Kuş Yemi ile Kolesterol ve Fazla Kilolarla Savaşın

Diğer faydalarının yanı sıra, kuş yeminin içerdiği enzimler, kolesterol gibi zararlı yağları yok etmekte oldukça yararlıdır. İnsanlar tarafından tüketilmesine çok da alışık olmadığımız bu yiyecek aynı zamandaki vücuttaki aşırı sıvıyı da yok eder.
Kuş Yemi ile Kolesterol ve Fazla Kilolarla Savaşın
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kuş yemi olarak bildiğimiz, Kanarya adalarındaki çimenin harmanlanmış tohumları, evcil kuşlar için tercih edilen yiyecek olduğu için dünyanın her yerinde oldukça ünlüdür.

Fakat çoğu kişinin bilmediği şey ise insanların da kuş yemi yiyebildiği ve bu yiyeceğin aslında çok çeşitli besin değerleri içerdiği için sağlığınız için oldukça faydalı olduğudur.

Artık bu faydalar daha fazla kişi tarafından kabul edildiğinden çok sayıda sağlık uzmanı kuş yemini her çeşit diyete tamamlayıcı yiyecek olarak eklemiş bulunuyor.

Şu an biz de kuş yeminin vücuttaki fazla miktarda bulunan sıvıyı yok etmekte, kolesterol seviyesini düşürmekte ve hatta diyabete karşı mücadelede yararlı olduğunu savunuyoruz.

Dışarıda bir yerlerde kuş yeminin faydalarından hala haberdar olmayan birileri olduğu gerçeğini ele alırsak, bu yazıda sizle kuş yeminin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi ve onu nasıl tüketebileceğimizi paylaşmak istedik.

Kuş yeminin besin değeri

Boyları ufak olmasına rağmen, kuş yemleri şaşırtıcı derecede faydalı besinlerle doludur. Sadece 100 gramı sayesinde şunları alırsınız:

 • 212 kilokalori
 • 55 g karbonhidrat
 • 14 g protein
 • 50 mg kalsiyum
 • 300 g fosfor
 • 2 g yağ

Sağlığınız için kuş yemi

Dikkat çekici besin değeri sayesinde, düzenli bir şekilde kuş yemi yemek sağlığınızı çeşitli yollardan geliştirmenize yardımcı olur. Lipaz diye bilinen, atar damarları temizlemeyi uyaran bir enzim içerdiği için kolesterol ve trigliseritler gibi zararlı yağları yok eder.

Bunun aynı zamanda obez ya da fazla kilolu hastaların vücut ağırlığı üzerinde etkisi vardır çünkü vücudun çeşitli bölgelerindeki depolanmış yağların yakılmasını destekler. Örneğin, selülit ya da göbek gibi problemli bölgeleri hedef almak için harika bir yoldur.

Fakat hepsi bu kadar değil! Kuş yemi çok yüksek miktarda antioksidan içerir ve bu sayede serbest radikallerin faaliyetlerini durdurarak cildinize ve bedeninize faydalı olur.

Ödem gibi oldukça yaygın sorunları iyileştirmek için güçlü bir idrar söktürücü görevi görür. Buna ek olarak, içindeki enzimlerin iltihap önleyici etkisi sayesinde karaciğerinizi ve pankreasınızı korumak için harika bir yoldur.

Pankreasın işlemesini uyarır ve bu da kan şekerini kontrol etmeye ve aynı zamanda diyabetle mücadele etmeye yarar.

Kuş yemi tüketmek için en iyi yol nedir?

Çok sayıda insan salatalarına, smoothie ve hatta çorbalarına tohum eklemeyi sever. Fakat büyük çoğunluğu tohumlarla sebze sütleri ya da suları yapmayı daha çok tercih eder.

