Kolorimetri: Hangi Renkler Size Yakışıyor

Kolorimetri, farklı renk kombinasyonlarını inceleyen bilimdir. Bu bilim alanı sayesinde cildinize, saçınıza ve gözünüze göre hangi renklerin size iyi geldiğini keşfedebilirsiniz.
Kolorimetri: Hangi Renkler Size Yakışıyor

Son Güncelleme: 29 Ocak, 2021

Cildinize, saçınıza ve gözünüze hangi renklerin en uygun olduğunu biliyor musunuz? Bazı kişiselleştirilmiş ipuçları, görünüşünüzü iyileştirmenize ve görüntünüzden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Bu makalemizde, size hangi renklerin yakıştığını öğrenmeniz için bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Kolorimetri nedir, hiç duydunuz mu?

Sarışın mısınız? Esmer mi? Kızıl saçlı mı? Ya da belki saçınız siyah ya da gri… Ya gözleriniz? Koyu mu açık renkli mi? Ve ne tür bir cildiniz var? Aşağıdaki makalede, doğal güzelliğinizi öne çıkarmak için en iyi renkleri nasıl seçeceğinizi keşfedin.

Cildinize, saçınıza ve gözlerinize göre hangi renkler size yakışıyor?

Neden belirli renklerde bu kadar rahat hissediyoruz ve diğer renkler bizi üzgün ve sıkıcı gösteriyormuş gibi hissediyoruz? Her insanın cildine, saçına ve gözlerine daha iyi uyan belirli renkler olduğunu biliyor muydunuz? Ve aynaya baktığımızda bunu sadece biz fark etmiyoruz… diğerleri de fark ediyor.

Kolorimetri, renklerin ölçümünü inceleyen ve renk algısını ölçmek için yöntemler geliştiren bilimdir. Bu nedenle, algılarımızın görünüşümüzü etkileyen bilimsel bir temeli vardır. Bu, makyajımızı, giysilerimizi ve hatta saç rengimizi seçerken çok faydalı olabilir.

Hangi renklerin size yakıştığını nasıl belirleyebilirsiniz?

Yeşil gözlü kızıl saçlı kadın
Gözlerinizin, saçınızın ve cildinizin rengine göre makyajınızı ve gardırobunuzda renkleri kombinleyebilirsiniz.

Başlangıç ​​olarak, sezginiz muhtemelen bazı renklerin üzerinizde diğerlerinden daha iyi göründüğünü anlamanıza yardımcı olmuştur. Farklı kıyafetler giymek ve aynaya nasıl baktığınızı görmek kadar basit. Dahası, muhtemelen birden fazla kişi size “bu elbise size çok yakışıyor!” gibi şeyler söylemiştir.

Aynı şekilde, bize daha kesin bilgiler veren bir kolorimetrik test olduğunu bilmeniz gerekir. Basit ve etkilidir ve göz renginize, ten renginize ve saçınızın doğal rengine bağlıdır.

Kolorimetriye göre sizin mevsiminiz hangisi?

Kolorimetri, renkleri yılın 4 mevsimine ayırır: İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış. Hangi renk kümesinin size yakıştığını bulmak için yüzünüzün belirli özelliklerini hesaba katmalısınız.

Bu sınıflandırmaya göre hangi renklerin gözünüze, saçınıza ve cildinize en uygun olduğunu bileceksiniz. Ek olarak, hangi renklerden kaçınmanız gerektiğini de keşfedeceksiniz. Aşağıda, bu renk sınıflandırma sistemindeki yerinizi nasıl keşfedeceğinizle ilgili bazı ipuçları vereceğiz.

İlkbahar

Sarışın renkli gözlü kadın
Açık renkli, hassas cilde sahip, bronzlaşmakta zorlanan ve çilleri olan insanlar ilkbahar kategorisine girer.

Öncelikle ilkbahar kategorisine giren kişiler, gül renginden kreme değişen hassas bir cilt tonuna sahiptir. Şeftali gibi tonları ve ayrıca çilli cildi içerir. Dahası, bu kişiler genellikle bronzlaşmakta zorlanırlar. Gözleri gri, mavi, açık yeşil, koyu kahverengi, sarımsı, kırmızımsı veya açık kahverengi olabilir.

  • Size yakışan renkler: Mavi, turkuaz, açık mor, pastel tonlar, parlak renkler.
  • Size yakışmayan renkler: Gri, granit, fuşya, beyaz.

Daha fazlasını öğrenin: Boyundaki Koyu Cilt Tonunu Açmanın 4 Yolu

Yaz

Listede sıradaki mevsim yaz. Bu kategorideki kişiler soluk ila pembemsi ten tonlarına sahip kişilerdir. Koyu sarı, kahverengi veya gri saçları olabilir. Ayrıca gözleri mavi veya yeşilin açık tonlarıdır.

  • Size yakışan renkler: Pastel renkler, açık sarı, mor, leylak rengi.
  • Size yakışmayan renkler: Turuncu, bej, yeşilimsi sarı, toprak tonları.

Sonbahar

Havuz başında güneş kremi süren kadın
Bu sonbahar renk kategorisi, orta koyu renkte ten, göz ve saç rengine sahip kişilere özeldir.

Üçüncü sırada, açık kahverengi veya biraz sarımsı esmer tenli insanları içeren sonbahar kategorimiz var. Gözleri baldan koyu kahverengiye değişen kahverengidir. Saçları bakır rengi, kırmızı, koyu kahverengi veya kırmızımsı olabilir.

  • Size yakışan renkler: Toprak tonları, bej, turuncu, altın, bronz, koyu kahverengi.
  • Size yakışmayan renkler: Grimsi mavi, gri, mavi-yeşil ve beyaz gibi soğuk renkler.

Kış

Sonunda, son mevsime geldik: kış. Bu kategorideki kişilerin tenleri biraz pembemsi hatta ten rengidir. Mavi veya siyah gözleri ve koyu kahverengi, siyah ve hatta çok açık sarı saçları vardır. Tonları, soğuk tonlar olarak kabul edilebilecek tonlardır.

  • Size yakışan renkler: Siyah, deniz mavisi, kırmızı, pembe, gümüş, beyaz, fuşya, sarı ve yeşil gibi kontrastlı, soğuk, yoğun renkler.
  • Size yakışmayan renkler: Turuncu tonlar, bej, altın.

Peki siz yılın hangi mevsimindesiniz? Artık kolorimetri sayesinde hangi renklerin size yakıştığını belirleyebilir ve doğal güzelliğinizin parlamasını sağlayabilirsiniz. Dahası, hangi renklerden uzak durmanız gerektiğini bileceksiniz. Elbette kendi kişisel tercihlerinizi ve tarzınızı hesaba katmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
7 Makyaj Hilesi: Harika Bir Görünüş İçin Deneyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
7 Makyaj Hilesi: Harika Bir Görünüş İçin Deneyin

Bu makalede harika görünmenize ve makyaj malzemelerinizi mükemmel şekilde saklamanıza yardımcı olacak birkaç makyaj hilesi sunacağız.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.