Sağlıklı Ayaklar için Her Gün Yapabileceğiniz 8 Şey

Sağlıklı ayaklara sahip olmak için nemlendirici kullanmanın yanı sıra yapabileceğiniz birçok şey var. Kasları esnetmek ve ayaklarınızdaki gerginliği azaltmak için günde en az birkaç dakika yalınayak yürümek iyi bir fikirdir.
Sağlıklı Ayaklar için Her Gün Yapabileceğiniz 8 Şey
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ayaklar vücudunuzun tüm ağırlığını her gün taşımakla görevlidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, sağlıklı ayaklarınızın olması çok önemlidir. Ayaklarınız bacaklarınızla birlikte sizi bir yerden bir yere götürür, sizi destekler ve sizi hayat boyu hareketli tutar.

Bununla birlikte, ne kadar önemli olsalar da, bir şeyler bizi rahatsız edene kadar onları unuturuz. Onları ihmal ederseniz, aşırı kuruluk, mantar, nasır ve oldukça çirkin görünebilecek diğer sorunları görmeye başlayabilirsiniz.

Bazı ayakkabı malzemeleri rahatsızlık verici olduğundan ayaklarınızda ağrılı çatlak veya su toplaması yaşayabilirsiniz. Neyse ki, onları korumak ve ayaklarınızın sağlıklı olmasını sağlamak için her gün yapabileceğiniz çok şey var.

Bugün, ayaklarınızı sağlıklı tutmak için en iyi ipuçlarından 8’ini sizinle paylaşmak istiyoruz; böylece onları günlük hijyen rutininize eklemeye başlayabilirsiniz.

Not alın!

1. Güçlendirme egzersizlerini yapın

top kullanarak ayak egzersizi yapmak

Egzersiz yaparken, muhtemelen ayaklarınızın da egzersize ihtiyacı olduğunu unutursunuz! Kaslar sıkışık olma eğilimindedir ve zamanla ağrı, bunyon ve diğer rahatsız edici sorunlara neden olabilir. Neyse ki aynı zamanda ayaklarınızı rahatlatacak güçlendirici egzersizler de vardır.

Bazı egzersizler:

 • Parmaklarınızı hareket ettirin ve bükün.
 • Parmaklarınızla kalem kaldırın.
 • Ayaklarınızın altına bir havlu sarın ve ileri geri hareket ettirin.
 • Ayağınızı bir tenis topu üzerine koyarak yuvarlayın.
 • Ayak parmaklarınıza yükselerek yürümek.
 • Çömelme pozisyonunda zıplayın.
 • Topukların üzerinde durun.

2. Peeling ürünleri kullanın

Vücudunuzun diğer bölümleri gibi, ayağınızdaki aşırı ölü deri hücrelerinden kurtulmak için düzenli eksfoliye edici tedaviler uygulamak gerekir. Ayaklarınız vücudun diğer kısımlarına nazaran daha fazla kir, bakteri ve zamanla cildi tahrip edebilecek her türlü yüzeye maruz kalır.

Eksfoliyasyon ürünlerini kullanmak, ölü cilt hücrelerinin oluşmasını önler ve ayak ve topuklarınızda çirkin nasırların oluşmasını engeller.

3. Ayaklarınıza Epsom tuz banyosu uygulayın

ayak banyosu

Epsom tuzu ve uçucu yağlarla birlikte yapılan bir ayak banyosu, yorgun ayaklar için mükemmel bir terapi sağlar. Bir kas gevşetici gibi davranır ve ayrıca enfeksiyonlar ve mantarların büyümesini önler. 

Ayaklarınızı haftada bir ya da iki kez Epsom banyosunda dinlendirmek nasırların oluşmasını önlemeye, ölü cilt hücrelerini parçalamaya yardımcı olur ve cildinizi yumuşatır.

4. Nemlendirici kremler kullanın

Ani sıcaklık değişiklikleri, belirli türde ayakkabılar ve kire maruz kalma, ayaklarınızın pH seviyesini etkiler ve ciltte çatlaklara ya da tahrişe neden olabilir. Günlük olarak nemlendirici bir vücut losyonu kullanmak, aşırı kuruluk ve cilt hasarını önlemenin basit bir yoludur.

