Lezzetli Nohut ve Patlıcan Salatası

Nohut bir baklagildir ve bundan dolayı da herhangi bir diyet türüne eklemeniz gereken temel bir gıda maddesidir. Patlıcan ise sağlığa sayısız faydası ve düşük bir kalori değeri olan bir sebzedir.
Lezzetli Nohut ve Patlıcan Salatası

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Pek çoğumuz baklagilleri güveç ve çorba gibi sıcak yemekler ile ilişkilendiririz. Ancak bugün size öğreteceğimiz bu nohut ve patlıcan salatası gibi salatalarda da baklagillerin keyfini çıkarabiliriz.

Bu; yılın herhangi bir zamanı için mükemmel olan besleyici ve leziz bir salatadır. Siz de deneyin!

Nohut ve Patlıcan Salatası

Yaz geldiğinde, ağır ve sıcak bir baklagil tabağı fikri bile sizi ürpertebilir ve bunları yemekten alıkoyabilir. Ancak bu, en besleyici ve gerekli temel gıdalardan birinden kaçınmanız anlamına gelir. Peki ama, bunları salataların içinde yemeyi düşündünüz mü?

Bugünkü tarifimizde sizlere nohut ve patlıcan salatası sunacağız. Bu, bize geleneksel “ev yemeklerini” hatırlatan mükemmel bir kombinasyon. Buna ek olarak, bileşenlerinin yüksek besin içeriği bu salatayı yılın her dönemi için ideal, doyurucu ve lezzetli bir yemek yapar.

Öncelikle ana bileşenler ve sağlığa yararları hakkında biraz daha bilgi edelim.

Nohut

Bir kase çiğ nohut.
Nohut yüksek besin değeri ile öne çıkar. Biyolojik değeri yüksek proteinler, mineraller, antioksidanlar ve lif kaynağıdır.

Nohut bir baklagildir ve bu nedenle her tür diyete dahil edilmesi gereken temel bir besindir. Nitekim nohut, yüksek oranda bitki proteinine sahiptir ve bir kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve fosfor kaynağıdır.

Ek olarak, E vitamini, tiamin, niasin ve folatlar açısından da zengindir. Ayrıca büyük miktarda lif içerir, bu da bağırsak geçişini destekleyer ve kendinizi tok hissetmenizi sağlar.

Öte yandan, her 100 gramında 19.4 gram protein ve sadece 5 gram yağ ya da lipit içerir.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Baklagillerin İçinde Ne Tür Besin Maddeleri Bulunur?

Patlıcan

Yeni yıkanmış patlıcanlar.
Patlıcanı pişirmeden önce tuzlu suda bekletirseniz acı tadından kurtulabilirsiniz.

Patlıcan pek çok fayda sağlayan bir sebzedir. Gerçekten de; yüksek bir lif içeriğine, minerallere ve vitaminlere sahiptir ve yemek pişirmek söz konusu olduğunda da son derece çok yönlüdür. Tüm bunlar, patlıcanı özellikle kilo vermek ya da kilolarına dikkat etmek isteyen kişiler için her tür diyette yemek açısından mükemmel kılar.

Nitekim patlıcanın kalorisi de düşüktür (100 gramda 38 kalori), çünkü neredeyse %93’ü sudan oluşur. Aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir sağlar. Ayrıca, bağışıklık sistemini ve kalp fonksiyonunu güçlendiren flavonoidler ve antioksidanlar açısından zengindir.

Vitamin içeriği bakımından ise tiamin, riboflavin, B6 vitamini, askorbik asit (C vitamini), A vitamini ve karotenleri ile öne çıkmaktadır.

Ancak çiğ patlıcan yememeniz gerektiğini unutmamalısınız. Zira bu sebze, çiğ tüketildiğinde toksik olan ancak pişirildiğinde etkisiz hale gelen alkaloid bir madde olan solanin içerir.

Bu nedenle patlıcanı her zaman iyice yıkamanızı ve tuzlu suda bekletmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle sebze suyunun bir kısmını ve solaninin verdiği acı tadı kaybeder. Ondan sonra patlıcanı pişirmek zorundasınız.

Her halükarda, çiğ yeseniz bile, zehirlenmenize neden olacak kadar solanine sahip değildir. Ancak, pişirmezseniz yine de acı bir tadı olacaktır, bu yüzden yemeden önce pişirmeniz daha iyi olacaktır.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Patlıcan Pane Nasıl Yapılır?

Nohut ve Patlıcan Salatası Tarifi

Bir kase nohut ve patlıcan salatası.
Bu salatayı soğuk ya da ılık yiyebilirsiniz. Damak tadınıza bağlı olarak daha az ya da daha fazla soğumaya bırakabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 patlıcan
 • 1 kırmızı biber
 • Sirke
 • 1 soğan ya da Frenk soğanı
 • 1 diş sarımsak
 • Kesilmiş siyah zeytin
 • 1 kap pişmiş nohut
 • Tuz
 • Fesleğen
 • Sıvı yağ

Hazırlanışı

 1. İlk önce nohutları iyice yıkayın. Bu nedenle bol su ile yıkamalı ve iyice süzülmesine izin vermelisiniz.
 2. Daha sonra patlıcan ve biberleri soteleyin. Özellikle patlıcanları tuzlamalı ve sularının iyice süzülmesini sağlamalısınız. Bu şekilde, çiğ olduklarında sahip oldukları acı tadın bir kısmını ortadan kaldırmış olursunuz.
 3. Daha sonra, sirke ve fesleğeni küçük bir kapta iyice çırparak karıştırın.
 4. Sonrasında bir tavada nohut hariç tüm malzemeleri kısa bir süre kavurun.
 5. Malzemeler biraz kahverengileşince tavadan alın ve soğumaya bırakın. Bu salatayı soğuk ya da ılık yiyebilirsiniz, bu nedenle bir sonraki adıma ne zaman hazır olacağınız zevkinize bağlıdır.
 6. Soğuduktan sonra nohutları ekleyin. Sonra hazırladığınız salata sosunu ekleyin ve her şeyi güzelce karıştırın.
 7. Salatanız hazır! Tadını çıkarın!

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Nergiz Gürbüz Öztürk, Nergiz & Uluisik, Selman & Frary, Anne & Frary, Amy & Doganlar, Sami. (2018). Health benefits and bioactive compounds of eggplant. Food Chemistry. 268. 10.1016/j.foodchem.2018.06.093.
 • Jukanti AK, Gaur PM, Gowda CL, Chibbar RN. Nutritional quality and health benefits of chickpea (Cicer arietinum L.): a review. British Journal of Nutrition. 2012 Aug;108(S1):S11-26.
 • Gupta RK, Gupta K, Sharma A, Das M, Ansari IA, Dwivedi PD. Health Risks and Benefits of Chickpea (Cicer arietinum) Consumption. J Agric Food Chem. 2016 Dec 23;65(1):6-22.
 • Das S et al. “Cardioprotective properties of raw and cooked eggplant (Solanum melongena L)”, Food Funct. 2011 Jul;2(7):395-9. doi: 10.1039/c1fo10048c. Epub 2011 Jun 10″,

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.