerji içeceklerini es geçmemiz hiç doğru olmazdı.

Günümüzde enerji içecekleri marketlerde özel bir yer edindiler. Vücudu ve zihni rahatlatıp dinlendirmenin, enerji vermenin iyi bir alternatifi gibi gözükerek hayatımıza girdiler.

Tüm bu tatlı görüntünün arkasında yatan sorunsa, enerji içeceklerinin içinde barındırdığı uyarıcılar ve yüksek oranda bulunan şeker. Tüm bunlar metabolik sıkıntılara neden olduğu gibi sinir sistemini de negatif etkilerler.

7. İşlenmiş Et

işlenmiş etler ve sakatatlar

İşlenmiş etin her türlüsü sağlığınız için ciddi anlamda zararlı yan etkilere sahiptirler. Hatta etiketlerinde “düşük sodyum oranlarında” ya da “az yağlı” yazıyor olsa bile.

Bu gıdalar, etin istenmeyen aşırı yağlı veya çok az besin değerine sahip kısımlarının işlenmesiyle elde edilirler.

Taze gözükmesi için nitrit ve nitratların da bulunduğu birçok kimyasal madde kullanılır ve bu maddeler doğrudan kanser gibi ölümcül hastalıklarla alakalıdır.

8. Margarin

Margarin çoğunlukla bitkisel yağlarla birlikte üretilir. Bu nedenle de insanlar margarin tüketiminin kendileri için zararsız olduğunu düşünürler.

Bu insanların bilmediği şeyse, margarinin içinde doymamış yağlar olduğu ve bu yağların kalp ve damar sağlığına çok ciddi ölçüde zarar verdiğidir.

Margarinin düzenli kullanımı kilo almanıza ve kolesterolünüzün yükselmesine neden olur.

Isıtıldığında, zehirli moleküller açığa çıkar ve bu moleküller vücudunuzda bulunan hücrelerle dokulara zarar verirler.

Sonuç: Tüketmemeniz gereken besinleri değiştirin

Bu yiyecekler besin düzeninizin rutin bir parçası mı? Şimdi hangi besinleri tüketmemeniz gerektiğini öğrendiğinize göre, bu besinleri organik ve daha sağlıklı alternatifleriyle değiştirmelisiniz.

Başlangıçta bu besinlerden uzak durmak zor gelebilir. Fakat zamanla hepsine bir alternatif bulabilir ve kalori miktarını kontrol edebildiğiniz sağlıklı bir diyete kavuşabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.