Kilo Vermeye Yardımcı 5 Şifalı Bitki

Kilo Vermeye Yardımcı 5 Şifalı Bitki
Sofía Quintana Alonso

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Makalemizde anlattığımız kilo vermeye yardımcı 5 şifalı bitki, sağlığınız için başvurabileceğiniz bitkilerdir.

Kilo Vermeye Yardımcı 5 Şifalı Bitki

Bu makalemizde şifalı bitkilerin faydalarından bahsederken aynı zamanda onları tüketmek için en iyi yöntemleri de açıklayacağız. Böylece büyük fedakarlıklarda bulunmadan yavaş yavaş kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Buradaki ipuçlarını takip ederek daha iyi bir sağlığa kavuşurken fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz.

Yeşil çay

Yeşil çay özellikle inceltici etkileriyle bilinen olukça popüler bir bitkidir. Sahip olduğu canlandırıcı özellikleri sayesinde metabolizmanızı hızlandırır ve bu temel mantıkla kilo vermenize yardım eder. Böylece daha kolay bir şekilde kalori yakar ve fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.

Üstelik, yağ yakımını hızlandırıp, ödem oluşumunu en aza indirmesi bu içeceği çok yönlü faydaları olan bir hale getirir.

Eğer kabızlık sıkıntısı çekiyorsanız, bu bitkinin kan sulandırıcı etkisi olduğu için; anemi hastalığınız var ise de bu bitki demir emilimini sınırladığı için yeşil çay tüketimini düşük seviyelerde tutmanızı tavsiye ederiz.

yeşil çay 2

Kırmızı çalı çayı

Kırmızı çalı çayı aslında yeşil çayla aynı bitkiden elde edilir ancak yeşil çaydan farklı olarak uzun bir fermantasyon sürecinden geçer. Bu süreçten kaynaklı olarak, kırmızı çalı çayı yeşil çaya kıyasla daha fazla inceltici etkiye sahiptir ve daha canlandırıcıdır.Bu nedenle de anksiyete ve uykusuzluk problemi yaşayanlar için iyi bir seçenek olduğu söylenemez.

Kendi özel durumunuza göre birini veya diğerini tüketmenizi tavsiye ederiz.

Atkuyruğu otu

Atkuyruğu otunun idrar söktürücü etkisi olduğu için, obezitesi kısmen ödem birikiminden kaynaklanan kişiler için bu bitkinin tüketimini tavsiye ediyoruz. Vücutta üretilen idrarı %30’a kadar arttırabilen bu bitki, toksinlerden de kurtulmanıza yardım ettiği için çok sağlıklıdır.

Atkuyruğu otu yaz mevsiminde nemli alanlarda, nehir, göl ve bataklık kenarlarında ve özellikle de killi topraklarda bulunabilir. Kullanmak için en iyi yeri yaprakları değil sapıdır. Saplardan bir demet oluşturup asın ve kurumaya bırakın.

atkuyruğu 4

Karahindiba

Karahindiba saydığımız bitkiler arasında en arındırıcı etkiye sahip olan 5 şifalı bitki arasındadır.

İdeal kilonuza erişmek istiyorsanız, öncelikle vücudunuzda biriken toksinlerden kurtulmanız gerekir. Karahindiba ayrıca idrar söktürücü etkiye sahiptir, bu da vücudunuzun yağları düzgün şekilde yakmasına ve glikoz seviyesini düzenlemesine yardımcı olacağı anlamına gelir.

Zencefil

Zencefil uzun yıllardır şifalı etkileriyle bilinen bir süper içecektir. Buradaki durumda ise metabolizmanızı hızlandırıcı, sindirimi destekleyici, yağ yakıcı ve glikoz seviyenizi düzenleyici yetenekleri sayesinde kilo vermenize yardım eden özelliklerinden bahsediyoruz.

zencefil çayı 5

Bu içecekleri nasıl tüketebilirim?

Bu 5 şifalı bitk,i çay şeklinde yaklaşık üç fincan olarak tüketildiğinde faydasını gösterir. Bu bitkileri içmek için bir diğer alternatif ise aktarlardan alabileceğiniz bitki özleridir. Bu durumda ise günde birkaç bardak suyla beraber tüketmelisiniz.

Yukarıda saydığımız çaylardan aç karnına en az iki fincan içerek güne başlamalısınız. Ardından geri kalan çayı veya bitki özünü öğlene doğru veya öğle vakti içebilirsiniz. Bunları gece yatağa gitmeden önce içmemeye çalışın, böylece gecenin bir yarısı tuvalete gitmek zorunda kalmazsınız ve canlandırıcı etkileri sizi rahatsız etmez.

Etkilerini daha da güçlendirmek için bu içeceklere istediğiniz zaman bir miktar limon ekleyebilirsiniz. Eğer tatlandırmak isterseniz de sadece şeker otu kullanmalısınız, böylece hiçbir ekstra kalori eklememiş olursunuz.

Bazı diyetisyenler yakılan kalori miktarını arttırmak için soğuk içecekler içilmesini tavsiye etse de, aslında soğuk içecekler karaciğere zararlıdır. Bu nedenle bahsedilen tavsiyeyi uygulamanızı önermeyiz. Yapabileceğiniz en iyi şey ılık, orta sıcaklıkta veya serin içecekler içmektir, ancak asla buz gibi olmamalılar.

Not

Şunu belirtmek gerekir ki, hiçbir şifalı bitkinin mucizevi etkileri yoktur. Bu bitkiler, sağlıklı bir beslenme ve egzersiz rutinleri için tamamlayıcı amaçlı yöntemlerdir.

Oluşan etkiler ani değil, vücudunuzun sağlıklı şekilde kilo vermesine imkan sağlamak ve aynı zamanda da hızlı kilo vermenin neden olabileceği olumsuz etkileri ve tekrar kilo alma ihtimalini engellemek için aşamalı etkilerdir.

İlginizi çekebilir ...
Evde Şifalı Bitki Yetiştirmek: Biberiye, Nane ve Maydanoz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Evde Şifalı Bitki Yetiştirmek: Biberiye, Nane ve Maydanoz

Evde şifalı bitki yetiştirmek üzerine hazırladığımız bu makalemizde, biberiye, nane ve maydanozu evde nasıl yetiştirebileceğinizi anlatacağız.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.