Kilo Vermek İçin Ne Sıklıkta Yoga Yapmak Gerekir?

26 Nisan, 2019
Koşmayı ya da zorlayıcı kardiyovasküler egzersizleri sevmiyorsanız, etkili bir şekilde kilo vermek için yoga yapmayı deneyebilirsiniz.

İdeal bir kiloya sahip olmak isteyen çoğu kişi, bu konuda yardımcı olması için fiziksel bir aktivite arayışına girer. Eğer sizin için de durum buysa, farklı bir yöntemle kilo verebilmek için tercihiniz yoga yapmak olabilir.

Başarılı bir sonuç elde edebilmek için önemli olan azim ve disiplindir. Tüm fiziksel aktiviteler, vücut şeklinin değişebilmesi ve kişinin daha iyi görünmeye ve kendini daha iyi hissetmeye başlaması için, günlük veya haftalık kararlılık gerektirir. Yoga da bir istisna oluşturmaz; azimli olmanız ve çaba göstermeniz gerekir.

Bununla birlikte, bu disiplinin sadece meditasyon ve kaslarınızı esnetmek anlamına geldiğini düşünmeyin; aslında, aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olur.

Peki nasıl?

Yoga kilo vermenize nasıl yardımcı olur

Yoga yaparken, tüm vücudunuz sürekli bir hareket halinde geçer. Bununla birlikte, çaba ve zorluk seviyesi, yaptığınız yoganın türüne göre değişiklik gösterir. Genel olarak, asanalar tüm kaslarınızı sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Kaslarınız sıkılaştığı zaman, enerji tüketiminiz de artar. Bu da, doğal olarak daha fazla enerji (veya kalori) yakmak anlamına gelir.

Buna ek olarak, yoga yapmak sindirimi geliştirir. Bu nedenle, vücutta yağın birikmesini önler.

Ayrıca, yaygın olarak bilinen aşırı yeme halinin meşhur kaynakları anksiyete ve stresin seviyelerini azaltır.

Üstelik, düzenli olarak yoga yaparsanız kortizol seviyeleriniz azalacaktır. Bu da, vücutta biriken yağların azalmasına yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, yoga, vücudunuz ve zihninizin iyiliği için, var olan enerjinizi olumsuz düşünceleri azaltmaya kanalize eder.

Ayrıca bakınız: Yoga Yapmak Neden İyidir?

Kilo vermenize yardımcı yoga pozları

Bütün yoga pozları vücudunuzu formda tutmak için yararlı olsa da, bazıları diğerlerinden daha etkilidir.

Bu nedenle aşağıda verilen asanalar kilo vermenize yardımcı olur:

Kobra pozu

Bu duruşla, vücut özellikle karın bölgesindeki yağları daha hızlı yakar. Ayrıca uyluklarınızı, kalçanızı ve sırtınızı güçlendirmeye yardımcı olur.
kobra pozu

Savaşçı pozu

Bu pozu uygularken, vücudunuzun dengesi üzerinde çalışır ve duruşunuzu geliştirirsiniz. Gösterdiğiniz çabanın çoğunluğunu bacaklarınızda hissedersiniz. Sonuç olarak, bu egzersiz bacaklarınızı inceltmeye ve güçlendirmeye yardımcı olur.

Bu pozisyonun güçlendirdiği diğer kaslar arasında karın kasları da yer alır.

Ayrıca bakınız: Yoga Hareketleri Sayesinde Depresyonla Savaşmak

Güneşi selamlama

Şimdiye kadar duymuş olacağınız gibi, güneşi selamlama, tüm vücudu çalıştırmak için birkaç asanayı birleştirmiş ve en eksiksiz yoga pozu haline gelmiştir.

Bu şekilde, tüm kaslarınız sıkılaşır.

Plank veya kumbhakasana

Plank genellikle karın egzersizleri sırasında yapılan bir harekettir, ancak aynı zamanda bir yoga pozudur.

Karındaki yağları ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve kollarınızı, omuzlarınızı, sırtınızı, uyluklarınızı ve kalçanızı güçlendirir, yani neredeyse eksiksiz bir egzersizdir.

Kilo vermek için ne sıklıkla yoga yapmalıyım?

Yogayı da tıpkı öteki kilo verdiren egzersizler gibi uygulamalısınız.

Normalde, kardiyovasküler egzersizler, karın egzersizleri, şınav ve diğerleriyle yaklaşık 45 dakika ile bir saat arası bir set uygularsınız. Yoga yaparken da aynı yaklaşımı koruyabilirsiniz.

Disiplinli olmanız ve haftada en az 4 kere, 1 saatlik setler halinde yoga yapmanız önerilir. Aynı süreyi koruyarak her gün de yoga yapabilirsiniz. Bununla birlikte, kendinizi çok fazla yormamak için yoğun ve daha kolay rutinler arasında arada bir değiş tokuş yapmalısınız.

Daha kolay kilo vermenize yardımcı iki yoga türü vardır: Ashtanga Yoga ve Bikram Yoga.

  • İlkinde, asanalar daha hızlı yapılır, bu da daha fazla terlemenize neden olur.
  • Bikram Yogaya gelince, genellikle sıcaklığın 40°C olduğu odalarda uygulanır, bu da terlemeyi arttırır ve yağ yakımına yardımcı olur.
yoga yapmak

Herhangi bir egzersizde olduğu gibi, fiziksel değişiklikler birkaç ay içinde fark edilir hale gelecektir. Önemli olan istikrarlı olmak ve dengeli bir diyetle bu sürece eşlik etmektir.

Tabii ki, yoga yapmak, gerçekten ihtiyacınız olmayan yiyecekleri yeme arzunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. Ancak, sonuçları daha kısa sürede görmek için, siz de üstünüze düşeni yapmalısınız. Sadece karnınız acıktığında yemek yer, ancak besleyici bir şey tüketmezseniz, kendi sağlığınızı sabote edersiniz ve kilo verme sürecinizi yavaşlatırsınız.

  • Lauche, R., Sibbritt, D., Ostermann, T., Fuller, N. R., Adams, J., & Cramer, H. (2017). Associations between yoga/meditation use, body satisfaction, and weight management methods: Results of a national cross-sectional survey of 8009 Australian women. Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.nut.2016.09.007
  • Ross, A., Brooks, A., Touchton-Leonard, K., & Wallen, G. (2016). A Different Weight Loss Experience: A Qualitative Study Exploring the Behavioral, Physical, and Psychosocial Changes Associated with Yoga That Promote Weight Loss. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2016/2914745
  • Ross, A., Friedmann, E., Bevans, M., & Thomas, S. (2013). National survey of yoga practitioners: Mental and physical health benefits. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2013.04.001