Kilo Almadan Geceleri Yiyebileceğiniz 6 Yiyecek

Yediğiniz yemeklerin kilo aldırmaması için porsiyonlarınızı sınırlandırmak, aklınızda bulunması gereken en önemli şeylerden birisidir. Bunun yanında, sindirilmesi kolay olan hafif gıdaları tercih etmeniz sizin için en iyisi olacaktır.
Kilo Almadan Geceleri Yiyebileceğiniz 6 Yiyecek
Maria Patricia Pinero Corredor

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Maria Patricia Pinero Corredor.

Son Güncelleme: 27 Ocak, 2023

İyi bir vücuda sahip olmanın hayalini kurmasına rağmen, akşam yemeklerinden ödün vermeye razı olmayan birçok insan vardır. Bir çok insan geceleri yemek yemekten kendisini alıkoyamaz.

Eğer bu söylenen sizin için geçerliyse aşağıda sıraladığımız yiyecekleri bir kenara not etmelisiniz. Bu yiyecekler, bilim adamlarının ve diyetisyenlerin tavsiyesiyle geceleri yemek olarak tüketebileceğiniz besinlerdir.

Bu gıdalar sadece kilo almanızı engellemekle kalmayacak, bunun yanında uyku ve sindirim problemlerinden kaçınmanıza da yardımcı olacak.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri yiyecek seçimi, diğeri ise bu yiyecekleri küçük porsiyonlar halinde tüketmenizdir.

Ancak unutmayın, aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer önemli şey ise, bu konu hakkında fazla stres yapmamanız gerektiğidir.

İnsanlar arasında gece yemek yemekle ilgili yanlış bir algı bulunmaktadır. Birçok insan gece yediğinde daha çok kilo alacağını düşünerek bu durumdan kaçınır. Ancak kilo almaktan kaçınmak için hafif yiyecekler tükettiğinizden ve bu yemeği yemek için belli bir saat belirlediğinizden emin olmalısınız.

Yemeği hazırlamak ve yemek için belli bir zaman belirleyen insanların daha sağlıklı kilolarda oldukları kanıtlanmıştır.

Akşam yemeğini es geçmemek her zaman önemlidir. Yemeklerinize özellikle sebze ve meyvelerde bulunan protein ve vitaminleri ilave etmenizi tavsiye ediyoruz. Bunların dışında, en ideal olan şeyin uyumadan en az iki saat önce yemek yemek olduğunu unutmayın.

Birçok insan için uzun süre yemek yememek, sonrasında daha çok yemekle sonuçlanır. Bu durum, kan şekeriniz ve insülin etkileşiminizden dolayı tip 2 diyabete yol açabilir.

Tabaklarınızdaki Ölçülere Dikkat Edin

Daha önce söylediğimiz gibi, yediğiniz porsiyonların miktarları kilo almanızı engelleyecek olan şeylerden bir tanesidir. Bunun dışında ne tür bir gıdayı tüketeceğiniz üzerinde düşünmeniz de önemlidir.

Açlıktan ölecekmişsiniz gibi bir haldeyken akşam yemeğine oturursanız, kendinizi düşündüğünüzden çok daha fazlasını yerken bulabilirsiniz.

  • Yemeği düşündüğünüz miktardaki yiyeceği bir tabağa ya da bir kaba koyup bu şekilde yemelisiniz. Eğer direkt olarak pişirdiğiniz kaptan yerseniz, planladığınızdan daha fazla yemekten kendinizi alıkoyamazsınız.

Bu şekilde ne kadar yediğinizi kontrol edebileceksiniz.

  • Bunun dışında, kızartma, tatlı, kurabiye gibi albenisi olan yiyecekleri gözünüzden uzak yerlerde tutmanız tavsiye edilmektedir.

Geceleri Yemek için Hangi Yiyecekleri Seçmelisiniz?

1. Yumurta

haşlanmış yumurta

Yumurta protein bakımından zengindir ve birçok hayati aminoasidi bünyesinde barındırır. Bu yiyecek hızlı bir şekilde tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

En sağlıklı olan yol yumurtayı haşlanmış olarak tüketmenizdir. Eğer yağda yumurta veya omlet gibi bir şey hazırlamak istiyorsanız bu konudaki önemli nokta mümkün olduğu kadar az yağ kullanmanızdır.

2. Çerez ve Peynir

Küçük porsiyon bir peynirin içerisinde ortalama 100 kalori bulunur, öyleyse az miktarda tüketmeye özen gösterin ve aşırıya kaçmayın.

  • Peynir triptofan, protein ve kazein bakımından zengindir. Bazı çalışmalar, kazeinin metabolizmayı hızlandırabileceğine işaret eder.

Peyniri, melatonin bakımından zengin olan çerez ve üzümle beraber tüketmeniz harika bir seçim olacaktır. Sonuç olarak melatonin, yatağa gitmeye karar verdiğinizde uyumanıza yardımcı olur.

3. Hindi ve Bal Kabağı Püresi

bal kabağı püresi

Bal kabağı püresi ve hindi, neredeyse hiç kalori içermeyen ve besin değeri yüksek olan gıdalardandır.

Hindi etinde yüksek miktarda tiriptofan ve birçok sağlıklı protein bulunur. Ayrıca hindi etini sindirmek tavuktan daha kolaydır.

Bu koşturmaca içindeki hayatınızda bal kabağı püresi gibi yapımı hızlı ve lezzetli olan bir şey seçin. Bu sağlıklı ve tatmin edici akşam yemeği, kilo almaktan kaçınmanıza yardımcı olacak.

4. Humus ve Sebzeler

Bildiğiniz gibi humusun ana maddesi nohuttur ve melatonin sentezi için gerekli olan B6 vitamini bakımından oldukça zengindir.

Bu yiyeceğe en iyi eşlik edecek olan şey ise sebzelerdir. En çok sevdiğiniz sebzeyi seçebilir, bunun dışında içerisine biraz biber biraz da havuç ekleyebilirsiniz.

5. Koçanda Mısır

mısır nişastası

Koçanda mısır harika bir gece yemeğidir. (Ancak unutmayın ki burada bahsettiğimiz pişirilmiş mısırdır, konserve olanı değil).

Bu besin, fazla kolesterolün vücuttan atılmasını sağlar ve yağ birikimini durdurur. 

Bu yiyeceğin hem sağlıklı olması hem de kilo aldırmaması için tuz ve tereyağıyla beraber tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.

6. Beyaz Balık

Eğer sağlıklı ve besin dolu bir yiyecek arıyorsanız en iyi seçeneklerden birisi de beyaz balıktır.

Böyle bir durumda beyaz balığı tercih etmenizi öneriyoruz çünkü yağlı balıklar bünyelerinde doğal olarak daha çok yağı muhafaza ederler. Bu nedenle yağlı balıkları öğle yemeklerinizde yemeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.