Mandalina Sorbe Nasıl Yapılır?

Hiç mandalina sorbe denediniz mi? Bu uzun, sıcak aylarda serinletici bir içecek yapmak için bu tarifi evde hazırlayabilirsiniz.
Mandalina Sorbe Nasıl Yapılır?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Mandalina sorbe, yazın serinletici bir tariftir. Sıvı alımını sağlarken belirli miktarda temel besin sağlar. Ayrıca evde hazırlarsanız, bir mağazadan satın almaktan çok daha sağlıklı bir sonuç elde edersiniz.

Ev yapımı ürünlerin genellikle gıda katkı maddeleri içermediğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu maddelerin sağlığa zararlı olup olmadıkları her zaman garanti edilmez. Yapay tatlandırıcılar gibi bazı maddeler bağırsak mikrobiyotasını olumsuz etkiler.

İki porsiyon mandalina sorbe için malzemeler

İki porsiyon mandalina sorbe hazırlamak için aşağıdaki bileşenler gereklidir:

  • 1 soyulmuş limon çekirdeksiz
  • 100 gram pudra şekeri
  • 400 gram soyulmuş mandalina
bir yığın mandalina
Mandalina, yaz aylarında sıvı alımını sağlayan ferahlatıcı narenciye meyvelerindendir.

Mandalina sorbesi adım adım nasıl yapılır

Yapmanız gereken ilk şey, mandalinaların temiz olduğundan ve yüzeyinde beyaz kalıntı olmadığından emin olmaktır. Aksi takdirde, hoş olmayabilecek acı bir tat üretecektir.

Mandalinaları -20 santigrat derecede 6 saat dondurmak önemlidir. Bunun için önceden parçalara ayırmanız gerekir ki her biri donma işleminden sonra sert ve sağlam olsun.

Sorbeyi hazırlarken bahsettiğimiz tüm malzemeleri maksimum güçte 5 dakika blenderda karıştırmalısınız. Homojen bir doku elde edildiğinde hemen tüketmelisiniz, aksi takdirde organoleptik özellikleri kaybolacaktır.

Sunum için en çok neyi sevdiğinize bağlı olarak nane yaprağı veya çikolata parçacıkları kullanabilirsiniz.

Mandalinanın özellikleri

Mandalina sağlık için faydalıdır. Aşağıda, bu avantajlardan bazılarını detaylandıracağız.

Yüksek C vitamini içeriği

Mandalinadaki baskın besinlerden biri C vitaminidir. Bu element bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir, solunum yolu enfeksiyon hastalıklarının süresini azaltır. Bu, Frontiers in Immunology dergisinde yayınlanan bir çalışma ile kanıtlanmıştır.

Ayrıca International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism dergisinde yayınlanan araştırmaya göre endojen kolajen sentezini artırabilir. Bu, sporcuların kas sağlığı için olumludur ancak aynı zamanda cildimizin pürüzsüz ve sıkı olmasına da yardımcı olur.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, serbest radikallerin oluşumunu nötralize etmeyi başaran, böylece genel ve uzun vadeli sağlığı iyileştiren bir dizi maddedir. Journal of Complementary & Integrative Medicine’de yayınlanan bir makalenin kanıtladığı gibi, bazı hastalıkları önlemek için onları tüketmek önemlidir.

En yüksek antioksidan aktiviteye sahip bileşikler arasında C vitamininin kendisi ve mandalinadaki diğer bitkisel besinler bulunur. Ek olarak, ikincisi, diğer şeylerin yanı sıra acı tattan sorumludur.

Diyet lifi sağlar

Lif, bağırsak geçişini iyileştirmek ve kabızlığı önlemek için önemli bir maddedir. Sindirim sisteminin mekanoreseptörlerinin uyarılması yoluyla daha verimli bir hareketlilik oluşturan dışkı bolusunun hacmini arttırır.

Düzenli lif tüketimi, bağırsak sorunları geliştirme riskinin azalmasıyla ilişkilidir. Ayrıca Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi’nde yayınlanan araştırmada da bu durum belirtilmiştir.

Mandalina kontrendikasyonları

Aşırı narenciye tüketiminin boğazda ağrı veya rahatsızlığa neden olabileceği gibi diş minesine de zarar verebileceğini unutmamalısınız. Bu asidik karakterinden kaynaklanmaktadır. Ancak bu etkileri yaşamak için çok yüksek miktarlarda tüketmeniz gerekir.

Genetik olarak yatkın kişilerde böbrek taşı geliştirme riskini de artırabilir. Bu nedenle, bu sağlık sorununun görülme sıklığını sınırlamak için, idrara çıkmayı artıran su tüketimini artırmalısınız.

Bununla birlikte, genel bir kural olarak, mandalina güvenli ve sağlıklı bir meyve olarak kabul edilir. Ayrıca doktorlar, temel mikro besinlerin daha yüksek bir şekilde alınmasını sağlamak için düzenli diyete dahil edilmesini önermektedir.

biraz mandalina
Mandalina faydalı ve sağlıklıdır. Sadece aşırıya kaçmadığınızdan emin olun.

Biraz mandalina sorbe yapın!

Sonuç olarak mandalina sorbesi hazırlamak gerçekten çok kolay. Tek yapmanız gereken parçaların donmasını beklemek, işlemin geri kalanı oldukça hızlı. Sıcak aylar için mükemmel bir sonuç elde edeceksiniz.

Diyetinizin çeşitliliğini artırmak için bu sorbeyi diğer meyvelerle de hazırlayabileceğinizi unutmayın. Çilekler de bu tür atıştırmalıkları hazırlamak için kolay bir seçenektir. Portakal bile size iştah açıcı bir sonuç verecektir. Sonuç olarak, hemen başlayın ve en sevdiğiniz sorbeyi seçmeye çalışın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cerullo G, Negro M, Parimbelli M, Pecoraro M, Perna S, Liguori G, Rondanelli M, Cena H, D’Antona G. The Long History of Vitamin C: From Prevention of the Common Cold to Potential Aid in the Treatment of COVID-19. Front Immunol. 2020 Oct 28;11:574029. doi: 10.3389/fimmu.2020.574029. PMID: 33193359; PMCID: PMC7655735.
  • Lis DM, Baar K. Effects of Different Vitamin C-Enriched Collagen Derivatives on Collagen Synthesis. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2019 Sep 1;29(5):526-531. doi: 10.1123/ijsnem.2018-0385. PMID: 30859848.
  • Hegazy AM, El-Sayed EM, Ibrahim KS, Abdel-Azeem AS. Dietary antioxidant for disease prevention corroborated by the Nrf2 pathway. J Complement Integr Med. 2019 Feb 5;16(3):/j/jcim.2019.16.issue-3/jcim-2018-0161/jcim-2018-0161.xml. doi: 10.1515/jcim-2018-0161. PMID: 30726190.
  • Gianfredi V, Salvatori T, Villarini M, Moretti M, Nucci D, Realdon S. Is dietary fibre truly protective against colon cancer? A systematic review and meta-analysis. Int J Food Sci Nutr. 2018 Dec;69(8):904-915. doi: 10.1080/09637486.2018.1446917. Epub 2018 Mar 8. PMID: 29516760.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.