Kilo Vermenizi Engelleyen 4 Hata

Kilo vermenin anahtarı tükettiğinizden daha fazla kalori yakmaktır. Alkollü içeceklerden kaçının, çünkü sıfır besin içeren boş kaloriler sağlar.
Kilo Vermenizi Engelleyen 4 Hata
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir süredir ideal kilonuza ulaşmak istiyorsunuz ve bunu başaramadınız mı? Burada, kilo vermenizi engelleyen bazı genel hataların bir listesini vereceğiz. Belirgin olabilirler, ama gerçek şu ki, pek çok insan bu hataları gözden kaçırıyor.

Kilo vermenin birçok faydası vardır. Bunların başında daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilir, güven ve özgüveninizi artırabilirsiniz. Hepsinden iyisi, kendinizi farklı bir bakış açısıyla görmeyi öğreneceksiniz ve herkes değişikliği fark edecek.

Peki bu hedeflerin önüne geçen en yaygın kilo verme hataları nelerdir?

Onlara bir göz atalım.

Kaçınılması Gereken ve Kilo Vermenizi Engelleyen Dört Yaygın Hata

1. Sağlıklı beslenmemek

Kilo vermenin tek yolu ne yediğinizle ilgilenmektir. Kilo vermek için, besin piramidinin her yerinden içerik eklemelisiniz.

Ne yazık ki, mucizevi sonuçlar vaat eden ancak size ihtiyacınız olan besinleri vermeyen hızlı diyetler oldukça yaygındır. Kilo vermenizi engelleyen bir hata da, bazı yiyecek gruplarını yemeyi bırakıp diğerlerine aşırı yükleme yapmanızdır.

Bol miktarda lif ve enerji elde etmek için meyve, sebze ve kepekli tahılları dengeli bir biçimde tüketmelisiniz. Bunlar sağlıklı yağlarla birleştirilmelidir. En iyi seçeneklerden bazıları hindistan cevizi yağı ve zeytinyağıdır. Son olarak, bitkisel ve hayvansal kaynaklardan protein tükettiğinizden emin olun.

2. Kahvaltıyı atlamak

yulaflı yoğurtlu meyveli kahvaltı

Sizi kilo vermekten koruyacak bir diğer hata da her gün kahvaltıyı atlamaktır. Bu ilk öğün gününüze doğru başlamak için çok önemlidir.

İyi bir kahvaltı, sağlıklı bir şekilde hazırlanmış birçok besin içermelidir. Kahvaltı yapmak için zamanınız yoksa, arındırıcı içecekler ve smoothie’ler gibi hızlı alternatifleri seçebilirsiniz. Metabolizmanızı güçlendirirken size besin verir.

Zamanınız kısıtlıysa, bir seçenek de kahvaltılarınızı önceden planlamak ve hazırlamaktır. Bu, yanınıza yiyecek almanıza ve hazır olduğunuzda yemek yemenize olanak sağlar.

3. Alkollü içecek tüketmek

Alkollü içeceklerin kalorileri yüksektir ve gerekli bir besin sağlamaz. Bu nedenle, metabolizmanız onları farklı şekilde işler ve bu fazla kiloları verme çabalarınızı zorlaştırabilir.

Kilo vermenizi engelleyen hatalardan biri olmanın yanı sıra, uyaranlara tepki verme yeteneğinizi de etkiler, uyku bozukluklarına neden olabilir ve beyninizde onarılamaz bir hasara neden olabilirler.

Kilo vermek istiyorsanız, yukarıdaki nedenlerin tümü sizi alkollü içecek tüketmemeye veya en azından tüketimini azaltmaya teşvik etmelidir. Eğer yapmazsanız, ne kadar egzersiz yaparsanız yapın veya diyetinizi değiştirirseniz değiştirin, sonuçlar görmezsiniz ve bunalabilirsiniz.

Elbette alkolden kaçınmak her zaman mümkün değildir. Ancak, tüketiminizi en aza indirmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Örneğin bira siparişi vermek yerine, soda veya meyve suyuyla yapılmış bir kokteyli tercih edin.

4. Egzersiz yapmamak

egzersiz yapan kadın

Herkes kilo vermek için harcadığınızdan daha fazla kalori yakmanız gerektiğini bilir. Buna rağmen, insanların kilo vermeye çalışırken sıkça yaptıkları bir hata, herhangi bir fiziksel aktiviteden kaçınmaktır.

Neyse ki, egzersizi yaşamınıza dahil etmek kolaydır çünkü tüm ilgi alanları ve fitlik düzeyleri için sonsuz seçenek vardır. Keyif alacağınız bir şey bulmanızı öneririz, böylece her gün mücadele etmek zorunda kalmazsınız. Sizin için neyin doğru olduğundan emin değilseniz, birkaç farklı seçenek deneyin. Dans etmek, yüzmek veya koşmak gibi kolay olanlarla başlayın.

Gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırırken, ağırlık kaldırma, karate veya judo gibi bazı yeni seçeneklerle kendinize meydan okuyabilirsiniz. Kilo vermenize yardımcı olabilecek sayısız seçenek var – sadece tutkulu olduğunuz bir seçeneği bulun.

Aktivite seviyenizin, tükettiğiniz fazla kaloriyi yaktığından emin olun. Bir saatlik düşük yoğunluklu egzersizin yaklaşık 300 kalori yakacağını unutmayın. Yüksek yoğunluklu sporlar ise saatte 900 kaloriye kadar yakar.

Kilo Vermenizi Engelleyen Bu Hataları Önleyin

Gördüğünüz gibi, kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza engel olacak birçok hata var. Onların farkında olmak ve onlardan kaçınmak için adımlar atmak önemlidir.

Sizce hangi hataları yapıyorsunuz? Onlardan kaçınmayı nasıl planlıyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Johnstone A., Fasting for weight loss: an effective strategy or latest dieting trend. Int J Obes, 2015. 39 (5): 727-33.
  • Lunde ER., Washburn SE., Golding MC., Bake S., et al., Alcohol induced developmental origins of adult- onset diseases. Alcohol Clin Exp Res, 2016. 40 (7): 1403-14.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.