Koyu veya Bulanık İdrar: 11 Olası Nedeni ve Tedavisi

Koyu veya bulanık idrarın varlığının birden fazla nedeni olabilir. Bazı çok ciddi olan hastalıkların varlığı, bu semptomun göz ardı edilmemesi gerektiği anlamına gelir.
Koyu veya Bulanık İdrar: 11 Olası Nedeni ve Tedavisi
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 23 Haziran, 2022

İdrar, böbrek seviyesinde kanın süzülmesiyle üretilen bir sıvıdır. Renk, koku veya miktar gibi özelliklerindeki farklılıklar bir hastalığın varlığını gösterebilir. Bu anlamda, özellikle idrar koyu veya bulanıksa, bu tür değişikliklere karşı dikkatli olmak önemlidir.

İdrarın normal rengi açık sarı ile su gibi şeffaf bir ton arasında değişebilir. Bu renk, ürokrom adı verilen bir pigmentin varlığından ve konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır.

İdrar, dehidrasyon ve tüketilen yiyeceklerin en sık neden olduğu birçok faktör nedeniyle koyulaşabilir. Bununla birlikte, bazı daha hassas koşullar da bu tür değişikliklere neden olabilir.

1. Dehidrasyon nedeniyle koyu renkli idrar

Dehidrasyon, koyu veya bulanık idrarın ana nedenlerinden biridir. Bu, vücut aldığından daha fazla su kaybettiğinde ortaya çıkan organik bir değişikliktir.

Bir dehidrasyon durumu varsa, böbrekler vücudun düzgün çalışmasını sağlamak için daha fazla miktarda su emer. Bu, üretilen idrarın daha konsantre olmasına ve dolayısıyla biraz daha bulanık olmasına neden olur.

Çocuklar ve yaşlı yetişkinlerin, vücutlarındaki suyun dağılımı nedeniyle dehidrasyondan muzdarip olmaları daha olasıdır. Koyu idrara ek olarak, şiddetli dehidrasyon başka semptomlara neden olur:

 • Tükenmişlik
 • Kuru gözler
 • Kuru ağız
 • Karışıklık ve baş dönmesi
 • Yoğun bir susuzluk hissi
 • Kötü idrar çıkışı

Tedavi

Neyse ki, dehidrasyon tedavisi çok basittir ve su alımınızı artırmaktan ibarettir. Karpuz gibi meyvelerin tüketimi de hayati sıvı seviyelerinin geri kazanılmasına yardımcı olabilir.

İnsanların oral sıvı alımını tolere edemediği ciddi dehidrasyon vakaları vardır. Bu durumlarda hastaneye yatış gereklidir ve genel durum düzelene kadar intravenöz hidrasyona başlanmalıdır.

Bu makaleyi de okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz: İdrarda Nitrit Bulunması

2. Diyet

Koyu veya bulanık idrarın diğer bir yaygın nedeni, belirli yiyeceklerin alınmasıdır. Pancar, havuç, çilek ve fasulye, altta yatan herhangi bir koşul olmaksızın idrarın rengini değiştiren pigmentler içerir.

Yüksek D vitamini ve fosfor alımı da idrarın rengini değiştirerek biraz daha bulanık olmasına neden olur. Bunun nedeni, böbreklerin bu mikro besinlerin fazlalığını filtrelemesidir.

Tedavi

Bu durumlarda, idrar rengindeki değişiklik geçicidir, bu nedenle normal tonuna dönmesi için sadece birkaç saat beklemek yeterlidir. Böyle zamanlarda idrarın koyulaşmasını önlemenin en iyi yolu, belirtilen gıdaları almamak ve yüksek fosfor içeriği nedeniyle et ve süt ürünleri tüketiminizi azaltmaktır.

yatay kesilmiş pancarlar
Pancar, idrar ve dışkı rengini değiştirme yeteneğine sahiptir.

