Kinoa Tüketmek İçin 7 Geçerli Sebep

Kinoa, gluten içermediği ve sağlığa pek çok faydası olduğu için tüm diyetler dahilinde tüketime uygundur. Tohum ya da filiz olarak tüketilebilir.
Kinoa Tüketmek İçin 7 Geçerli Sebep

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hiç kinoa denediniz mi? Kinoa tüketmek son yıllarda oldukça popülerleşti, eminiz farkına varmışsınızdır. Bilmediğiniz şey, popüler olmasının geçerli sebeplerinin olmasıdır.

Bazıları glutensiz beslenme düzeninin sağlık için yararlı olduğunu belirtmektedir. Gluten intoleransı olanlar için en iyi alternatiflerden biri kinoa tüketmek olacaktır.

Kinoa tohumunu, her renk pirinç (kızıl, beyaz ve kara) yerine tüketebilirsiniz. Eğer kinoadan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, yapraklarını da tüketebilirsiniz. Bu yaprakları tıpkı ıspanak gibi kullanabilirsiniz, yapmanız gereken tek şey biraz tohum ekmektir.

Kinoanın Bileşenleri

Kinoa kompleks karbonhidratlar içerir. Her 100 gram kinoada:

 • 16 gram protein
 • 15 gram çözülmez lif
 • 200 kalori
 • 39 gram karbonhidrat
 • 4 gram yağ bulunur.

Bu da demek oluyor ki, kinoa tüketmek sizi oldukça tok tutar ve kilonuzu düşük seviyelerde tutmanıza katkıda bulunur. Ayrıca, yapısından dolayı canınız makarna ya da pirinç çektiğinde harika bir alternatif olacaktır.

Yukarıdaki özelliklerine ek olarak pirinç:

 • Mineraller (magnezyum, çinko, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor)
 • Vitaminler (kompleks B, E)
 • Omega-3 ve 6 yağ asitleri açısından zengindir.

1. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

kinoalı brokolili salata

Kinoa tüketmek için ilk sebep diğer gıdalara nazaran daha az kalori içermesidir. Ayrıca bazı gıdalar kişinin iştahını kapatarak metabolizmayı hızlandırmakla tanınır. Bazıları kinoanın da bu gıdalardan olduğunu söyler.

Kinoanın kilo vermeye yardımcı olmasının bir diğer sebebi protein açısından zengin olmasıdır. Protein kişiyi doyurarak kısa sürede acıkmasına engel olur. Ayrıca, glisemik endeksi düşük olduğu için kan şekeriniz daha uzun süre sabit kalır.

2. Antioksidanlar Açısından Zengindir

Antioksidanlar sağlığınız için oldukça önemlidir. Bunun sebebi serbest radikallerle savaşmaları ve bu radikallerin yaşlanmayı hızlandırması ve kireçlenme, Alzheimer ve kanserin gelişimine katkıda bulunmasıdır.

Kinoa bolca antioksidan içerir. Kinoanın antioksidan açısından en zengin kısmı filizleridir, bu yüzden eğer şansınız varsa filizlerinden de salatanıza ekleyin.

3. Lif Oranı Yüksektir

kasede kinoa tohumu

Kinoa tüketmek, diğer tahıllara göre daha çok lif içerdiği için de oldukça önemlidir. Eğer aşağıdaki rahatsızlıklardan muzdaripseniz, günlük beslenmenize kinoayı dahil etmenizi öneriyoruz:

 • Sık kabızlık
 • Yüksek tansiyon ya da düşük tansiyon gibi kardiyovasküler problemler
 • Hemoroid

Bol lifli beslenme, glukoz seviyenizi de sabit tutar. Bu yüzden, eğer doktorunuz glukoz toleransınızın düşük olduğunu ya da şeker hastası olduğunuzu söylediyse, makarna ya da pirinç yerine kinoa yemenizi öneriyoruz.

4. Gluten İntoleransı Olanlar İçin Harika Bir Alternatiftir

Gluten intoleransı olan kişiler karma beslenme düzenlerini takip etme konusunda zorluk çekebilirler. Fakat, bunun çözümlerinden biri düzenli olarak kinoa tüketmektir. Kinoa da tıpkı mısır ya da patates gibi işlev görür.

Hatta büyük marketlerde makarnaya alternatif olarak kinoa bulabilirsiniz. Normal makarna gibi lezzetli ve pratiktir fakat sağlık problemlerine sebep olmaz.

5. Manganez Seviyesini Yüksek Tutar

avokado tavuk ve kinoalı salata

Bu bitkiden bir tabak yediğinizde günlük manganez ihtiyacınızın üçte birini karşılamış olursunuz. İnsanlar manganez hakkında pek konuşmasalar da, metabolizmanızın olması gerektiği gibi çalışmasını istiyorsanız manganez seviyenize dikkat etmeniz önemlidir.

Bu madde vücudunuzda enzimlerin ve antioksidanların emilimine de yardımcı olur. Bu sebepten ötürü, eğer beslenme düzeninizi iyileştirmeye çalışıyorsanız, manganez tüketmeye dikkat etmelisiniz.

6. Demir Sağlar

Demirin vücudumuz için önemli olduğunu zaten biliyoruz. Demir, hemoglobin üretimi ve oksijenin kan dolaşımınızda dağıtımı gibi önemli fonksiyonların işlemesine yardımcı olur.

Bundan dolayı, demir açısından zengin gıdalar tüketmek önemlidir ve bu bitki harika bir seçenek olacaktır. Sürekli kinoa tüketmekten sıkılmamanız için hatırlatalım; bitkinin filiz ve yapraklarını da tüketebilirsiniz. Ispanakla birlikte ya da ıspanak yerine bu filiz ya da yaprakları salatanıza katabilirsiniz.

7. Yüksek Miktarda Magnezyum İçerir

kinoa tüketmek

Bu yemekten bir kase yemeniz durumunda günlük magnezyum ihtiyacınızın üçte birini karşılamış olursunuz. Bu önemli madde 300’den fazla enzimin görevini yerine getirmesini sağlar ve sağlıklı hücrelerde yer alır. Düşük magnezyum seviyesi şunlara sebep olabilir:

 • Kas spazmları
 • Kalp sorunları
 • Şeker hastalığı
 • Migren
 • Osteoporoz
 • Yüksek tansiyon

Eğer bu yiyeceği henüz hayatınıza katmadıysanız, artık denemek için bir sebebiniz var. Doğrusu pişirmesi kolay ve hemen hemen her şeyle iyi gidiyor. Sevmesi kolay bir gıda!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344.
 • Reynolds AN, Akerman AP, Mann J. Dietary fibre and whole grains in diabetes management: Systematic review and meta-analyses. PLoS Med. 2020
 • Cao Y, Zhen S, Taylor AW, Appleton S, Atlantis E, Shi Z. Magnesium Intake and Sleep Disorder Symptoms: Findings from the Jiangsu Nutrition Study of Chinese Adults at Five-Year Follow-Up. Nutrients. 2018 Sep 21;10(10):1354

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.