Yemek Yedikten Sonra Kaçınmanız Gereken 7 Şey

Birçok insan yemekten sonra yürüyüşe çıkma veya uyuklama alışkanlığına sahip olsa da, sindiriminize müdahale etmemek için bunları yapmadan önce biraz beklemelisiniz.
Yemek Yedikten Sonra Kaçınmanız Gereken 7 Şey
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Birçok kişi akşam yemek yedikten sonra biraz boş zamana sahiptir. Bu zamandan yararlanıp biraz eğlenmek ya da rahatlamak için yaptıkları bazı alışkanlıklar vardır. 

Aslında yemek yedikten sonra yapmaya alışık olduğumuz bu şeyler, sağlığımıza zarar veriyor olabilir. 

Oldukça zararsız gözükse de bu alışkanlıklar, bu faaliyetlerin rahatsız edici semptomlara veya ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Birçok kişi bu risklerden haberdar değil. Bu yüzden bugünkü yazımızda yemek yedikten sonra yapmamanız gereken şeyleri detaylı olarak ele almak istiyoruz.

Mutlaka okuyun!

Yemek Yedikten Sonra Yapmamanız Gereken Şeyler

1. Uyumak

yemek yedikten sonra uyumak

Yemek yedikten sonra siesta yapmak ya da uyumak sindirim bozukluklarına neden olabilir.

Birçok kişi için rahatlatıcı ve gerekli bir alışkanlık gibi gözükse de yemekten hemen sonra uyumanın sindirim sürecini doğrudan etkilediğini unutmamak gerekir.

Vücudumuz yatıyor pozisyonda olduğu için gastrik sıvılar midedeki yiyecekleri tam olarak örtemez. Böylece, yiyeceklerdeki besin maddeleri tamamen emilemez.

Ayrıca gastrik suların asit niteliği reflüye ve yanma hissine sebep olduğu için, bu, özofagusta sorunlara sebep olabilir.

2. Sigara içmek

Sigara içme alışkanlığının akciğer ve kardiyovasküler sağlık için ciddi sonuçları olması bir sır değildir.

Çoğu insanın bilmediği şey ise yemekten sonra sigara içtiğinizde risklerin daha da artmasıdır.

Bunun nedeni, nikotinin sindirim için gerekli aşırı oksijen ile birleşmesi ve böylece kanserojenlerin emilimini kolaylaştırmasıdır.

3. Meyve yemek

yemek yedikten sonra meyve yemek

Bazı insanlar, meyvenin ana öğünleri tamamlamak için sağlıklı bir alternatif olduğunu düşünebilir.

Çünkü meyveler hem tatlıdır, hem de çok yönlüdür. Üstelik, geleneksel tatlıların yerini tutmak için iyi bir seçenektir.

Fakat çok az insanın bildiği bir şey var ki meyve yemek için en iyi zaman sabah aç karna veya yine sabah saatlerinde öğünler arasıdır.

Bunun nedeni, meyvelerin sindirilmesi için farklı enzimlere gereksinim duyması ve doğal şekerlerinin tamamen emilmesi için daha uzun süre gerekmesidir.

Aynı anda sindirilecek başka gıdalar olmadan, vücut meyvedeki tüm besin maddelerinden, liften ve basit şekerlerden yararlanır ve bu da size daha fazla enerji verir.

Meyveyi eğer ağır bir yemekten hemen önce veya hemen sonra yerseniz, midede daha uzun süre kalacaktır ve bu da hazımsızlık, gaz ve diğer can sıkıcı problemlere neden olabilir.

4. Duş almak

Duş almak rahatlatıcıdır ve dolaşım sağlığı için iyidir, ancak yemekten hemen sonra duş almak ideal değildir. Çünkü bu sindirim sistemini zayıflatabilir.

Duş almak, ellerdeki ve vücudun alt kısımlarındaki kan akışını artırır ve mideye giden kan miktarını azaltır.

Sonuç olarak midenizin fonksiyonu yetersiz kalabilir. Bu da ağrıya, enflamasyona ve ağırlığa neden olabilir.

5. Soğuk su içmek

yemek yedikten sonra soğuk su içmek

Yemek esnasında veya sonrasında soğuk su içilmesi yetersiz sindirime neden olabilir.

Besinlerin birbirlerine yapışmasına neden olur ve böylelikle besin maddelerinin emilme ve atıklardan ayırma işlemleri daha zor bir hale gelir.

6. Çay içmek

Çay sağlıklı bir içecek olsa da, ana öğünlerle çay içmek önerilmez.

Demirin emilimini engeller, çünkü proteinleri ve bu minerali bağlayan tanik asit adı verilen bir madde içerir.

Sonuç olarak, demir emiliminde % 87’ye varan bir azalma olur ve bu da kronik anemi ataklarına neden olabilir.

Bu besin kanda kırmızı kan hücreleri üretmek için çok önemlidir ve demir eksikliği aşağıdaki gibi belirtilere neden olabilir:

  • Göğüs ağrısı
  • Solgun cilt
  • Zayıflık ve aşırı yorgunluk
  • Kolayca kırılan tırnaklar
  • İştahsızlık
  • Soğuk el ve ayaklar

7. Yürümek veya koşmak

yemek yedikten sonra yürümek

Yemek yedikten sonra fiziksel egzersiz yapmanın, belinizi incelteceğini ve kalori yakmanıza yardımcı olacağını düşünmek yanlıştır.

Koşunun ve yürüyüşün sağlıklı olduğu inkar edilemez yemek yedikten hemen sonra bunları yapmak hazımsızlık ve rahatsızlık yaratabilir.

Sonuç olarak, yemek yedikten sonra yürümeden önce en az 30 dakika beklemeniz önerilir. İlla daha erken yürümeniz gerekiyorsa, bu yürüyüş 10 dakikayı geçmemelidir.

Siz de bu alışkanlıklara sahip misiniz? Eğer öyleyse, zihninize bunları not alın ve bundan böyle sağlığınıza zarar vermemek için bu alışkanlıklardan kurtulmaya çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.