Mantar Enfeksiyonu Testi Hakkında Her Şey

Kandida kandidiyazın varlığını teşhis etmek için bir mantar enfeksiyonu testi vardır. Ayrıca, enfeksiyonun semptomları ve ortaya çıktığı bölgeye bağlı olarak bu testi kullanmak için farklı metotlar da bulunmaktadır.
Mantar Enfeksiyonu Testi Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Kandidanın varlığını belirleyebilecek bir mantar enfeksiyonu testi olduğunu biliyor muydunuz? Bu mantar türü ılık ve nemli ortamları çok sever ve ağız, sindirim sistemi ve genital bölgeler gibi yerlerde hızlı bir şekilde gelişir. Ayrıca; kan, kalp ve beyinde ortaya çıkması daha az yaygındır ancak bahsedilen diğer bölgelerde olduğundan daha ciddidir.

Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak ciddi mantar enfeksiyonları hastanede yatan, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde daha sık görülür. İyi haber şu ki, şimdi mantar enfeksiyonlarını tespit ve teşhis edebilen bir test vardır. Ayrıca, bu testleri uygulamak için de, yerleri ve semptomlarına bağlı olarak değişen farklı yöntemler vardır.

Mantar Enfeksiyonu Türleri

Öncelikle, semptomlar vücudun enfekte olan kısmına bağlı olmak üzere değişir. Kandidiyaz genellikle cildin ve muköz membranların nemli bölgelerinde ortaya çıkma eğilimindedir. Semptomlar kişiden kişiye farklılık gösterse de, kandidiyazın en yaygın türlerinin semptomları, bölgelere bağlı olarak, aşağıdaki şekildedir:

Cilt Kıvrımları

Buna ayak mantarı ve pişik de dahildir. Semptomların bazıları genellikle kızarıklık ile ortaya çıkan güçlü bir döküntü, cilt ülserleri, kaşıntı, yanma ve sivilcedir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Vajinal yanma yaşayan bir kadın.
Kandidiyazın en yaygın olarak ortaya çıktığı yerlerden bir tanesi kadınların özel bölgeleridir. Genel olarak tahrişe, kaşıntıya, ve vajinal akıntıda değişikliklere neden olur.

Bu en yaygın tipidir. Hatta, kadınların neredeyse %75’i hayatları boyunca en az bir kere bu tipte bir enfeksiyon yaşarlar. En sık görülen semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Kaşıntı ve yanma
 • Pıhtılı bir görünüme sahip beyaz bir akıntı
 • İdrar yaparken acı
 • Vajinal bölgede kızarıklık

Vajinal mantar enfeksiyonların için tedavisi için kullanılan ilaçlar, bir reçete gerektirmezler. Bu sebepten dolayı her vajinal kaşıntı, yanma, batma ya da tahriş hissettiğiniz seferde kendi kendinize ilaç almayı düşünebilirsiniz.

Ancak, aklınızda tutmalısınız ki bu semptomlar kandidiyaz dolayısıyla ortaya çıkmamış olabilir. Bu şekilde yanlış ilacı alıyor olabilirsiniz. Bir vajinal mantar enfeksiyonu yaşayıp yaşamadığınızı bilmenin en iyi yolu bir test olacaktır.

Oral

Bu mantar enfeksiyonu türünün adı pamukçuktur ve küçük çocuklarda daha yaygındır. Bununla birlikte, yetişkinlerde görülmesi zayıflamış bir bağışıklık sistemine dair bir işaret olabilir. Semptomları ağrı, ve dilin üzerinde ve yanakların içerisinde beyaz lekelerdir.

Eğer ağzın kenarlarını etkiliyorsa nedeni parmak emme, boyutları yanlış olan takma dişler ya da dudakları aşırı yalamak olabilir.

Bir Vajinal Mantar Enfeksiyonu Yaşayıp Yaşamadığınızı Öğrenmek İçin Bir Test

Kandida mantarı.
Kandidiyazı tespit eden test kendi kendine ilaç almayı azaltabilir, ki bu, eğer kişi bu enfeksiyondan şüpheleniyorsa son derece sık görülür.

