Kiropodi: Tanımı ve Özellikleri

Kiropodi, ayak anormalliklerini önlemek ve tedavi etmek için uygulanan, az bilinen bir tedavidir. İster inanın ister inanmayın, insanlar ayak koşullarını nadiren ciddiye alırlar çünkü bunların ciddi sonuçları olmadığına gerçekten inanırlar.
Kiropodi: Tanımı ve Özellikleri

Son Güncelleme: 08 Temmuz, 2021

“Kiropodi” kelimesi, özellikle genç nesiller olmak üzere çok sayıda insan tarafından hala bilinmemektedir. Bazı ayak problemlerini tedavi etmek ve onarmak için yapılan bir ayak prosedürünü ifade eder. Amacı esas olarak holistiktir, ancak ayakların görünümünü kesinlikle iyileştirir.

Kiropodi, ayaklarımızı sağlıklı tutmanın bir yoludur. İnsan vücudunu taşımak için temel olmasına rağmen, insanların ayaklarına çok az dikkat etmesi nadir değildir. İnsanların ayak problemlerini önemli görmemesi garip değil mi?

Gerçekten de, kişinin ayaklarını ihmal etmesi bir hatadır. Şu anda, ayak hastalıkları uzmanları, insanların onları yılda en az bir kez ziyaret etmesi gerektiğine inanıyor. Çünkü ayakları iyi durumda tutmak yaşam kalitenizi arttırır. Kiropodi tam olarak bunu yapabilir.

Kiropodi nedir?

Bu, tırnak problemleri, nasır ve diğer anomaliler gibi ayaklardaki olası değişiklikleri düzeltmek için yapılan bir ayak tedavisidir. Ayrıca uygun olmayan ayakkabı kullanımından kaynaklanan rahatsızlığın önlenmesine de yardımcı olur.

Kiropodinin temel amacı, ayaklarda ağrıyı önlemek ve küçük yaraların ciddi sorunlara neden olma noktasına gelmesini önlemektir. Bu prosedür ayrıca ayak mantarı veya papillom varlığı gibi durumların saptanmasına da olanak tanır.

Kairopodi prosedürleri, uygun tırnak kesimi ve hiperkeratozun delaminasyonu (nasır veya heloma gibi sert dokuların çıkarılması) ve ayak nemlendirmesini içerir.

ayaklara masaj yapmak

Kiropodi müdahaleleri

Bir kiropodi seansı sırasında yapılan en sık müdahaleler şunlardır:

  • Terapötik tırnak kesimi ve törpüsü. Tırnaklar genellikle yapı, renk ve benzerleri açısından anormalliklere sahiptir. Kiropodi, iltihaplanma veya enfeksiyondan kaynaklanan ağrıyı önlemek için keserek ve törpüleyerek bunları düzeltebilir.
  • Heloma veya nasır tedavisi. Helomalar, içe doğru büyüyen ve nasırlarla kaplı yuvarlak, sert lezyonlardır. Keratin birikiminden kaynaklanırlar ve yürürken ağrıya neden olurlar. Sonuçta ayakkabı giymeyi zorlaştırırlar.
  • Hiperkeratoz delaminasyonu. Bu, o bölgedeki hücrelerin birikmesi sonucu derinin kalınlaşmasından kaynaklanmaktadır. Helomalar veya nasırlar ve papillomlar veya siğiller; yani iyi huylu büyümeler içerebilir.
  • Batık ayak tırnaklarının tedavisi. Bazen tırnaklar diplerdeki değişiklikler veya düzgün olmayan form nedeniyle deriye batarlar.
  • Nemlendirici ve rahatlatıcı bir ayak masajı.

Bu yazıyı da okuyun: Ayak Kokusu Nasıl Geçirilir

Bu tedaviyi ne zaman ve neden almalısınız?

Kiropodiye en çok ihtiyaç duyanlar yetişkinlerdir, ancak her yaştan insan bundan faydalanabilir. Bir çocuğun buna ihtiyaç duyması nadirdir. Profesyoneller, yılda bir kez bir ayak hastalıkları uzmanına gitmenizi ve onlara prosedürün gerekli olup olmadığını sormanızı tavsiye ederler.

Kiropodinin ana amacı onarıcıdır, ancak aynı zamanda önleyici bir amacı da vardır. Yani, bir kiropodi seansı ayarlamak için ayaklarınızın çok hırpalanmış olması gerekmez. Aslında, bazı değişiklikler fark edilmeyebilir ve bunları erken tedavi etmek daha iyidir.

Hekoma, nasır, deforme olmuş tırnaklar veya ağrı gibi herhangi bir ayak değişikliği daha ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca diyabet gibi bazı sistemik hastalıklar özel ayak bakımı gerektirir.

ayak bakımı
Kiropodi, vücudumuzun çok önemli iki parçasını korur: Ayaklarımızı.

Akılda tutulması gerekenler

Bazı insanlar kiropodiyi pedikürle karıştırır, ancak bunlar aslında iki farklı prosedürdür. Birincisi bir ayak hastalıkları uzmanı veya uzman bir profesyonel tarafından gerçekleştirilen tıbbi bir tedavi, ikincisi ise kozmetik bir işlemdir. İkincisi sadece yüzeysel bir müdahaledir.

Aynı şekilde medikal tedavi sadece estetik sonuçları olan sorunları ele almakla kalmaz, aynı zamanda büyük sorunlara yol açabilecek ya da yürümeyi bir şekilde değiştiren diğer durumların saptanmasına da olanak tanır. Diyabetik ayak, plantar fasiit, tendinit ve sadece bir doktorun tespit edebileceği çekiç parmak gibi anomaliler vardır.

Kiropodi, genellikle yarım saat kadar süren bir işlemdir. İyileşme hızlıdır ve etkinliği neredeyse anında, yaklaşık iki gün içinde görülür. Profesyoneller, her yıl bu prosedürlerden birini yaptırmanızı önerir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Morcillo, F. F. (1976). La quiropodia como concepto podológico. Revista española de podología, (53), 19-20.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.