Lineer Mutfaklar: Özellikleri ve Bazı İpuçları

Lineer mutfaklar minimalist tarzla birlikte popülerlik kazanmıştır. Bu yazımızda, bu benzersiz ve pratik tasarıma nasıl yaklaşılacağına dair bazı ipuçları paylaşacağız.
Lineer Mutfaklar: Özellikleri ve Bazı İpuçları

Son Güncelleme: 08 Haziran, 2021

Lineer mutfaklar, minimalist bir dekorasyon stiliyle uyumludur ve küçük bir alandan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağının mükemmel bir örneğidir. Buradaki ana amaç, tüm ana unsurları düz bir çizgide – tek bir duvarda – düzenlemektir.

Aslında, yukarıdaki fikir ilk başta biraz sıkıcı görünse de bu tür mutfaklar çok çeşitli tarzlarda olabilir. Lineer mutfaklar daha düşük kurulum maliyetleri, daha iyi alan kullanımı, garantili konfor ve alet ve gereçlere hızlı erişim gibi birçok avantajı sunar.

Bir mutfak alanından en iyi şekilde yararlanmanın yolları

Dekorasyon stili, bir evi yeniden şekillendirirken karar verilmesi gereken bir noktadır. Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi mutfak, özellikle yemek yapmayı sevenlerin fazla vakit geçirdiği bir yerdir.

Lineer mutfaklar harikadır çünkü diğer kat planlarının aksine bir odanın sadece birkaç metresini kaplarlar. Buzdolabı, lavabo, fırın, ocak ve bulaşık makinesi gibi ana unsurları gruplandırmak için standart olan 3.5 metre kadar dar bir alana lineer bir mutfak kurabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bu tarz mutfaklar alanın sınırlı olduğu veya açık daireler için mükemmel bir seçimdir. Sebep ne olursa olsun, lineer mutfaklar konfordan asla ödün vermez ve işlevsellik ve hızlı erişim için harika bir çözümdür.

Lineer mutfaklar için ipuçları ve fikirler

Kendi lineer mutfağınızı yaratmak için bir iç mimar tutmanız gerekmez. Bu tarzı basit ve sağduyulu bir stille elde edebilirsiniz. Bunun için yalnızca bazı temel şeyleri dikkate almanız gerekir. Bu temel noktaların bazıları önemlileri aşağıdaki gibidir:

Nötr tonları koruyun

Lineer mutfakların tüm ögelerinin ufak bir alana yerleştirildiğini zaten vurgulamıştık. Bu nedenle, zaten kendi içinde dolu olan bir alanı aşırı yüklememek ve boğucu hale getirmemek için nötr renkler kullanmayı deneyin.

Bu tip mutfaklarda en çok kullanılan renkler beyaz ve gridir. Renklerin ton varyasyonları sayesinde pek çok farklı kombinasyon oluşturabilirsiniz. Açık alanlarda akıllıca uygulanmış, odanın geri kalanı ile uyumlu olacak şekilde seçilmiş bir siyah da ilginç bir seçenektir.

Çeşitlilik istiyorsanız, diğer renklerde aksesuarlar kullanabilirsiniz ancak aksesuarlarınızı da nötr kromatik spektrumda tutmaya çalışın. Örneğin, kahverengi veya krem rengi mutfak eşyaları, ana tasarımın monotonluğunu kırmanın iyi bir yoludur.

mutfak duvarı ve masası
Nötr renkler parlak veya baskın olmadıklarından lineer mutfaklar için idealdir.

Dolaplar ve yüksek üniteler kullanın

Bu öneri, alanınız çok küçükse yararlıdır, çünkü yükseklik hissi buna karşı koyacaktır. Yükseklik odak noktası olacak ve alanın boyut sınırlamalarını gizleyecektir.

Yatay çizgiler kullanarak bunu başarabilirsiniz. Alan küçük veya sınırlı olduğunda çeşitli depolama seçenekleri içeren mobilya ve dolapları tercih edin.

Lineer mutfaklarda fütüristik bir tasarımı tercih edin

Trendler sürekli değişse de fütüristik dokunuşlar kalıcıdır. Metalik detaylarla mutfakta bu özel stili yakalayabilirsiniz.

Metalik yüzeyler her tür mutfakta en son trenddir ve bunları mutfak eşyaları, mutfak eşyaları ve diğer ögelerde bulabilirsiniz. Yine de alanı metalle aşırı yüklemeyin.

Aydınlatmaya dikkat edin

Lineer mutfaklarda alan sınırlamalarını aşmanın tek yolu yüksek dolaplar kullanmak eğildir. Bunu hem doğal hem de yapay aydınlatma yoluyla da yapabilirsiniz.