Malzemeler

 • 5 çorba kaşığı kuş yemi (50 g)
 • 1 su bardağı su (çözündürmek için, 200 g)
 • 1 litre su (karıştırmak için)

Hazırlanışı

 • Kuş yemini 1 su bardağı suda akşamdan çözün.
 • Sabah, suyunu süzün ve tohumları bir litre su ile birlikte karıştırıcıya koyun. Su yerine isterseniz soya sütü ya da benzer bir alternatif de kullanabilirsiniz.
 • Birkaç dakika, su beyaza benzer bir renk alana dek işlemden geçirin.
 • Karışımı herhangi bir tohum artığı kalmaması için tülbentten süzün.
 • Serin bir yerde ya da buzdolabında saklayın.

Daha iyi kolesterol için kuş yemi sütünü nasıl tüketmeliyiz?

Eğer bu sütü diyetinize eklemekte esas amacınız kolesterolünüzü kontrol altına almaksa, sabah uyanır uyanmaz boş mideye bir bardak için ve ikinci bardağı uyumadan önce için. İdrar söktürücü etkisi olduğunu unutmayın, yani kendinizi sıkça idrara çıkarken bulabilirsiniz.

Bu rejimi arka arkaya 3 hafta ya da ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız daha fazla uygulayın. O zaman haftada üç defaya kadar düzenli bir şekilde tüketin.

Daha fazla öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Kolesterolü düşürmek için 8 bitkisel çay

Kilo vermek için kuş yemi sütünü nasıl tüketmelisiniz?

Her şeyden önce, şunu söylemeliyiz ki kuş yemi sütü ‘sihirli’ bir içecek ya da güçlü bir yağ yakıcı değildir. Sağlıklı bir kilo verdirici diyete eklenince, düzenli spor yapmak ve doğru yemenin yanında diyetinizi desteklemek için tasarlanmıştır.

Eğer amacınız kilo vermekse gününüze boş mideye bir bardak içerek başlayın ve kalanını her ana yemekten önce tüketin. İçerdiği yüksek orandaki lif sayesinde daha tok hissedeceksiniz ve yemek saatlerinde daha fazla yemeye karşı direneceksiniz.

Şimdi artık kuş yeminin sadece kuşlar için olmadığını bildiğinize göre, diyetinize eklemeye başlayın ve sağlığınıza neler yapabileceğini görün!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Abdel-Aal. E-SM.; Hucl, P.; Sosulski, F. W. Characteristics of canaryseed (Phalaris canariensis L.) Starch. Starrch/Stärke (1997).
 • Annema W, Tietge U. Role of hepatic lipase and endothelial lipase in high-density lipoprotein-mediated reverse cholesterol transport. Current Atherosclerosis Reports. Marzo 2011. 13 (3): 257-265.
 • Canaryseed Development Commission of Saskatchewar. Canaryseed (Phalaris canariensis) nutrient composition of canary seed groats. Mayo 2016.
 • García Glória. Alimentos Que Ayudan a Prevenir y Combatir Enfermedades. (2012).
 • Government of Canada. Information for what-allergic individuals. Canary seed. Febrero 2020.
 • Madrigales-Ahuatzi E, Pérez-Gutiérrez R. M. Evaluation of anti-inflammatory activity of seeds of Phalaris canriensis. Drug Research. Enero 2016. 66 (1): 23-7.
 • Mason E, L’Hocine L, et al. Hairless canary seed: a novel cereal with healthy promoting potencial. Nutrients. Septiembre 2018. 10 (9): 1327.
 • Pérez Gutiérrez M, Madrigales Ahuatzi E, et al. Ameliorative effect of hexane extract of Phalaris canariensis on hight fat diet-induced obese and streptozotocin-induced diabetic mice. Evidence Based Complementary and Alternative Medicine. Enero 2014. 145901.
 • Ros E, Hu F. B. Consumption of pant seeds and cardiovascular health: epidemiological and clinical trial evidence. Circulation. Julio 2013. 128 (5): 553-565.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.