Kereviz ile Kilo Vermenin Yolları

Kereviz ile Kilo Vermenin Yolları
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Kereviz gibi birçok özelliğe sahip sebzelerin sağlık açısından da ne kadar faydalı olduğu bilinmesi gereken bir gerçektir. Bu nedenle onları diyetinize mümkün olduğunca çok katmak oldukça önemlidir. Bununla bağlantılı olarak, sağlıklı bir kiloyu korumak da daha iyi bir hayat kalitesini mümkün kılar.

Bu nedenle yediğimiz onca sebze arasından birkaç tanesinin kilo verme açısından oldukça etkili olduğunu bilmekte yarar var. Bunlardan önemli bir tanesi kerevizdir.

Bu sebze farklı yemeklerin hazırlanmasında kullanılır ve özellikle düşük kaloriye sahip olması ve hiç yağ veya karbonhidrat içermemesi nedeniyle kilo vermek isteyenlere önerilir.

Kerevizin özellikleri

Kerevizin en önemli karakteristik özelliklerinden biri onun yüksek su içeriğidir. Kerevizin yaklaşık %95’i sudan oluşur. Bu da onu çok kolay sindirilebilen bir besin kılar. Bu hem vücuda ihtiyacı olan sıvıyı sağlamaya yardımcı olur, hem de idrar sökücü özelliğe sahiptir.

Ayrıca vücudu temizlemeye yardımcı olur ve mide ve kolon kanserini önleyebilir. Kereviz ayrıca kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan iltihaplanma önleyici özelliklere sahiptir ve uykusuzlukla mücadele etmeye de yardımcı olur. Hatta ateşi düşürmeye ve alerjiler ile mücadele etmeye yardımcı olduğu da görülür.

kereviz

Bu sebze, limonen ve selinen gibi uçucu yağlar içermektedir. Kerevize idrar söktürücü özelliğini sağlayan da bu yağlardır. Bunlar özellikle kerevizin sapında ve tohumlarında daha yüksek miktarda bulunur.

Kerevizdeki uçucu yağlar ayrıca anti-bakteriyel özelliklere de sahiptir ve böylece böbreklerde bulunabilen herhangi bir enfeksiyonu veya bir toksik maddeyi elemeye yardımcı olabilir. Ayrıca böbreklerin yanı sıra safra kesesinde oluşan taşları elimine etme yeteneğine de sahiptir.

Bunca özellik kerevizi sadece kilo vermek isteyenler için değil, başta iyi kaliteli bir yaşam sürdürmek isteyenler olmak üzere herkes için mükemmel bir besin kılar.

Bu yazımızı da okuyun : Leziz Yeşil Elma ve Kereviz Salatası

Kilo vermek için kereviz yemek

Bunu etkili bir kilo verme yolu olarak kullanmak isteyenler için fazladan birkaç kilo daha vermeye yardımcı olacak çok basit ve etkili bir tarifimiz var. Bu fazla kilolardan kurtulabilmek için en sevdiğiniz meyveleri birkaç kereviz sapıyla karıştırıp çok lezzetli içecekler hazırlayabilirsiniz.

kereviz ve ananas

Aşağıdaki farklı meyve ve sebzelerden bir veya birden fazlasından bir karışım oluşturup, ardından buna ana maddemiz olan kerevizi katabilirsiniz. Kerevizle kombine edebileceğiniz en iyi meyveler ve sebzeler havuç, salatalık ve elmadır, ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, canınızın istediği sebze veya meyveyi ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bundan yemeklerinize daha fazla kereviz katarak da faydalanabilirsiniz. Bu hem sağlıklı, hem de çok lezzetlidir!

Aynı şekilde, günlük kereviz sularından en fazla faydayı elde edebilmek için dengeli bir diyet sürdürmenin ve özellikle de düzenli bir egzersiz rutini takip etmenin de önemli olduğunu unutmayın. Eğer herhangi bir nedenden dolayı spor salonuna yazılmak istemiyorsanız, günde 30 dakika ile bir saat arasında yürüyebilirsiniz. Bu dahi yeterli olacaktır!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.