Gündüz vakti yemek pişirirken doğal ışık çok değerlidir ve güneş battıktan sonra yapay ışık işe yarar. Aşağıdakilere dikkat edin:

 • Işık panellerini yatay alanlara kurun (genişlik hissi elde etmek için)
 • Ton spektrumlarıyla oynayın (bunun için LED ışıklar en iyisidir)
 • Süzülen ve hafif bir görünüm oluşturmak için spotları süpürgeliğe veya zemine yakın bir yere yerleştirin
 • Dikkati onlardan uzaklaştırmak için yoğun alanlara küçük, yumuşak ışıklar ekleyin

Seçeceğiniz aydınlatma armatürünün estetik kaygıların yanı sıra yemek pişirmek için de işlevsel olması gerektiğini unutmayın. Bu, birçok tadilat projesinde yanlışlıkla yemek pişirirken kullanışlı olmayan aydınlatma sistemleri kullandığından ekstra dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Lineer bir mutfakta kesintisiz bir çizgiyi takip edin

Bu tarz mutfaklara sadece tek bir mutfak duvarını işgal ettikleri için lineer mutfak denmez. Ayrıca, her ögenin bir diğerine bağlı olduğu kesintisiz hatları ile karakterize edilirler. Bu uyum ve denge yaratır.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Aslında oldukça kolaydır, sadece mutfak ögelerini baştan sona düz bir çizgi izleyecek şekilde düzenleyin. Tabii ki yaratıcı olabilirsiniz, yalnızca en az 1-1.5 metre uzunluğunda bir çizgi olduğundan emin olun.

Dolap, buzdolabı, mikrodalga fırın ve lavabonun hatlarını dikkate alın. Her şey bir bütünün parçası olmalıdır; ögeleri rastgele yerleştirmemelisiniz.

Kulpsuz çekmeceler kullanın

Minimalist stili en üst düzeye çıkarmak ve akıcı bir estetik elde etmek için kulpsuz çekmeceler kullanmayı düşünün. Bu, doğrusal hissi koruyacak ve mutfağı karşıdan bakıldığında daha pürüzsüz hale getirecektir.

Kullanmanız gerekiyorsa basit kulplar kullanmayı deneyin; çekmecenin içine hızlı bir şekilde erişmenizi sağlayan ancak aynı zamanda kulp sistemini gizleyen çeşitleri öneririz. Piyasada birçok seçenek bulabilirsiniz, bu yüzden onlara bir servet harcamanıza gerek yok.

Bir adanın yardımıyla stili değiştirin

Lineer mutfağınızın yanına bir ada kurmak kesinlikle önemli bir hiledir. Sonuçta, bu tür bir mutfağın tüm amacı, tüm pişirme işlemini tek bir duvarda yürütmektir.

Ancak, fazla boş alanınız varsa, bu iyi bir seçenektir. Açık alanlarda oldukça dikkat çekicidir.

Adalar size çok yardımcı olur ve yemek pişirmek için fazladan çalışma alanı sağlar. Bazı tarifler veya çok sayıda kişiye yemek hazırlarken daha fazla alana ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu durumda bir ada sizin için kurtarıcı olacaktır. Mutfağınız için seçtiğiniz adayı lineer konseptle eşleştirmeye çalışın.

Lineer mutfaklarda ögelerin dağılımını unutmayın

Mutfak aksesuarlarını düzenlerken, estetiği işlevsellikten daha fazla ön planda tutmamalısınız. Ayrıca minimalist çizgisel bir tarzla da uyumlu olmalılar, ancak aynı zamanda pişirme sürecinde işlevsel olmalı ve akışkanlığa izin vermelidirler.

Bazı kombinasyonlara dikkat edin. Örneğin, ocağı asla buzdolabının yanına koymayın. Sıcak ve soğuğun kontrastı her iki cihaz için de iyi değildir.

mutfakta ocak ve etrafı
Metalik detaylara sahip lineer mutfaklar, modası hiç geçmeyen fütüristik bir tarz katıyor.

Lineer mutfaklar işlevsel sorunları çözer

Doğrusal bir mutfak oluştururken yukarıdaki ipuçları çok önemlidir. Son olarak, bunları tamamlayıcı olarak aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Her mutfak modülü arasında en az 1 metrelik bir mesafe bırakın.
 • Eğer kullanacaksanız, küçük veya gizli bir davlumbaz kullanın.
 • Eşyaları, pişirme şeklinize göre yerleştirin.
 • Belirli bir değişikliğin fark yaratacağını düşünüyorsanız, masraflardan kaçınmayın.
 • Mutfağın tarzını (renkler, şekiller ve tasarım) evin diğer yerleriyle eşleştirmeye çalışın.
 • Destek için kullanışlı bir katlanır masa veya tabure bulundurmayı düşünün.

Alanınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınıza veya kullanılacak tezgah dokusunun türüne ilişkin bazı profesyonel tavsiyeler büyük bir fark yaratabilir. Bu bağlamda, sahip olduklarınızdan nasıl yararlanacağınız ve nasıl tadilat yapacağınız konusunda size yardımcı olabilecek bir lineer mutfak uzmanına başvurmaktan çekinmeyin.

İlginizi çekebilir ...
Evinizi Daha Rahat Hale Getirecek 5 Dekoratif Öge
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Evinizi Daha Rahat Hale Getirecek 5 Dekoratif Öge

Ev dekorasyonunuza sadece birkaç unsur ekleyerek evinizi daha rahat hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bazı dekorasyon fikirleri!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Felip Guiñón, S. Diseño de interiores. Rediseño y reforma de una cocina. 2018
 • Montes, E., Lloret, I., & López, M. Diseño y gestión de cocinas. Manual de higiene alimentaria aplicada al sector de la restauración. 2009.
 • Ventura, A. T., & González, S. C. Ideas prácticas en decoración. Lexus Editores, Lima (Perú). 2006.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.