Mango Yapraklarının Sağlığa Altı Faydası

Mango yaprakları meyvenin kendisi kadar popüler değildirler. Ancak, bu yapraklar sağlığınızı iyileştirmeye katkıda bulunabilecek pek çok sağlıklı özelliğe sahiptirler. Bu yapraklar hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!
Mango Yapraklarının Sağlığa Altı Faydası

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bu ağacın meyvesi tadı, çok yönlülüğü ve besin değeri ile tanınmasına rağmen, pek çok insan mango yapraklarının yenilebilir olduğunun farkında değildir. Aslında bu yapraklarda birçok konsantre tıbbi bileşik bulunur.

Özellikle antioksidan, anti-enflamatuvar, antibakteriyel ve antitümör özelliklere sahiptirler. Bazı insanlar özlerini çaylar, takviyeler ve diğer tamamlayıcı sağlık bakım ürünleri yapmak için bile kullanırlar. Bunları neden beslenme düzeninize dahil etmeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Mango Yapraklarının Temel Faydaları

Yaklaşık 69 Mangifera türü vardır; ancak doğal tıp açısından en bilineni Mangifera indica‘dır. Bunun nedeni, terapötik uygulamalarının Ayurvedik ve yerel tıbbi sistemlerden gelmesidir.

Bitkinin sapını, kabuğunu, köklerini ve meyvesini kullanabilseniz de, bazı insanlar yapraklarının üstün tedavi edici etkilere sahip olduğuna inanmaktadır. Hadi bunlara hangi sağlık yararlarının atfedildiğini öğrenelim.

Mango yaprakları ile kaplı bir fotoğraf.
Mango meyvesinin pek çok özelliği vardır, ancak bitkinin yapraklarının da sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

1. Mango Yapraklarının Şifalı Bileşikleri

Her şeyden önce, mango yapraklarının faydalarının tıbbi bileşikler konsantrasyonlarından geldiğini unutmayın. Daha net olmak gerekirse, bu yapraklar serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı koruma sağlamaları ile bilinen polifenoller ve terpenoidler içerirler.

Bu maddeler de görsel sağlık ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu nedenle düzenli tüketimleri göz hastalıkları, enfeksiyonlar ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltır.

2. Anti-Enflamatuvar Aktivite

Mango yapraklarının en göze çarpan özelliklerinden biri, iltihap önleyici özellikleridir. En azından Biyofaktörler‘de yayınlanan bir araştırmanın ifade ettiği şey budur. Mangiferinin, aşırı iltihaplanmayı önleme potansiyeline sahip olan C-glikozil ksanton yapısına sahip bir polifenol içerdiğini iddia etmektedirler.

Aslında; buna atfedilen antioksidan, antidiyabetik, analjezik ve immünomodülatör özellikler gibi başka biyolojik aktiviteler de vardır. Buna karşılık, bazı kişiler bunların kalp rahatsızlıkları ve nörolojik rahatsızlıklar riskini azaltmaya yardımcı olabileceklerine inanmaktadır.

Bununla ilgili de okuyun: Mango Yemek İçin 7 Harika Sebep

3. Kilo Kaybı İçin Bir Yardımcı

Mango yaprakları kendi başlarına mucize bir zayıflama ürünü değildir. Yine de, onları sağlıklı ve çeşitli bir beslenme düzenine dahil etmek, optimum kilonuza ulaşmanıza yardımcı olabilir. Neden? Bazı çalışmalar, bileşenlerinin yağ metabolizmasında yardımcı maddeler olduğunu belirlemiştir.

Özellikle bu yaprakların özü, doku hücrelerinde yağ birikiminin engellenmesine yardımcı olur. Bu etkileri doğrulamak için daha fazla kanıta ihtiyaç duyulmaktadır, ancak bu, – en azından şimdilik – çoğu insan için yararlı ve güvenli bir tamamlayıcıdır.

4. Diyabeti Tedavi Etmek İçin Mango Yaprakları

Diyabet, tıbbi gözetim ve tedavi gerektiren karmaşık bir hastalıktır. Bu nedenle bu yapraklar gibi ilaçları yalnızca tedavinize ek olarak kullanmalısınız. Bu bitki aynı zamanda yağ metabolizmasını iyileştirme kabiliyeti nedeniyle kandaki glikoz seviyelerinin kontrolü üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Plos One‘da yayınlanan araştırma, mango yaprağı özü ve glibenklamidin (bir diyabet ilacı) etkilerini karşılaştırmıştır. Sonunda, iki hafta sonra öz grubunun glibenklamid grubundan biraz daha düşük glikoz seviyelerine sahip olduğunu belirlemişlerdir.