3. İdrar yapma dürtüsünü tutmak

İdrar yapma dürtüsünü tutmak, koyu renkli idrarın başka bir nedeni olabilir. Bunun nedeni idrarla atılan maddelerin mesanede birikerek sıvının rengini değiştirmesidir.

Bu da yetmezmiş gibi enfeksiyonlar, idrar kaçırma ve böbrek taşı gibi idrar yolu rahatsızlıklarına zemin hazırlayan faktörlerden biridir. Bu anlamda, ortadan kaldırılması gereken kötü bir alışkanlıktır.

Tedavi

Diyette olduğu gibi, spesifik bir tedavi yoktur. Mesaneniz tamamen dolu olmasa bile, canınız istediğinde idrar yapmak en iyisidir.

4. İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları, patojenik mikroorganizmalar idrar yolunda yaşadığında ve çoğaldığında ortaya çıkar. Aslında The American Journal of Obstetrics and Gynecology’de yayınlanan bir çalışma. tanıları karmaşık olmasına rağmen en sık görülen ayaktan enfeksiyonlar olduklarını belirtmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının ana klinik belirtilerinden biri koyu renkli, fetid idrarın varlığıdır. Bu, mevcut hale gelen kan, irin veya beyaz kan hücrelerinden kaynaklanabilir.

Bu durumun diğer yaygın belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Köpüklü idrar
 • İdrar yapma zorluğu
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma
 • Ağır vakalarda ateş
 • Sık tuvalete gitme ihtiyacı
 • Pelviste, alt karında veya alt sırtta ağrı

Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu semptomları olan kişiler, teşhis için mümkün olan en kısa sürede bir uzmana başvurmalıdır. Etken ajanı belirlemek için çoklu testler ve hatta idrar kültürü istenebilir.

Çoğu idrar yolu enfeksiyonu oral antibiyotik tedavisine iyi yanıt verir. Bununla birlikte, oral tedaviye başlamadan önce intravenöz ilaçların gerekli olacağı ciddi vakalar vardır.

5. İdrarda kan

İdrarda kan bulunması, idrarda kırmızımsı veya kahverengimsi bir renk tonuna neden olabilir. Renklenmenin yoğunluğu, sıvıda bulunan kan miktarına bağlı olacaktır.

İdrarda kanın nedenleri, idrar yolu enfeksiyonları veya böbrek taşlarından bazı kanser türlerine ve varfarin gibi ilaçların kullanımına kadar çok çeşitli olabilir. Vajinal kanın idrarla karışması nedeniyle adet sırasında da mevcut olabilir.

Tedavi

Bu, bir doktora derhal danışmayı garanti eden oldukça hassas bir durumdur. Tedavi, değişikliğin arkasındaki nedene bağlı olacaktır. Bu nedenle, profesyonel birden fazla test yapacak ve diğer ek semptomları arayacaktır.

Enfeksiyonlar, etkene bağlı olarak genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Öte yandan böbrek taşları ve kanser daha karmaşık bir tedavi gerektirecektir.

6. Böbrek taşları: koyu renkli idrarın başka bir nedeni

Mesane taşları olarak da bilinen böbrek taşları, bazı istatistiklere göre her 1000 yetişkinden 8’ini etkileyen yaygın bir durumdur. Taşlar, böbreklerde birden fazla mineral birikiminden gelişir.

Taşlar hareket ettiği ve iç kanama lezyonları oluşturduğu için idrar koyulaşabilir veya bulanıklaşabilir. Ayrıca, bir kişiyi diğer enfeksiyonlara yatkın hale getirirler, bu nedenle idrarda irin bulmak mümkündür.

