Lezzetli Bir Sebzeli Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi

Bu sebzeli yeşil mercimek yemeği tarifi çok sağlıklıdır. İçerdiği besinler nedeniyle onu yemek planlarımıza dahil etmeliyiz. 
Lezzetli Bir Sebzeli Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Sebzeli yeşil mercimek yemeği, mutlaka beslenme programınıza dahil etmeniz gereken basit, lezzetli ve besleyici bir yemektir. İçerdiği baklagillerin özellikleri sayesinde sağlık açısından pek çok pozitif faydası olan bir tariftir.

Baklagillerin, özellikle de yeşil mercimeğin en önemli faydalarından biri en büyük antioksidan ve az rastlanan element kaynaklarından biri olmalarıdır. İçerdikleri amino asitlerden, proteinlerden ve minerallerden bahsetmeye gerek bile yok. Üstelik yağ ve kolesterol de içermezler.

Bu sebzeli yeşil mercimek yemeği tarifi enerjik ve çok yüksek kaliteli bir tariftir. Yapımı çok basit ve ucuzdur. Havuç, soğan, patates, sarımsak ve kırmızı biber gibi tamamlayıcı malzemeleri her beslenme programının parçası olmalıdır!

Ayrıca gerekli olduğunu düşündüğünüz diğer sebzeleri de bu tarife ekleyebilirsiniz. Elbette her şey aşçının marifetine kalmıştır ki bu durumda aşçı siz oluyorsunuz!

Bu yemeğe eşlik edebilecek en iyi seçenek beyaz pirinç pilavıdır. İsterseniz yanına doğal bir içecek de koyabilirsiniz. İçerdiği besinleri iyi bir şekilde özümsemek istiyorsanız bu yemeği hazır ürünlerle bir araya getirmemeniz en iyisi olacaktır.

Öte yandan mineral veya folik asit eksikliğiniz varsa, hamileyseniz veya iyi bir demir kaynağı arıyorsanız bu sebzeli yeşil mercimek yemeği tarifi sizin için harikadır! Hayır, abartmıyoruz. Yeşil mercimekte bol miktarda demir vardır.

Lezzet Dolu Sebzeli Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi

Beslenme programınıza yeşil mercimek eklemek neden harika bir fikirdir?

yeşil mercimek yemeği

Beslenme programınıza yeşil mercimek eklemenizin pek çok faydasından biri de bol miktarda lif içermeleridir. Bu yüzden kilo vermek veya kilonuzu muhafaza etmek için özel bir diyet yapıyorsanız bu yiyecek sizin için idealdir.

Ayrıca yeşil mercimekte B2, B3, B6 ve B9 vitaminleri vardır. Yeşil mercimek yedikten sonra büyük ihtimalle biraz ağırlık hissedebilirsiniz ancak kolayca sindirildiklerini bilmeniz de önemlidir.

Enerjinizi artırmanıza yardımcı olan ve vücudunuzdaki fonksiyonları destekleyen yiyecekleri her zaman beslenme programınıza dahil etmeye çalışmalısınız. Artık bu yiyeceğin sizin için ne kadar faydalı olduğunu biliyorsunuz. Artık onu beslenme programınıza daha sık dahil etme zamanı!

Sebzeli Yeşil Mercimek Yemeği

sebzeli yeşil mercimek yemeği

Malzemeler

 • 4 kase yeşil mercimek (480 g)
 • 2 pırasa
 • 2 soğan
 • 3 küçük havuç
 • 1 büyük patates
 • 2 diş sarımsak (soyulmuş)
 • 1 yemek kaşığı çekilmiş yeşil biber (15 g)
 • 3 bardak su (750 ml)
 • 1 defne yaprağı
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı (45 ml)
 • 1 yemek kaşığı tuz (15 g)
 • 1 tutam çekilmiş karabiber

Hazırlanışı

 1. Önce tüm sebzeleri iyice yıkayın. Özellikle de patatesleri yıkarken dikkatli olun. Kök sebze oldukları için genellikle üzerlerinde çok fazla kir bulunur.
 2. Bu tarifi yapmak için havuçları, soğanları, sarımsağı ve defne yaprağını iyice doğramalısınız. Geri kalan malzemeleri kısmen daha büyük parçalar halinde doğrayabilirsiniz.
 3. Sonra tüm malzemeleri büyük bir tencereye alın ve içine suyu koyun. Sebze suyu yoğun bir yemek istiyorsanız biraz daha su ekleyebilirsiniz.
 4. Kaynayana kadar pişmeye bırakın. Sebzelerin yumuşadığından ve hiçbir şeyin yapışmadığından emin olmak için sürekli karıştırın.
 5. Son olarak 20-30 dakika daha pişmeye bırakın ve karıştırmaya devam edin.
 6. Mercimekler ve sebzeler yumuşadığında ocağı kapatın.
 7. Afiyet olsun!
İlginizi çekebilir ...
Hayvansal Protein Yerine Tüketebileceğiniz Alternatifler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Hayvansal Protein Yerine Tüketebileceğiniz Alternatifler

İnsanlar hayvansal protein tüketimini azaltmak isteyebilir. Ancak böyle bir durumda ihtiyaç duyduğunuz besinlere daha çok dikkat etmeniz gerekir. • Ganesan K, Xu B. Polyphenol-Rich Lentils and Their Health Promoting Effects. Int J Mol Sci. 2017;18(11):2390. Published 2017 Nov 10. doi:10.3390/ijms18112390
 • Faris, M. A. I. E., Takruri, H. R., & Issa, A. Y. (2013, April). Role of lentils (Lens culinaris L.) in human health and nutrition: A review. Mediterranean Journal of Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1007/s12349-012-0109-8