5. Cilt Sağlığı

Mango yapraklarının faydaları cildi de etkiler. Özleri, önemli antioksidan konsantrasyonu nedeniyle daha düşük erken yaşlanma riski ile bağlantılıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar dahi, bu bileşenin kolajen parçalanmasına ve UV hasarına karşı korunmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Buna ek olarak, Kolloidler ve B Yüzeyler: Biyoarayüz‘teki bir yayın, bu yaprakların antibakteriyel özelliklerinin çeşitli cilt enfeksiyonlarından sorumlu olan Staphylococcus aureus bakterileriyle savaşabileceğini belirtmektedir.

Ağacın üzerinde duran mangolar.
Mango yapraklarının özellikleri anti-enflamatuvar potansiyellerinden kandaki yağ ve şekerlerin düzenlenmesine kadar uzanmaktadır.

6. Sağlıklı Saç

Oksidatif stresin saçın bozulması ile çok ilgisi vardır. Bu bakımdan mango yaprakları ve antioksidan özellikleri size yardımcı olabilir. Bu yaprakların özlerini saç bakımı ile ilişkilendirecek çok az bilimsel kanıt olsa da, bazı kişiler bunların aşırı dökülmeyi önlemeye ve saç tellerinin sağlıklı gelişimini desteklemeye yardımcı olduğuna inanmaktadır.

Mango Yapraklarının Sağlığa Faydalarından Yararlanın

Mango yaprakları yenilebilir ve bunları ayrıca bir salatada taze olarak da tüketebilirsiniz. Bununla birlikte, en yaygın tüketim şekilleri çaylarının demlenmesidir. Bunu yapmak için iki bardak suda yaklaşık 12 yaprağı kaynatın. Kaynama noktasına ulaştığında, içmeye hazır olana kadar bekletin.

Son olarak, bu yaprakları bazı sağlıklı gıda mağazalarında toz, özüt veya besin takviyesi olarak bulabilirsiniz. Tozu hem oral tüketim hem de harici uygulama için suyla seyreltmelisiniz. Genel olarak, mango yaprakları çoğu sağlıklı yetişkin için güvenlidir. Bununla birlikte, eğer mevcut olan herhangi bir sağlık sorununuz varsa ya da başka herhangi bir şüpheniz varsa daima doktorunuza danışın.

İlginizi çekebilir ...
Kabızlık İçin Mango: Faydaları Ve Hazırlama Yöntemi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kabızlık İçin Mango: Faydaları Ve Hazırlama Yöntemi

Mango, yavaş sindirimin belirtileriyle savaşmaya yardımcı olabilecek bir meyvedir. Günden güne daha çok insan kabızlık için mango yemeyi tercih edi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Batool N, Ilyas N, Shabir S, Saeed M, Mazhar R. Mini-Review- A mini-review of therapeutic potential of Mangifera indica L. Pak J Pharm Sci. 2018;31(4):1441-1448.
  • Zhang Y, Chen Q, Liu MY, et al. Effects of Benzophenones from Mango Leaves on Lipid Metabolism. Chem Pharm Bull (Tokyo). 2019;67(7):634-639. doi:10.1248/cpb.c18-00905
  • Ediriweera MK, Tennekoon KH, Samarakoon SR. A Review on Ethnopharmacological Applications, Pharmacological Activities, and Bioactive Compounds of Mangifera indica (Mango). Evid Based Complement Alternat Med. 2017;2017:6949835. doi:10.1155/2017/6949835
  • Zhang Y, Liu X, Han L, Gao X, Liu E, Wang T. Regulation of lipid and glucose homeostasis by mango tree leaf extract is mediated by AMPK and PI3K/AKT signaling pathways. Food Chem. 2013;141(3):2896-2905. doi:10.1016/j.foodchem.2013.05.121
  • Zhang Y, Han L, Ge D, et al. Isolation, structural elucidation, MS profiling, and evaluation of triglyceride accumulation inhibitory effects of benzophenone C-glucosides from leaves of Mangifera indica L. J Agric Food Chem. 2013;61(8):1884-1895. doi:10.1021/jf305256w
  • Ginsberg HN, Zhang YL, Hernandez-Ono A. Regulation of plasma triglycerides in insulin resistance and diabetes. Arch Med Res. 2005;36(3):232-240. doi:10.1016/j.arcmed.2005.01.005
  • Song JH, Bae EY, Choi G, et al. Protective effect of mango (Mangifera indica L.) against UVB-induced skin aging in hairless mice. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2013;29(2):84-89. doi:10.1111/phpp.12030
  • Chirayath RB, A AV, Jayakumar R, Biswas R, Vijayachandran LS. Development of Mangifera indica leaf extract incorporated carbopol hydrogel and its antibacterial efficacy against Staphylococcus aureus. Colloids Surf B Biointerfaces. 2019;178:377-384. doi:10.1016/j.colsurfb.2019.03.034

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.