Kırmızı Çay ve Kilo Vermeye Yardımcı Etkileri

İdrar söktürücü özelliklerinin yanında kırmızı çay metabolizmayı hızlandırır ve sağlıklı sindirimi destekler. Kilo verdirici etkilerini optimize etmek için dengeli bir diyet ve fiziksel egzersiz de ona eşlik etmelidir. 
Kırmızı Çay ve Kilo Vermeye Yardımcı Etkileri

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Siyah çay olarak da bilinen kırmızı çay çok sayıda faydaya sahiptir ve bu nedenle dünyadaki pek çok kültürde çok değerlidir.  Ancak bundan 20 – 30 yıl önce diğer çaylar kadar popüler değildi. Bugünlerde ise kırmızı çay, sağlığına dikkat edenlerin ve formda kalmak isteyenlerin favori içeceği.

Besinsel açıdan bakıldığında kırmızı çay, sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan antioksidan, vitamin ve mineral içeriğiyle öne çıkıyor. Ayrıca bazı hastalıkların önlenmesinde belirleyici olabilecek anti-enflamatuvar aktif malzemeler içeriyor.

Kilo vermeniz için sizinle iş birliği yapacak bir yardımcı mı arıyorsunuz?

Bu antik içecek size yardım edebilir. Mucizevi bir şekilde yağ yakmadığı not edilmeli ancak ilginç etkilere sahip.

Şimdi onları inceleyeceğiz ve aynı zamanda bu çayı evde nasıl hazırlayabileceğinizden de bahsedeceğiz.

Kırmızı Çay ve Faydaları

çay süzgeç kırmızı kupa

Kırmızı çayın düzenli olarak tüketilmesinin kilo vermeyi destekleyebilecek ilginç avantajları vardır. Aynı faydalara sahip başka doğal malzemeler olsa da, kırmızı çayın aktif malzemelerinin etkileri onun kilo vermeyi destekleyen  en etkili çaylardan biri olarak öne çıkmasını sağlar.

Gelin neden böyle olduğuna bir bakalım.

İdrar söktürücü işlevi görür

Kırmızı çayın idrar söktürücü özellikleri dokularda biriken sıvıları yok edebilir. Bu özellikler doğrudan yağa karşı savaşmasalar da vücutta biriken sıvıyı azaltmaya yardımcı olarak kilo vermenize katkı sağlarlar.

Sıvı birikmesi vücudunuzda 1-3 kilo arası ağırlık oluşturabilir. Ayrıca bu sıvılar, metabolizmanın verimli bir şekilde çalışması için çok önemli olan dolaşım ve lenfatik sistemlerine de müdahil olurlar.

Sindiriminizi iyileştirir

Kırmızı çayın en seçkin özelliklerinden biri sindirim sürecini optimize etme becerisidir. İçerdiği maddeler sayesinde gastrik asitlerin salgılanmasını destekler ve sindirimi zor olan yiyeceklerin metabolize edilme sürecini hızlandırır.

Bu özelliğe kilo vermek için yapılan tüm diyetlerde önem verilir çünkü yağın daha hızlı ve daha iyi yakılmasını sağlar. Ayrıca besinlerin bağırsakta düzgün bir şekilde emilmelerini destekler ve kolonda biriken toksinlerin yok edilmesine yardımcı olur.

Kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olur

kolesterol kan damar

Kırmızı çaydaki yoğunlaşmış antioksidan bileşenler dislipideminin kontrolünde faydalı etki yaratırlar. Damarlarınızı temizleme özelliği sayesinde kötü kolesterol seviyesini (LDL) ve trigliseridleri düşürmek için idealdir.

Sağlıklı antioksidanlar içerir

Bahsettiğimiz özelliklerin yanı sıra kırmızı çay hücrelerdeki serbest radikallerin hareketini engellemeye yardımcı olan polifenolleri ve diğer antioksidanları barındırır. Bu bileşenler, nemlendirmenin yanında organların işlemesini optimize eder ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur.

Düzenli olarak tüketilmesi cildin detoksifikasyon sürecini destekler, yaşlanma belirtilerinin ve kırışıkların erkenden ortaya çıkmasını önler.

Ayrıca toksinlerin neden olduğu erken bozulmaya karşı iç sistemlerinizi korur.

Kilo vermeyi destekler

Kırmızı çayın en popüler faydaları kilo vermeyle ilgili olanlardır. Hatta dünyanın pek çok bölgesinde çok popüler olmasının temel nedeni de budur. Bazal ve hepatik metabolizmayı hızlandıran, yüksek termojenik gücü olan bir içecektir.

Özellikleri enerji harcamasını ve yağları parçalayan süreçleri hızlandırır. Diğer şeylerin yanında bu süreçler, fazla kilo ve obeziteyle ilişkili bir hastalık olan yağlı karaciğere yakalanma riskini azaltır.

Faydalarını Maksimuma Çıkarmak İçin Kırmızı Çay Nasıl Hazırlanır?

fincan demlik kırmızı çay

Kırmızı çayın faydalarından yararlanmak için pek çok yol vardır. Amaç kilo vermekse özelliklerini pekiştirmek için başka malzemelerle karıştırmanızı tavsiye ederiz.

İşte bir tavsiye:

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı kırmızı çay
 • ½ çay kaşığı çekilmiş tarçın
 • 1 bardak su
 • 100% saf, çiğ bal

Hazırlanış

 • Öncelikle kırmızı çayı ve tarçın tozunu bir bardak kaynar suya ekleyin.
 • Sonra içeceğin üzerini örtün ve 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
 • Daha sonra süzün ve zevkinize göre balla tatlandırın.

Nasıl içilir?

 • Haftada en az üç kez sabah saat 10 gibi bir bardak kırmızı çay için.
 • Detoks yapmak ve kilo vermek istiyorsanız en az bir ay boyunca her gün için.

Kırmızı Çayın Kontraendikasyonları

Kilo ve sağlık açısından faydalarına rağmen kırmızı çay tüketildiğinde oluşabilecek kontraendikasyonlar mevcuttur.

Kırmızı çayın yüksek dozda tein içerdiğini (çaydaki kafein) bilmek önemlidir. Bu madde kalp atış hızını artırabilir ve sinir sistemini aşırı derecede uyarabilir. Bu yüzden aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa kırmızı çay tüketmeyin:

 • Arteryel hipertansiyon
 • Taşikardi
 • Sinirlilik
 • Herhangi bir kalp sorunu
 • Hamilelik veya emzirmek
 • Uykusuzluk veya uyku bozuklukları

Özet geçmek gerekirse kilo vermek için diyet yaparken kırmızı çayın faydalarından yararlanmak daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Ancak unutmayın kırmızı çay, mucizevi bir malzeme değildir. Günde 5 öğün sağlıklı beslenmenin ve her gün keyifle yapmanız gereken 30 dakikalık egzersizin yerine geçmez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ma Y., Huang Z., Zhou Z., He X., et al., A novel antioxidant mito tempol inhibits ox LDL induced foam cell formation through restoration of autophagy flux. Free Radic Biol Med, 2018. 129: 463-472.
 • Abrahams S., Haylett WL,, Johnson G., Carr JA., et al., Antioxidant effects of curcumin in models of neurodegeration, aging, oxidative and nitrosative stress: a review. Neuroscience, 2019. 406: 1-21.
 • Rothenberg DO., Zhou C., Zhang L., A review on the weight loss effects of oxidized tea polyphenols. Molecules, 2018.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.