Kilo Vermenizi Engelleyen 7 Neden

· 7 Şubat, 2016
Fiziksel hareketsizlik aşırı kiloların ve obezitenin en büyük nedenlerinden biridir. Uyku problemi çeken insanların açlık hormonlarını etkileyen ve daha fazla yemek yemelerine neden olan yavaş metabolizmaları vardır. 

Diyet ve egzersizin ince bir vücuda ve dengeli bir kiloya sahip olmanın anahtarı olduğu bir gerçek. Ancak kesin olmayan şey ise ideal kilonuza ulaşabilmeniz için ihtiyacınız olan şeylerin bu ikisiyle sınırlı olup olmadığıdır. Çünkü araştırmalara göre kişinin kilo almasına başka dış faktörler de neden olabilir.

Eğer dengeli bir beslenme düzenine sahip olmanıza ve düzenle egzersiz yapmanıza rağmen yine de kilo veremiyorsanız, belki de makalemizde sayacağımız faktörlerden bir veya bir kaçı bunun sebebi olabilir. Yazımızın devamında kilo verirken sorun yaşamanıza sebep olabilecek 7 muhtemel nedeni bulabilirsiniz.

Yetersiz uyku

uyku 2

Yapılan çalışmalar uyku problemi yaşayan ya da beş saatten az uyuyan insanların metabolizmalarının daha yavaş olduğunu ve bu durumun da leptin ve ghrelin gibi açlık hormonlarını etkilediğini ortaya çıkardı.

Leptin beyninize ne zaman yemek yemeyi bırakmanız gerektiğini söyleyen hormon iken, ghrelin (midede üretilir) ise açlık hissetmenize neden olan hormondur. Konuyla ilgili yapılan çalışmalara göre yeterince uyumayan insanların leptin seviyeleri düşük, ghrelin seviyeleri ise yüksektir. Bu da az uyuyan insanların fazla yemek yemeye ve kilo almaya daha yatkın oldukları anlamına gelir.

Bu problemi çözmek için iyi bir uyku düzenine sahip olmanızı ve günde en az 8 saat dinlenmenizi tavsiye ederiz.

Fark etmeden şeker tüketmek

şeker sağlığınızı etkiler 3

Gizli şeker hiç tahmin etmediğiniz yerlerde bile bulunabilir. Tükettiğiniz enerji barları, mısır gevrekleri, sporcu içecekleri ve soslar aracılığıyla hiç fark etmeden yüksek miktarda şeker alırsınız.

Bundan kaçınmak için bir ürünü almadan önce üzerindeki açıklamaları iyice okumak ve rafine şeker içerenlerden de uzak durmak oldukça önemlidir.

Kalorileri sayıp besin değerlerini hesaplamamak

Şüphesiz ki eğer kilo vermek istiyorsanız daha az yemeli ve kalori alımını azaltmalısınız. Ancak bazı insanlar bu detayı öylesine takıntı haline getirirler ki, bir diyette bulunması gereken önemli besinleri unuturlar.

Böyle bir durumda hesaba katılması gereken en önemli şey kalorilerden çok yediğiniz yemeklerin besin değerleridir. Bu nedenle bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan almaya özen göstermelisiniz.

Oturarak çok fazla vakit geçirmek

Hareketsiz yaşam obezitenin ve aşırı kiloların başlıca sebeplerinden biridir. Çoğu zaman egzersiz yapmak için yeterli zamanınız olmadığını düşünebilirsiniz, ancak esasen eksik olan şey ilgidir. Her gün en az 30 dakika boyunca yürüyüş, koşu veya bisiklet gibi egzersizler yapmanızı tavsiye ederiz.

Yemek hazırlamak için yeterince vakit ayırmamak

yemek pişirmek 4

Hareketsiz yaşamla iç içe geçmiş kötü beslenme düzeni ideal bir kiloya ulaşmanızın karşısındaki en büyük düşmanlardan biridir. Zamanın kısıtlı olmasını bahane ederek birçok insan dondurulmuş yiyecekler, fast-food ya da abur cubur yemeyi tercih eder. Bunun çözümü ise sağlıklı yemekler hazırlamak için her hafta daha fazla vakit ayırmaya çalışmaktır, özellikle de iyi bir kahvaltı için.

Hormonal problemler yaşamak

Bazen kilo vermek için her şeyi denersiniz ama yine de kilo almaya devam edersiniz. Böyle bir durumda doktorunuza başvurmanız gerekir, çünkü hipertiroid, polikistik over sendromu veya insülin direnci gibi hormonal bozukluklardan dolayı kilo alıyor olabilirsiniz.

Doktorunuza başvurduktan sonra içinde bulunduğunuz durumu iyileştirmek için takip etmeniz gereken tedaviyi ondan öğrenebilirsiniz. Üstelik problemin hormon kaynaklı olduğu doğrulanırsa, beslenme programınıza protein, sebze, deniz yosunu ve temel yağ asitlerini eklemeniz faydalı olacaktır.

Temel yağ asitlerinden yeterince tüketmemek

balık 5
Omega 3 ve 6 yağ asitleri balıkta yüksek miktarda bulunur.

Yıllar boyunca beslenme planları ve zayıflama diyetleri yağları düşmanımız haline getirdi. Son dönemlerde daha iyi besin değerlerine sahip olan “az yağlı” birçok ürün ortaya çıktı, ancak buna rağmen obezite oranları gün geçtikçe artıyor.

Mesele zayıflamak olduğunda keten tohumu yağı, balık yağı, fındık, fıstık ve çekirdeklerde bulunan yağ asitleri gibi sağlıklı yağları beslenmenize eklememek yapılan en büyük hatalardan biridir. Bu tip yağlar vücuttaki kötü yağların parçalanmasına yardım ederken aynı zamanda tok hissetmenizi de sağlarlar.

Kilo vermenizi engelleyen 7 nedenden bahsettiğimiz bu makalemizi okurken umarız keyifli vakit geçirmişsinizdir.