Kilo Vermeye Yardımcı Olmayan 5 Egzersiz

Genellikle terleten her egzersizin kilo vermenize yardımcı olduğuna inanılır. Bununla birlikte, bu egzersizlerin faydası olsa da, kilo vermeye yardımcı olmayabilir.
Kilo Vermeye Yardımcı Olmayan 5 Egzersiz
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Genelde spor yapmanın sadece kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmektedir ancak bu doğru değildir. Kilo vermeye yardımcı olmayan bazı egzersizler vardır.

Bu egzersizler hali hazırda fiziksel olarak formda olan ve sadece kaslarını güçlendirmek isteyenler için mükemmeldir.

Okumaya devam edin çünkü size bu yazımızda size bu egzersizlerden bahsedeceğiz.

Kilo vermeye yardımcı olmayan egzersizler

1. CrossFit

spor yapan kadın

CrossFit, kilo vermenize yardımcı olmayacak egzersizlerden biridir ancak son birkaç yılda çok popüler hale gelmiştir. Biraz araştırırsanız mutlaka evinize yakın bir CrossFit spor salonu bulabilirsiniz.

Bu spor çok yoğun olmasına rağmen kilo vermek için ideal değildir. Eğer formda olmadan CrossFit yapmaya başlarsanız ciddi bir şekilde yaralanabilirsiniz.

 • İdeal kilonuzdaysanız, formdaysanız ve egzersiz yapmaya alışkınsanız CrossFit yapmanızı öneririz.
 • Ayrıca basit egzersizler ile başlamak ve dengesizlikleri önlemek için beslenmenize dikkat etmek daha iyi bir fikir olacaktır.

2. Yoga

yoga yapan kadın

Yoga, CrossFit’in stres giderici karşılığıdır ancak aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olmayacak egzersizlerden bir tanesidir.

Dışarıdan bakıldığında yorucu ve yoğun bir egzersizmiş gibi görünse de, yoga rahatlatıcı ve sakinleştirici bir spordur.

Yoga, CrossFit’ten daha uzun bir süredir yapılmaktadır ve sporu hayatınızın bir parçası haline getirmeye, nefesinizi, duruşunuzu ve sağlığınızı iyileştirmeye başlamak için iyi bir seçenektir.

 • Kalori bakımından, bir saat yoga yapmak yaklaşık 150 kalori yakar.
 • Öte yandan 30 dakika yürüyerek 311 kalori yakabilirsiniz.

Kaslarınızı güçlendirmeye başlamak için yürümeye başlayın.

3. Uzun Kardiyo Seansları

spor yapan kadın

Yaşınıza bağlı olarak, kardiyonun birkaç yıl önce çok popüler bir spor olduğunu hatırlarsınız.

Ancak o zamanlar insanlar kardiyonun kilo vermeye yardımcı olmadığını bilmiyordu. Kardiyo aşağıdaki hedefler için oldukça ideal bir spordur:

 • Güçlenmek,
 • Daha esnek olmak
 • Kas gücünü artırmak
 • Metabolizmayı hızlandırmak

Bir kardiyo seansıyla çok fazla kalori yakmayacak olsanız bile, iyi bir fiziksel görünüme sahip olabilirsiniz.

Her biri 30 dakikadan oluşacak şekilde, haftada iki seans kardiyo egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Zamanla nefes alış verişinizin ve fiziksel direncinizin iyileştiğini göreceksiniz. Bununla birlikte de örneğin merdiven çıkarken daha az zorlandığınızı ve nefesinizi daha dengeli kullanabileceğinizi fark edeceksiniz.

4. Pilates

kilo vermeye yardımcı olmayan alışkanlıklar

Pilates, kilo vermenize yardımcı olmayan ve yogaya çok benzer bir başka egzersizdir. Pilates de yıllardır yapılan bir spordur ve aşağıdaki gibi mükemmel faydaları vardır:

 • Daha esnek olmanızı sağlar.
 • Gevşemenize ve gerginliğin giderilmesine yardımcı olur. Bu da, ekstra stresli günler için faydalıdır.
 • Daha güçlü kaslarınız olur.
 • Yaralanmalarınız daha çabuk iyileşir.

Pilates, daha zorlu sporlar yapamayan orta yaştaki insanlar için iyi bir alternatiftir.

Eğer normal hareket etme kabiliyetinizi engelleyen bir yaralanma geçirdiyseniz, doktorunuza pilatesin sizin için uygun olup olmayacağını sorun.

Çoğu durumda, pilates çok faydalıdır ve hareket kabiliyetinizi yeniden kazanmak için önerilmektedir.

5. Vücudun Sadece Tek Bir Kısmını Çalıştıran Egzersizler

kilo vermeye yardımcı olmayan egzersizler

Kilo vermeye yardımcı olmayan bir diğer egzersiz ise vücudunuzun sadece tek bir kısmını çalıştıran egzersizlerdir.

İnsanlar bu tür egzersizleri belirli bölgelerdeki yağları yakmak için yapıyorlar.

Gerçek şu ki pek çok insan mümkün olduğunca az enerji harcamak istiyor. Bu nedenle, anlık sonuçlar veren egzersizlere daha fazla güveniliyor ancak sağlıklı olmak için vücudun bütününü çalıştırmak gerekir.

 • Vücudunuzun belirli bölgelerini çalıştırmayı tercih ediyorsanız, egzersiz programınızı gözden geçirerek vücudunuzun her yerini çalıştıracak bir rutin belirleyin.
 • Ayrıca ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görmek için bir uzmanın denetiminde çalışmak daha yararlı olacaktır. Böylece yaralanma riskini de en aza indirmiş olursunuz.

Karakter özelliklerinize, yaşam koşullarınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak yukarıda belirttiğimiz egzersizler sizin için en uygun egzersizler gibi görünebilir.

Ancak unutmamalısınız ki sizin için en uygun egzersizi belirleyecek olan kişiler kişisel antrenörünüz veya doktorunuz olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Weisenthal BM., Christopher A., Beck MA., et al., Injury rate and patterns among crossfit athletes. Orthopaedic Journal of Sports Medicine, 2014.
 • Lau C., Yu R., Woo J., Effects of a 12 week hatha yoga intervention on cardiorespiratory endurance, muscular strength and endurance, and flexibility in hong kong chinese adults: a controlled clinical trial. Evid Based Complement Alternat Med, 2015.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.