Kolajen Peptitler: Cilde Etkileri Nelerdir?

Kolajen peptitler, cildin görünümünü iyileştiren takviyelerdir. Üstelik sağlık açısından başka faydaları da vardır. Nereden gelirler? Uzmanlar neler diyor?  
Kolajen Peptitler: Cilde Etkileri Nelerdir?
Florencia Villafañe

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Florencia Villafañe.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Kolajen peptitler, belli bazı hayvanların kemiklerinden, derilerinden ve kıkırdaklarından yapılan takviyelerdir. Ana işlevleri bu proteinin endojen sentezini artırmaktır.

Kollajen peptitler, besinsel ve fizyolojik özellikleri nedeniyle günden güne daha uygun hale gelmektedirler. Bunun nedeni, cildimizi, saçlarımızı, kemiklerimizi ve tırnaklarımızı korumada önemli bir rol oynamalarıdır. Peki, nasıl elde edilirler? Etkileri nelerdir?

Vücutta kolajen sentezi

Vücutta nasıl ortaya çıktıklarını daha iyi anlamak için kolajenin canlılarda oynadığı rolü anlamak önemlidir. Bu madde, erkeklerde konjonktif ve bağ dokuları oluşturan proteinlerden biridir. Özellikle belirtmek gerekirse, cildimizde, eklemlerimizde ve kemiklerimizde bulunurlar.

Aslında kolajen, biyolojik yapılardaki rolü göz önüne alındığında, birçok canlı organizmada en bol bulunan moleküllerden biridir. Midemize giren amino asitlerle sentezlenir. Vücut, onları emer ve kolajen oluşturmak için birbirlerine bağlanan üç polipeptit zinciri oluşturur.

Ancak bol miktarda bulunmalarına rağmen kolajen lifleri zamanla zarar görürler. Kalınlıklarını ve dirençlerini kaybederler. Sonuç olarak yaşlanma süreci hızlanır.

kolajen molekülleri

Kolajen peptitler nasıl alınır?

Buna rağmen kolajen peptitlerin tüketimi sayesinde, vücudun, bu proteini daha iyi sentezlemesi mümkün olur. Bu ürünü elde etmek için kullanılan ham maddenin bizzat kendisi olan kolajen, balıkların ve ineklerin kemiklerinde, kıkırdaklarında ve ciltlerinde bulunan maddenin  hidrolize olmasıyla elde edilir.

Genel olarak kolajen peptitler en az iki, en fazla 100 amino asit içerirler. Dahası soğuk suda iyi bir şekilde çözünürler ve oldukça konsantre çözeltilerde bile jel üretmezler.

Kolajen peptitleri almanın faydaları

  • ‘Nutrients’ (Besinler) dergisinde yayınlanan bir çalışma, söz konusu cildi nemlendirmek ve kırışıklıkları önlemek olduğunda, kolajen peptitlerin etkili olduğunu ortaya koydu.
  • Aynı zamanda, uzmanlar, bu peptitlerin ağız yoluyla alınmasının, osteoartrit ve osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesinde faydalı olduğunu belirtiyorlar.

Kolajen peptitler ciltte nasıl işlev gösterir?

Doğrudan cildin yaşlanması ile orantılı bir ilişkisi olduğundan, kolajen, kozmetik sektöründe büyük ilgi kazanmıştır. Bu anlamda araştırmacılar, kısa zincirli peptitlerin biyo-kullanılabilir ve biyoaktif olduklarını keşfettiler. Bu nedenle belli bazı faydaları olabilir.

Dahası ağız yoluyla alındığında derinin en derin tabakasına ulaşabilirler, cildin hücre dışı matrisindeki bileşenlerin endojen üretimini uyarabilirler ve bahsettiğimiz etkileri yaratabilirler.

Araştırmalar bu konuda ne diyor?

