Sağlıklı ve İpeksi Saçlar Elde Etmek İçin Altı Sır

Saçımız ana fiziksel özelliklerimizden biridir. Bundan dolayı saçımızı sağlıklı ve ipeksi tutmak için temel bakımını sağlamak önemlidir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Okumaya devam edin, çünkü size bunları anlatmak üzereyiz.
Sağlıklı ve İpeksi Saçlar Elde Etmek İçin Altı Sır

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hasar görmüş saçları bir gecede düzeltebilecek sihirli bir formül yoktur. Ancak, sağlıklı görünen ipeksi saçlar elde etmek için pek çok püf nokta vardır. En iyi yanı ise pahalı tedavilere ihtiyaç duymamanızdır. Peki bunların ne olduğunu bilmek ister misiniz?

Şampuan ve saç kremi gibi harici ürünlerin uygulanmasının ötesinde, saç canlılığını korumak için diğer bakım şekillerine dayanır. Örneğin sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için beslenmeniz yoluyla belirli besinler sağlamanız gerekir. Peki başka ne yapmalısınız? Öğrenmek için okumaya devam edin, size her şeyi daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak üzereyiz.

Sağlıklı, İpeksi Saçlar İçin Sırlar

Saçınıza zarar verebilecek pek çok faktör vardır. Güneşe direkt olarak maruz kalmak, kimyasalların kullanımı ve sıcak saç aletleri bunlardan biridir. Ve bu hasarları dengelemek için piyasada pek çok ürün ve tedavi bulunmasına rağmen bunlar her zaman yeterli değildir.

Bundan dolayı saçlarınızın sağlıklı görüntüsünü korumak için beslenme düzeninizde yeterince besleyici gıda tutmalı ve ayrıca diğer bakım formlarını da kullanmalısınız. Ne? Sağlıklı ve ipeksi saçlar elde etmek için ne yapmanız gerektiğini hala bilmiyor musunuz? O zaman okumaya devam edin!

1. Sizin İçin Uygun Olan Ürünler Tercih Edin

Saçlarını tarayan bir kişi.
Saç ve saç derisi tipinize göre saç ürünleri seçin; bu uygun bakımı sağlamanın en iyi yoludur.

Yanlış şampuan ve saç bakımı ürünlerini seçmek saç tellerinizi bozabilir. Bu sebepten dolayı seçtiğiniz ürünün saçınızın yağlı, karma ya da kuru olmasından bağımsız olarak saçınıza uygun olanı seçmelisiniz.

Ayrıca sodyum lauril sülfat gibi sert bileşenler içeren ürünlerden de kaçınmalısınız. Bunun nedeni bu tür ürünlerin saçlarınız ve saç deriniz için oldukça agresif olmalarıdır. Bunların maliyetlerinin her zaman iyi kalite ile eş anlamlı olmadığını unutmayın.

Bu yazımızı da okuduğunuzdan emin olun: Saçlarınız Kuru Mu? Bu Doğal Saç Maskelerini Deneyin!

2. Soğuk Su İle Duş Alın

Bu ipucu çok ilgili görünmese de soğuk duşlar sağlıklı ve ipeksi saçlar elde etmek için mükemmeldir. Bunu bilmiyor olabilirsiniz ancak sıcak su saç kütiküllerini açar ve aşırı kuruluk ve dolayısıyla saç dökülmesine neden olabilir. Ancak soğuk su tam ters etkiyi yaratır; kafa derisini korur ve nemi arttırır.

3. Protein Tüketiminizi Arttırın

Protein bakımından zengin bir dizi gıda.
Proteinler saç gelişiminde önemli bir rol oynar.

