Kulak Piercingleri: Türleri ve Riskleri

Bu makale, kulak piercingi yaptırmak isteyen ve bu tür piercingler ve bunların riskleri hakkında bilgi edinmek isteyen herkes için idealdir. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!
Kulak Piercingleri: Türleri ve Riskleri

Tarafından yazılmıştır Facundo Martin Desimone

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir piercing, mücevher parçalarını yerleştirmek için vücutta iğnelerle yapılan bir deliktir. İnsanların en sık deldikleri vücut bölgeleri kulaklar, burun delikleri, dil, göbek, yanaklar ve dudaklardır. Bu yazıda özellikle kulak piercinglerine odaklanacağız.

10 çeşit kulak piercingi

Kulak delme evrenindeki ikilik, temel bir farkta yatmaktadır: 0,6 ila 0,8 milimetre arasında değişen ince türler ve 1 ila 1,3 milimetre arasında daha kalın olanlar vardır. Her iki tipin de tüm perforasyonlarda kullanılabileceğine dikkat edilmelidir.

Aşağıda, farklı kulak delme türlerinin açıklaması yer almaktadır.

1. Daith kulak piercingleri

Bu tür piercingler için sağlam ürün yelpazesinden shripati veya harendra tarzı piercingler önerilir. İnce spektrumda aftan veya venkat çeşitleri tavsiye edilir. Bu piercing, pratik olarak kulağın merkezinde, kıkırdağın en içteki kıvrımında bulunan bir bölgede bulunur.

2. Kale

Bu piercing türü için önerdiğimiz piercing stilleri alak, dristi ve Shyama‘dır. Uzmanların bu tür piercingler için ince küpeleri önermelerinin nedeni bulundukları yerle alakalıdır. Kalın bir piercing rahatsız edici olabilir.

3. Tragus

Adag, dharma ve Vasantha, kulağın bu bölgesine takılacak en güzel küpelerdir. Basit şekilli ince piercingler bu tür piercingler için idealdir.

4. Antitragus

Adından da anlaşılacağı gibi, lobun üst kısmında, tragusun karşısındaki kıkırdakta antitragus piercingleri yapılır. Bu nedenle Sandip ve yadu tarzı piercingler en iyi seçeneklerdir.

Piercing malzemeleri.
Kulak piercingi takıları değişiklik gösterir ve kişisel zevke göre değişir.

5. Kulak memesi piercingleri

Lob, kulak delme için en yaygın alandır. Bunlar bebeklerde ve küçük çocuklarda bile sıklıkla açılan tipik deliklerdir. Bu nedenle, bu tür bir piercingin “başlangıç küpesi” olarak adlandırıldığını biliyoruz.

6. Üst lob

Lobtan yukarıya doğru, başlangıç deliği denilen deliğin üzerine çıkarak 3 ila 5 farklı delme yapmak mümkündür. Bu bölge için kanira, chad ve Kishori gibi çok küçük küpeler veya taş işlemeli küpeler önerilir.

7. Kabuk

Omana ve Pratima, bu tür piercing için en iyi küpe türleridir. Kulağı saran küpeler; diğer bir deyişle, antitragusun üzerinde kulağın alt kıkırdağının etrafından geçen dairesel deliklerdir.

8. Düz

Trend olmak ve aynı zamanda benzersiz ve zarif bir stil sergilemek isteyenlerdenseniz, bu piercing tam size göre. Düz piercingler, kulağın üst kıvrımının içine giren piercinglerdir.

9. Sarmal

Konu kulağın sarmalı olunca, istediğiniz kadar piercing takabilirsiniz. Ancak, 1 ile 3 arasında tutmanızı öneririz.

Bu tür piercing için en uygun küpeler genellikle Jayaram, rati ve Jayashree türleridir. Bu tür piercingler kulağın üst kısmındaki dış kıkırdağa girer.

10. Kontra sarmalı

Nihai avangard stilini tercih edenler, kontra sarmalındaki alternatifi tercih etmelidir. Bu durumda hem sağlam hem de narin küpeleri tercih edebilirsiniz.