Şiddetli vakalarda klinik belirtiler çok belirgin olabilir ve aşağıdaki semptomlarla karakterize edilir:

 • Alt sırtta kasık, karın veya cinsel organlara yayılan ağrı
 • Ateş ve titreme
 • İdrar yaparken ağrı
 • Kötü kokulu idrar
 • Mide bulantısı

Tedavi

Küçük taşlar genellikle büyük bir rahatsızlık vermeden kendiliğinden geçer. Analjezik kullanımı ağrıyı azaltacak ve rahatsızlığı azaltacaktır. Öte yandan, taşlar hatırı sayılır bir boyuta ulaştığında doktorunuz başka teknikler kullanabilir.

Taşın boyutunu küçültmek ve çıkışını teşvik etmek için en çok kullanılan tedavilerden biri şok dalga tedavisidir. Bu işe yaramazsa, cerrahi ekstraksiyon gerekli olacaktır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Şunları da okumak isteyebilirsiniz: İdrar Kültürü: Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

7. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE)

Bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonlar da semptomlarının bir parçası olarak koyu veya bulanık idrara neden olabilir. Renk değişikliği, sıvıda bulunabilen ve bileşimini değiştiren beyaz kan hücrelerinin artan üretiminden kaynaklanmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların ana semptomlarından biri penis veya vajinadan olağandışı bir akıntıdır. Akıntı duruma göre beyaz veya şeffaf olabilir.

Bu enfeksiyonların diğer klinik belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Cinsel organlarda açıklanamayan ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık
 • Özel bölgede deri döküntüleri
 • Cinsel organlarda ve pelviste kaşıntı ve batma
 • Pelviste genişlemiş lenf düğümleri

Tedavi

Hem klamidya hem de bel soğukluğu antibiyotik tedavisine çok iyi yanıt verir. Bununla birlikte, kullanılan ilaçlar altta yatan hastalığa bağlı olacaktır.

8. Böbrek hastalıkları

Böbrekleri etkileyen koşulların çoğu koyu renkli idrar üretebilir. Bunun nedeni, bu atık sıvının üretilmesinden sorumlu oldukları için, işlevlerindeki bir değişikliğin atılım üzerinde yansımaları olacaktır.

Glomerülonefrit, nefrotik sendrom ve diyabetik nefropati, bu semptomu oluşturabilen böbrek hastalıklarından bazılarıdır. Bu patolojilere eşlik eden klinik belirtiler çok çeşitli olabilir, ancak ortak belirtiler arasında aşağıdakiler göze çarpmaktadır:

 • Yoğun susuzluk
 • Kilo kaybı
 • İdrar yaparken rahatsızlık
 • Sık enfeksiyonlar
 • Kötü kokulu veya köpüklü idrar
 • Bel ağrısı
 • Azalmış idrar üretimi

Tedavi

Bir böbrek rahatsızlığından şüpheleniyorsanız, derhal bir doktora gitmeniz önemlidir.

Sadece bir uzman, değişikliğe neden olan durumu teşhis edebilecek ve uygun tedaviyi başlatabilecektir. Aksi takdirde, böbrek fonksiyonunun geri dönüşü olmayan hasara kadar kötüleşmesi olasıdır.

Kullanılan ilaçlar duruma bağlı olacaktır. Bununla birlikte, ana farmasötik seçenekler arasında antibiyotikler, diüretikler ve kortiyokoidler bulunur. Ayrıca varsa diyabet veya lupus gibi sistemik bir hastalığı kontrol etmek de gerekli olacaktır.

9. Karaciğer sorunları

Koyu veya bulanık idrarın bir başka olası nedeni karaciğer ve safra problemleridir. Siroz veya hepatit gibi bazı hastalıklar organın işlevini tehlikeye atarak bilirubini uygun şekilde metabolize etmemesine neden olabilir.

