Kırk Yaş Üstü Kadınlara Kilo Verme İpuçları

Ne yediğinize dikkat edin; kızarmış, yağlı besinler ile işlenmiş şekerleri beslenme diyetinizden çıkarıp yerlerine daha fazla meyve ve sebze ekleyin.
Kırk Yaş Üstü Kadınlara Kilo Verme İpuçları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Beslenme düzeninize dikkat ediyor ve bol bol egzersiz yapıyor olsanız dahi yaş ilerledikçe kilo vermek zorlaşır. Kırk yaşının üzerinde bir kadın mısınız? Kilo verme ipuçları içeren makalemizi okuyarak bilmeniz gereken her şeyi öğrenin ve fazlalık olan her bir kilonuza sonsuza dek veda edin!

Vücudu fazla yağlardan arındırabilmek, hangi yaşta olursa olsun, zor bir uğraştır ancak eğer yaşınız kırkın üzerindeyse bu daha da zor bir hâl alır. Vücudunuz, yaptığınız diyet ve egzersizlere farklı yanıt vermektedir; kalori yakımı yavaşlar ve eskiden yapıyor olduğunuz aktiviteleri yapabilmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarsınız.

Kırk Yaş Üstü Kadınlar İçin Kilo Verme İpuçları

Eğer kırk yaş sınırını geçtiyseniz hazırladığımız kilo verme ipuçları sizlere yardımcı olacaktır.

Mümkün Olduğuna İnanın

Elbette zor ancak imkansız değil! Kilo vermeyi deneyen kişilerde gördüğümüz en büyük sorunlardan birisi, kısa veya orta vadede olumlu sonuçları göremediklerinde hayal kırıklığına uğramalarıdır. Umutsuzluğa kapılmak için hiçbir sebep bulunmamaktadır, bu tarz sonuçlar zaman alır ancak sonunda amacınıza ulaşabilirsiniz.

Bazı kadınlar, uyguladıkları diyetin veya egzersiz rutininin herhangi bir farklılık yaratmadığı yanılgısı içerisindedirler. Kilo verebildiğinizde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca daha sağlıklı bir beslenme diyeti uyguladığınızda kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi de azaltmış olacaksınız.

strese girmek

Doğru Egzersizleri Yapın

Belki ultra-enerjik egzersizler, dağa tırmanma gibi sporları yapabilmek için gerekli yaşları geçtiğinizi düşünebilirsiniz ancak endişe etmeyin. Müjde! Yapabileceğiniz daha birçok egzersiz mevcuttur. Bunlar içerisinden hem yaşınız hem de vücut tipiniz açısından sizin ihtiyaçlarınıza uygun olanları seçebilmeniz önemlidir.

Size aynı zamanda keyif de veren bir egzersiz seçin çünkü etkisini görene kadar bu egzersizi uygulamanız gerekecek. Haftada üç kez otuzar dakikalık seanslar şeklinde başlayın ve zamanla süreyi arttırın. Bisiklet sürün, koşun veya sadece köpeğinizi yürüyüşe çıkarın.

Yemek Saatlerinizi Aksatmayın

Kahvaltı günün en önem verilmesi gerekli tek öğününü olmalıdır. Sonrasında daha küçük öğünler yemeli ve hafif bir akşam yemeği ile günü tamamlamalısınız.

Günlük dört ana öğün, öğlene doğru bir tane ve öğleden sonra bir tane olmak üzere toplam iki atıştırma öğünü uygulamak iyi bir fikirdir. Bu, açlığınızı bastıracak ve sindirim sürecinde olan vücudunuzun kalori yakmasına yardımcı olacaktır.

Ve tabii ki ne yediğinize özen göstermelisiniz; meyve ve sebze (mümkünse çiğ) alımınızı arttırmalı, kızartılmış yiyecekler, işlenmiş şekerler ve sağlıksız yağları geride bırakmalısınız. Unutmayın, alkol alımına da dikkat etmek gerekir.

Günlük almanız gereken kalori miktarını hesaplamak için şu formülü uygulayabilirsiniz: ideal kilonuzu eğer herhangi bir egzersiz yapmıyorsanız 22 ile, eğer haftada bir veya iki defa egzersiz yapıyorsanız 29 ile ve haftada üç defadan fazla egzersiz yapıyorsanız 34 ile çarpın. Bu durumda, haftada üç defadan fazla egzersiz yapıyorsanız ve olmak istediğiniz kilo 61 ise günlük almanız gereken kalori 2074 olmalıdır!

sağlıklı beslenme

Doğal Takviyeleri Tercih Edin

Muhtemelen biliyorsunuz ki, kırk yaşınızdan sonra, vücudunuzun ürettiği kollajen miktarı neredeyse %50 oranında azalmaktadır. Bu, cildinizden çok daha fazlasını etkileyebilecek bir durumdur.

K ollajen eksikliği kemik ve eklemleri zayıflatır. Bunun yanı sıra deri çatlaklarını, selüliti ve ciltteki sarkmaları engellemek için de doğal takviyeler kullanın.

Bazal Metabolik Oranınızı Takip Edin

Bu oran vücudunuzun korunması, güçlendirilmesi veya kilo vermesi için gerekli kalori miktarına işaret eder. Bu rakamlar yaşa, cinsiyete, hormon seviyesine ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterir.

İlgili formülü ister internette araştırarak isterseniz doktorunuza danışarak bazal metabolik oranınızı hesaplayabilirsiniz. Bu oran, kilo vermek için ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu gösterir. Bunun için de kırk yaşının üzerinde olduğunuzu her daim aklınızda bulundurmalısınız.

kilo tartımı

Doğru Beslenin

Kilo verme ipuçları arasında her zaman sağlıklı ve vücudunuz için faydalı besinleri tüketmek yer alır. Örnek olarak limonlu su, keten tohumu, kahvaltılık lifler, tarçın, badem, somon, tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler ve kırmızı meyveler gösterilebilir. Gün içinde yediğiniz miktara dikkat edin.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Bu, her yaş için önemlidir ancak kırk yaşından sonrası için vücudunuz, günlük aktivitelerden sonra kendini toparlayabilmek için yeterli miktarda dinlenmeye ihtiyaç duyar. Herkes için gerekli ve net bir uyku saati yoktur ancak geceleri altı saatten daha az ve tek seferde sekiz saatten fazla uyumamaya özen gösterin.

Hem az hem fazla uyku, vücutta yağ birikimine sebep olabilir. Neden? Eğer az uyursanız, ”stres hormonu” olarak bilinen ve sizi daha çok yemeye iten kortizol hormonu yüksek miktarda salgılanmaktadır. Eğer fazla uyursanız ve egzersiz yapmazsanız vücudunuz yediklerinizin büyük kısmını yağ olarak depolar.

Düzenli Sağlık Kontrolünden Geçin

Eğer sağlıklı beslenmenize, egzersiz yapmanıza ve yeterli miktarda uyuyor olmanıza rağmen kilo veremediğinizi düşünüyorsanız, metabolizmanızla ilgili bir probleminiz olabilir. Örneğin, tiroit fonksiyon bozukluğu gibi.

Birçok kadın hipotiroidizm sorunu yaşamakta ve bunun farkına bile varmamaktadır. Bu durum, metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo alımının engellenmesine sebep olduğu gibi hatta bazen kilo alımına bile sebep olabilir. Tiroit probleminin diğer belirtileri: kronik yorgunluk, dolaşım problemleri, ekstrem oranda soğuk hassasiyeti olarak sıralanabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.