‘Nature Research Journal’ tarafından yayınlanan bir çalışmada ineklerde ve insanlarda bulunan kolajen peptitler arasındaki benzerlik hakkında yorum yapılıyor. Araştırmacılara göre, bu benzerlik, bu takviyeleri ciltte yarattığı önemli iyileşmeleri açıklıyor.

Bunun nedeni, sığır kolajenin hidrolizinin, insan kolajeninin amino asit profiline karşılık gelen bir amino asit dizisiyle karakterize olan peptitler üretmesidir.

kolajen yaşlanma kadın yüz
Sığırlarda bulunan kolajen peptitler, insanlardaki kolajen sentezinin iyileşmesine katkı sağlıyor gibi görünüyor.

Etkileri nasıl maksimize edilir?

Kolajen peptit takviyeleri yararlı olmakla birlikte, bunların çoğu da, vitaminler, mineraller, antioksidanlar -özellikle de C vitamini ve magnezyum- gibi başka maddeler içerirler. Bu maddeler sayesinde, söz konusu cildin hidrasyonu ve elastikiyeti olduğunda bu takviyeler, daha büyük etkiler bile yapabiliyorlar.

Kolajen peptitler: Unutmamanız gerekenler

Kolajen peptitlerin kullanımı, çoğunlukla kozmetik amaçlıdır. Bunun nedeni, cildin görünümünü önemli ölçüde iyileştiriyor olmalarıdır. Dahası diğer maddelerle birlikte etkileri daha da fazla olabilir.

Ayrıca hidrolize kolajen elaborasyonunun da var olduğunu not etmemiz önemlidir ama kemik ve eklemlerde bir anti-enflamatuvar olma amacına hizmet eder.

Sonuç olarak kolajenin sadece deriden oluşmadığını, aynı zamanda kemiklerden, saçlardan ve kaslardan oluştuğunu hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, yeterli stimülasyonu garanti etmek faydalıdır.

İlginizi çekebilir ...
Cilt Beyazlatıcı Kremler: Nedir ve Nasıl Kullanılır
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Cilt Beyazlatıcı Kremler: Nedir ve Nasıl Kullanılır

Cilt beyazlatıcı kremler cildinizdeki lekelerin rengini açmaya ve cildinizin estetik görünümünü homojen hale getirmeye odaklanan kremlerdir.  • Wu M, Cronin K, Crane JS. Biochemistry, Collagen Synthesis. [Updated 2020 May 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507709/
  • Gelse K, Pöschl E, Aigner T. Collagens–structure, function, and biosynthesis. Adv Drug Deliv Rev. 2003;55(12):1531-1546. doi:10.1016/j.addr.2003.08.002
  • Lugo JP., Saiyed ZM., Lane NE., Efficacy and tolerability of an undenatured type II collagen supplement in modulating knee osteoarthritis symptoms: a multicenter randomized, double blind, placebo controlled study. Nutr J, 2016.
  • Kirmse M, Oertzen-Hagemann V, de Marées M, Bloch W, Platen P. Prolonged Collagen Peptide Supplementation and Resistance Exercise Training Affects Body Composition in Recreationally Active Men. Nutrients. 2019;11(5):1154. Published 2019 May 23. doi:10.3390/nu11051154
  • A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients. 2019. 11(10): 2494.
  • Laing S, Bielfeldt S. A Dermonutrient Containing Special Collagen Peptides Improves Skin Structure and Function: A Randomized, Placebo-Controlled, Triple-Blind Trial Using Confocal Laser Scanning Microscopy on the Cosmetic Effects and Tolerance of a Drinkable Collagen Supplement. J M Food 2020. 23(2): 147-152.
  • Kim D, Chung H, Choi J, Sakai Y, Lee B. Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Nutrients. 2018; 10(7): 826.
  • Edgar S, Hopley B, Genovese L, Sibilla S, Laight. Effects of collagen-derived bioactive peptides and natural antioxidant compounds on proliferation and matrix protein synthesis by cultured normal human dermal fibroblasts. Sci Rep.2018;8:10474.