Bu anlamda bilirubin böbreklerden sızarak idrara koyu veya siyah bir renk verir. Karaciğer hastalığının belirtileri çok çeşitlidir, ancak bunlardan bazıları şunlardır:

 • Beyaz dışkı
 • Akut enfeksiyonlarda ateş
 • Dışkıda yağ bulunması
 • Karın şişkinliği ve rahatsızlık
 • Cilt ve mukoza zarlarında sarılık veya sararma
 • Karnın sağ üst tarafında ağrı
 • Kronik bir hastalık ise kilo kaybı

Tedavi

Böbrek problemlerinde olduğu gibi, tedavi, yaşanan duruma bağlı olacaktır. Bu anlamda, az önce tarif ettiğimiz semptomlardan herhangi birine sahip olmanız durumunda bir tıp uzmanına danışmanız önemlidir.

Koyu renkli idrar birçok hastalığın belirtisi olabilir
Hepatit, konjuge bilirubinin idrara geçişini artıran, dolayısıyla idrarın rengini değiştiren karaciğerin metabolik işleyişini değiştirir.

10. Vulvovajinit

Vulvovajinit, bazı araştırmalara göre en yaygın jinekolojik sorunlardan biridir ve koyu renkli idrarın nedeni olabilir. Virüsler ve mantarlar bazen etken maddeler olsa da, bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle vulva veya vajinanın iltihaplanmasıdır.

Diğer birçok enfeksiyonda olduğu gibi, koyu renkli idrar, enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücrelerinin varlığına bağlı olabilir. Belirtilerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Anormal vajinal akıntı
 • Vulva çevresinde kaşıntı
 • Kötü kokulu vajinal akıntı
 • İdrar yaparken ağrı

Tedavi

Vulvovajinit tedavisi, bakteri, mantar veya viral enfeksiyon olup olmadığına bağlı olacaktır. Bu anlamda, her durumda antibiyotik, antifungal veya antiviral ilaçlar kullanmak mümkündür.

Bu durum ayrıca sabunlar veya yumuşatıcılar gibi tahriş edici maddelere maruz kalmaktan da kaynaklanabilir. İkincisi göz önüne alındığında, tetikleyici ajanlarla temastan kaçınmak en iyisidir.

11. Prostatit

Prostatit, prostat iltihabından ve koyu renkli idrar nedenlerimizin sonuncusundan başka bir şey değildir. Genellikle, idrar rengini koyulaştıran kanamaya neden olabilen bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Klinik belirtiler şunları içerir:

 • İdrar yaparken yanma
 • Karın ağrısı
 • Boşalma sırasında ağrı
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Alt pelviste rahatsızlık

Koyu idrar tedavisi

Çoğu prostatit vakası tedavi olmaksızın iyileşme eğilimindedir. Ancak enfeksiyonlar için antibiyotik kullanımı gerekli olabileceği gibi, kronik formlarda antiinflamatuar ilaçların alımı da gerekli olabilir.

Koyu idrar: Gözden kaçırılmaması gereken bir semptom

Koyu idrar görünümünü oluşturan birçok neden vardır. En yaygın olanları iyi huyludur ve kendi kendine kaybolur. Bununla birlikte, semptomun arkasında ciddi durumlar vardır, bu nedenle her zaman bir uzmana danışmanız önerilir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Chu CM, Lowder JL. Diagnosis and treatment of urinary tract infections across age groups. Am J Obstet Gynecol. 2018 Jul;219(1):40-51.
 • Fontenelle LF, Sarti TD. Kidney Stones: Treatment and Prevention. Am Fam Physician. 2019 Apr 15;99(8):490-496.
 • Powell AM, Nyirjesy P. Recurrent vulvovaginitis. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2014 Oct;28(7):967-76.
 • Alstott J, Jhagroo R. Acute Onset of Dark Urine in a Patient with LVAD Pump Dysfunction. Kidney360. 2021 Nov 25;2(11):1867-1868.
 • Zayegh A, Lee J, Peters H, Efron D. A critically ill child with dark urine. Arch Dis Child Educ Pract Ed. 2019 Feb;104(1):15.
 • Peake RW, Bodamer OA. Dark Colored Urine in a 2-Year-Old Child. Clin Chem. 2017 Mar;63(3):786-788.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.