Sadece protein tüketmek zorunda değilsiniz ancak sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek ve aşırı saç kaybı gibi durumlar ile ilgili endişelenmek zorunda kalmamak için tüketimini arttırmalısınız. Pek çok insan bunu görmezden gelir ancak saç neredeyse tamamen bu besinden oluşur. Bundan dolayı günde en az 40 gram tüketmeniz önemlidir. Bunu aşağıdaki gıda türlerinden alabilirsiniz:

 • Yağsız etler
 • Kümes hayvanları
 • Yağlı balıklar
 • Sebzeler
 • Süt ürünleri
 • Yumurta

4. Daha Fazla Omega 3 İçeren Gıda Kaynağı Tüketin

Omega 3 yağ asitlerinin beslenme düzeniniz yolu ile uygun bir şekilde emilmesi saç köklerinizi ve yağ bezlerinizi uyarmanın anahtarıdır. Bundan dolayı eğer saçınızın sağlıklı ve ipeksi görünmesini istiyorsanız o zaman omega 3 içeren gıda türlerini tüketiminizi arttırmalısınız. Bunların arasında şu gıdalar bulunur:

 • Somon, sardalya ve ringa balığı gibi soğuk su balıkları
 • Kabuklu yemişler ve tohumlar
 • Saf sızma zeytinyağı
 • Avokado

Bu yazımızda farklı ipuçları keşfedin: Saç Uzatmak İçin Havuç ve Hindistan Cevizi

5. Aşırı Yıkama İpeksi Saçlar İçin İyi Değildir

Saçınızı her gün yıkamak tam olarak sağlıklı bir uygulama değildir. Gerçekten temiz gibi hissetseniz de uzun vadede doğal yağ üretiminde bir değişime yol açabilir. Hatta, saç tellerinde şampuan kalıntısı oluşmasına ve daha farklı ürün kalıntılarının kalmasına neden olma eğilimindedir.

Peki ipeksi saçlara sahip olmak için ne yapmanız gerekir? Saçlarınızı iki günde bir yıkayın. Ayrıca, eğer saçınız çok yağlıysa o zaman kuru şampuanlar ve/veya sıkıştırıcı saç tonikleri tercih edin.

6. Saç Düzleştirici ve Kurutucu Kullanımınızı Kısıtlayın

Saçı düzleştirilen bir kadın.
Fiziksel ve kimyasal tedaviler saçın yapısını değiştirir, bundan dolayı koruyucu ve onarıcı ürünler kullanmalısınız.

Saç maşalarının, kurutma makinelerinin ve diğer ısılı saç şekillendirici cihazların aşırı kullanımı saçınızdaki hasarın ana sebebi olabilir. Bu araçlar oldukça ayrıntılı saç stilleri yaratmaya yardımcı olsa da saçınıza ve saç foliküllerinize kesinlikle zarar verecektir.

Bundan dolayı bunları özel günler için ayırmaya çalışın ve yanında her zaman ısıdan koruyucu tedaviler de kullanın. Ayrıca bunları her kullanışınızda saçınıza nem sağlayıcı ya da onarıcı bir ürün de uygulamaya çalışın.

Sağlıklı ve İpeksi Saçlar İçin Son İpuçları

Son olarak, yukarıda söylediğimiz her şeyin bir tamamlayıcısı olarak sizi saçınızın günlük bakımı için dikkate almanız gereken bu temel ipuçları ile bırakacağız.

 • Suyun çoğunu emmek için saçlarınızı hafifçe sararak kurutun
 • Saçınızı aşırı taramayın
 • Saçınızı güneşten koruyabilecek şeyler kullanın (şapkalar harika bir seçenektir)
 • Saç derinize parmak uçlarınızla masaj yapın ve esansiyel yağlar uygulayın
 • Haftada en az iki kere evde tedavi uygulayın

Saçlarınız mat ve cansız mı? Bugün öğrendiğiniz tüm ipuçlarını uygulamaya başlayın ve farkı kısa sürede fark edeceksiniz. Son olarak eğer aşırı saç dökülmesi yaşıyorsanız ya da kafa derinizde başka herhangi bir problem fark ederseniz doktorunuza danışın. Çünkü belirli saç problemleri bazen dikkatinizi diğer altta yatan problemlere çekebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.