Bu delikler, kulağın sarmalın karşısındaki tarafında, yüze en yakın olan kıkırdağa girer. Bu delikleri süsleyecek en iyi piercingler harendra, Jatin ve Shakuntala tarzı piercinglerdir.

Kulak piercinglerinin riskleri

Kulak piercingleri çok güzeldir. Ancak bu yabancı cisimlere yapılacak müdahale bazı riskler taşır, bunları aşağıda anlatacağız.

Keloidler

Her şeyden önce, bazı insanlar keloid izleri olarak bildiğimiz şeyi üreten aşırı yara izi yaşarlar. Bu nedenle, bu tür cilde sahip olanlar için piercing iyi bir fikir değildir.

Ancak bu duruma sahip olan ve piercing yaptırdıktan sonra bu izlerin oluştuğunu fark eden biri varsa hemen piercingi çıkarmalıdır. Daha sonra güvendikleri bir dermatologu ziyaret etmelidirler.

Nikel hassasiyeti alerjiler ve kulak piercingleri

Aynı zamanda, piercinglerin yapıldığı malzemeye veya yerleştirilmesi için kullanılan aletlere karşı alerjik reaksiyonlar vardır. Bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini azaltmanın bir yolu olmadığından, bu takı için mutlak bir kontrendikasyondur.

Deri iltihapları, enfeksiyonlar ve akut hastalıkların bulaşması

Son olarak, HIV veya hepatit B gibi bulaşıcı hastalıkların bulaşmasını göz ardı edemeyiz. Bu, delme sırasında kullanılan aletlerdeki hijyen eksikliği ve ayrıca delme sonrası bakım eksikliği nedeniyle olur.

Kulak piercinglerine nasıl bakılacağına dair ipuçları

Bir piercing  yapıldıktan sonra kulağın tahriş olması çok yaygındır. Bu durumu kontrol altına almak ve enfeksiyonlardan kaçınmak için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

  • Tüm yara kabuklarını nemlendirin ve dikkatlice çıkarmaya devam edin.
  • Bölgeyi su ve nötr sabunla yıkayın.
  • Bölgeye bir miktar fizyolojik solüsyon yayın ve deliğe girdiğinden emin olun.
  • Son olarak, olası bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, bir çeşit dezenfektan ürünü kullanın. Hidrojen peroksit ve etil alkol tavsiye edilmez.
Kulağına 2 farklı tipte piercing olan bir kadın.
Farklı piercing türleri, daha estetik yerlere ve kulağın anatomisinin yapısına uyum sağlar.

Kulak piercingleri bazı riskler içerir

Küpe takmak çok göz alıcı ve moda olabilir ama piercing yaptırmak hafife alınacak bir konu değildir. Bu nedenle, herhangi bir karar vermeden önce tüm risklerin farkında olmak önemlidir.

Kulakların yanı sıra en sık tercih edilen alanlardan biri de ağız boşluğudur. Ağızdaki piercingler daha ciddi riskler içerir. Advances in Odontostomatology dergisindeki bir makaleye göre, çiğneme, yutma ve genel diş sağlığı, bakteri plağı birikimi ile birlikte değişebilir.

Bu nedenle, bir piercing yaptırmaya karar vermeden önce tüm bu bilgileri dikkate alın ve bunu yapacak profesyoneli dikkatlice düşünün. Piercingi yapan kişinin profesyonel olması ve riskleri azaltmak için hijyen kurallarına uyması gerekmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Avances en Odontoestomatología, Vol. 21, Núm. 5. Algunas consideraciones acerca de los piercings orales. España 2005.
  • Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río, Vol. 18, Núm 2. El uso del piercing en la cavidad bucal de los adolescentes. Cuba 2014.
  • Albert, Prince. “Tipos de piercing.” Alergia 1: 6.
  • Cialzeta, Domingo. “Piercing: controversias y recomendaciones.”
  • Noah, N. “Tatuaje y piercing–la necesidad de recomendaciones europeas.” Eurosurveillance 11.1 (2006): 1-2.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.