Beslenmenizde Olmaması Gereken 6 Gıda

· 7 Haziran, 2018
İlk bakışta zararsız olabilirler, fakat gerçek şu ki, bazı yiyeceklerin tüketiminin sağlığımız üzerinde ciddi sonuçları olabilir. Bu nedenle, kesinlikle onlardan kaçınmalıyız.

Gıda endüstrisinde, manavın yerini, çok çeşitli ve lezzetli sağlıksız yiyecekler işgal etti.

Reklamlarda hep açlığımızı doyurmak için hızlı ve “sağlıklı” alternatifler olduğu söylendi. Genellikle yemeye hazırdırlar ve bazı besin maddeleri açısından zengindirler. Sorun şu ki, etiketleri okumuyoruz. Zamanla sağlığımız üzerinde olumsuz etki yaratabilecek çok fazla madde içerdikleri gerçeğini göz ardı ediyoruz.

Aslında, organik ürünlere değil de, daha çok kalorilere konsantre olma eğilimindeyiz. Bu, obezite ve metabolik hastalıklar ile ilgili güncel sorunlarımız üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

Onları nasıl tanımlarız? Tüketimlerini sınırlamak neden önemlidir? Bundan faydalanın ve sağlığınızı etkileyen 6 şeyi görün ve onları yememek için elinizden geleni yapın.

1. İşlenmiş etler

işlenmiş et

İşlenmiş etler, taze görünümleri ve lezzetleri nedeniyle tüketiciler için çok caziptir. Farklı yemek tariflerine eklenmeleri kolaydır ve pişirmeye konusunda da hızlı bir seçenektir.

Onların yüksek sodyum içeriğini tüketmek, sıvı tutulumuna ve enflamatuvar sorunlara neden olabilen bir durumdur.

Aynı zamanda, çeşitli kanser türleriyle ilgili olan nitritler ve nitratlar gibi ilave kimyasallar da içerirler.

Tavsiye:

  • Bu etin yerine, taze ve yağsız etleri tercih edin: tavuk, hindi, balık vs.

2. Patates kızartması

Çok lezzetlidir ve açlık krizleri için ideal bir atıştırmalık gibi görünürler. Ancak, yüksek doymuş yağ ve sodyum içeriği nedeniyle bu gıda beslenmenizde olmamalıdır.

Düzenli olarak patates kızartması tüketmek, kolesterol seviyenizi artırabilir ve metabolizmanızın kontrolden çıkmasına neden olabilir. Ayrıca, en fazla kilo aldıran gıda grubundadır.

Tavsiye:

  • Sağlığınızı etkilemeden, biraz patates kızartmasının tadını çıkarmak ister misiniz? Evde, çok az yağ ile veya fırında yapın.

3. Tahıl barları

tabakta tahıl bar

Yıllardır açlığımızı bastırmak için tahıl barları hızlı ve sağlıklı bir seçenek olarak satın alıyoruz. Bu doğrudur, birçoğunda tahıllar ve doğal maddeler, temel besinleri içermektedir. Fakat, vücudumuzda dengesizliğe neden olabilecek şeker ve kimyasallar içerdiklerini de görmezden gelemeyiz.

Tavsiye:

  • Onların yerine bir avuç kuruyemiş, yulaf veya tohum tüketin.

4. İşlenmiş bitkisel yağlar

Bitkisel yağların aşırı kullanımı dünya çapında yayılmıştır. Aslında, onları beslenmemizden tamamen çıkarmak neredeyse imkansızdır.

Tüm bitkisel yağlar kötü olmasa da, piyasada olanların çoğunluğu işlenmiştir, kardiyovasküler ve metabolik sağlığımızı etkileyen tehlikeli yağlar içerir.

Kaçınılması gereken bazı yağlar şunlardır:

  • Soya, palm ve mısır yağı
  • Margarin

Tavsiye:

  • Bu yağlar ile yapılan tariflerden olabildiğince uzak durun. Yemeklerinizi zeytinyağı ile pişirmeye çalışın veya sadece buharda pişirin.

5. Beyaz un

başaklar ve kasede un

Beyaz un marketlerde kontrolü ele aldı, sadece geleneksel sunumu ile değil, aynı zamanda birçok çeşitli ürünün içinde de var.

Tüketiciler bunun bir işlenme sürecine tabi tutulan bir bileşen olduğunu görmezden gelirler. Bu maalesef besin değerini önemli ölçüde etkilemektedir.

Az miktarda kullanılması komplikasyonlara neden olmazken, aşırı tüketimi kilo alımına, abdominal enflamasyona ve yüksek glukoz seviyelerine neden olabilir.

Tavsiye:

  • Tam buğday unu ve ürünleri kullanın. İsterseniz çavdar, nohut veya Hindistan cevizi gibi geleneksel olmayan unları deneyin.

6. Konserve yiyecek

Konserve yiyecekler, pişirmeye çok az zaman ayıranlar için hızlı bir seçenek olmaya devam ediyor. Kullanımı kolaydır, tadı güzeldir ve genellikle oldukça uzun ömürlüdürler.

Peki ama onları yemek ne kadar uygun? Koruyucu süreçlere maruz kaldıklarını düşünürsek, onları çok sık yemeden önce iki kez düşünmek iyi bir fikir olacaktır.

Piyasa, azaltılmış besin içeriklerinin reklamını yapmıyor. Ayrıca, bağırsak sağlığımız için tehlikeli olan kimyasal maddeler de içeriyorlar.

Tavsiye:

  • Haftalık olarak ne yiyeceğinize önceden karar verin, taze ve organik yiyecekler seçmeye çalışın.
  • Konserve yiyecekleri nadiren kullanın.

Bu yiyecekleri düzenli olarak yiyor musunuz? Artık onlardan uzak durmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bunları daha sağlıklı seçeneklerle değiştirmeyi deneyin.