Nemlendiriciler yardımı ile cildinize esnek kalması için gerekli besin maddelerini verirsiniz, aynı zamanda hücre aktivitesini geliştirmiş ve ayak tabanlarında ölü deri birikimini önlemiş olacaksınız.

5. Bir akşam masajının tadını çıkarın

ayaklar

Uzun ve yorucu bir iş gününden sonra, gerginliği ve acıyı hafifletmek için ayak masajından daha iyi bir şey yoktur. Bu basit alışkanlığı edinmek çok kolaydır ve olağanüstü bir spa deneyimi yaşamak için yatıştırıcı yağlar bile kullanabilirsiniz.

Her akşam ayaklarınıza masaj yapmak kan dolaşımınızı geliştirir, cildi tazeler ve bunyon ya da nasır gelişme riskini azaltır.

6. Ayaklarınızı yüksek tutun

Ayaklar ve ayak bilekleri, aynı pozisyonda tutarak (oturarak ya da ayakta kalarak) çok vakit geçirdiğinizde genellikle iltihaplanır. Rahatsızlık ya da ağrıdan kurtulmak için yapmanız gereken bir şey de, ayaklarınızı teker teker 5 ya da 10 dakika yüksekte tutmaktır. Bu, gerginliği yatıştırır, iltihaplanmayı azaltır ve iyi kan dolaşımı sağlar.

7. Ayakları havalandıran ayakkabılar giyin

yanlış ayakkabı seçimi ağrıya neden olur

Bazen duruma en uygun kapalı ayakkabıları giymek normaldir, ancak haftada en az iki ya da üç kez ayaklarınızı havalandıracak ayakkabılar tercih etmek ayakların nefes alması için faydalı olur.

Çünkü kapalı ve nemli ortamlar, rahatsız edici enfeksiyonlara ve ayak kokusuna neden olabilecek bakteri ve mantarlara ev sahipliği yapabilir.

8. Her gün bir kaç dakika çıplak ayakla yürüyün

Eve döndüğünüzde, topuklarınızdan ayak parmaklarınızın ucuna kadar ayaklarınızı esnetmek için ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekebilir. Çıplak ayakla yürüdüğünüzde, ayaklardaki gerginlik azalır ve böylece gelecekte iltihaplanmayı ve ağrıyı önlemek için alt bacak kaslarınızı harekete geçirebilirsiniz.

Ayağınıza ihtiyaç duydukları dikkati veriyor musunuz? Bu önerileri denemek için çaba gösterin ve sağlıklı, güzel ayaklar için ne kadar elverişli olduklarını hemen fark edeceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Ayak Kokusu Sorununa 5 Ev Yapımı Yöntem
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayak Kokusu Sorununa 5 Ev Yapımı Yöntem

Ayak kokusu, çoğu insanın ne yazık ki hayatlarının bazı dönemlerinde tecrübe edecekleri rahatsız edici bir sorundur. Ancak etkili yöntemler mümkünd...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Lieberman, D. E., Venkadesan, M., Werbel, W. A., Daoud, A. I., Dandrea, S., Davis, I. S., … Pitsiladis, Y. (2010). Foot strike patterns and collision forces in habitually barefoot versus shod runners. Nature. https://doi.org/10.1038/nature08723
 • Waring, R. (2010). Report on Absorption of magnesium sulfate (Epsom salts) across the skin. Analysis. https://doi.org/accessed on 30 August 2012
 • Embong, N. H., Soh, Y. C., Ming, L. C., & Wong, T. W. (2015). Revisiting reflexology: Concept, evidence, current practice, and practitioner training. Journal of Traditional and Complementary Medicine. http://doi.org/10.1016/j.jtcme.2015.08.008
 • Innes, K. E., & Selfe, T. K. (2012). The effects of a gentle yoga program on sleep, mood, and blood pressure in older women with restless legs syndrome (RLS): A preliminary randomized controlled trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. http://doi.org/10.1155/2012/294058

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.