An itibariyle, rahatsızlığınızın nedenini öğrenmenize izin veren bir test vardır. Küçük bir çubuk ile vajinanızın içerisinden bir örnek alırsınız, ve bu vajinal mantar enfeksiyonu yaşayıp yaşamadığınızı gösterir.

Eğer çubuk renk değiştirmezse bu kandidiyazdan muzdarip olduğunuz anlamına gelir. Bununla birlikte, eğer çubuk sadece hafifçe yeşile dönerse ve hoş olmayan bir kokunun eşlik ettiği anormal bir vajinal akıntınız varsa ve idrarınızı yaparken canınız acıyorsa bakteriyel vajinozunuz olabilir.

Bakteriyel vajinoz, vajinal mikrobiyotadaki bir dengesizliğe bağlı olabilir. Eğer durum buysa oral ya da vajinal olarak alınan bir Lactobacillus takviyesi ile bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Mantar Enfeksiyonu Testi Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Bu testi menstrüasyon sırasında kullanabilir misiniz? Hayır. Eğer testi menstrüasyondan bir gün önce ya da sonra, veya hala vajinal kanamanız varken yaparsanız test geçerli değildir.
 • Seks sonrası rahatsızlık ya da kaşıntı varsa? Testi yapmak için seksten sonra en az 12 saat beklemelisiniz.
 • Çubuğu ne kadar içeriye yerleştirmelisiniz? Çubuğu, çubuk kısmının sonuna kadar yerleştirmelisiniz, küresel kısım testi tutmak içindir ve vajinaya girmemelidir.
 • Testi hamileyseniz yapabilir misiniz? Eğer hamileyseniz ve vajinal kaşıntı yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Çünkü, hamilelik sırasında testin sonuçlarını yorumlamak bir profesyonelin görüşünü gerektirir, çünkü pozitif bir sonuç amniyotik sıvı kaybına işaret edebilir.
 • Kullanmayı bitirdikten sonra testi nasıl imha edersiniz? Testi klozete atmayın ve ucunu diğer yüzeyler ile temasa geçmeyecek şekilde sardığınızdan emin olun.

Sonuç Olarak

Bu test bir mantar enfeksiyonunuz olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olur, bu da uygun tedaviyi takip edebilmenizi sağlar. Ayrıca, vajinal enfeksiyonlar meydana geldiğinde kendi kendine ilaç alma hatalarını azaltmaya da yardımcı olur.

İlginizi çekebilir ...
Vajinal Mantar Enfeksiyonları Hakkında Neler Biliyorsunuz?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vajinal Mantar Enfeksiyonları Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Vajinal mantar enfeksiyonları, Candida türüne ait bir mantar nedeniyle oluşur, muhtemelen bunu biliyorsunuz. Daha fazlasını öğrenmek için okuyun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Curi, A. L. L., Benchimol, E. I., & Vasconcelos-Santos, D. V. (2016). Candidiasis. In Intraocular Inflammation. https://doi.org/10.1007/978-3-540-75387-2_121
 • Pemán, J., Zaragoza, R., Quindós, G., Alkorta, M., Cuétara, M. S., Camarena, J. J., … Pontón, J. (2011). Clinical factors associated with a Candida albicans Germ Tube Antibody positive test in Intensive Care Unit patients. BMC Infectious Diseases. https://doi.org/10.1186/1471-2334-11-60
 • Marot-Leblond, A., Nail-Billaud, S., Pilon, F., Beucher, B., Poulain, D., & Robert, R. (2009). Efficient diagnosis of vulvovaginal candidiasis by use of a new rapid immunochromatography test. Journal of Clinical Microbiology. https://doi.org/10.1128/JCM.01168-09
 • Safavieh M, Coarsey C, Esiobu N, et al. Advances in Candida detection platforms for clinical and point-of-care applications. Crit Rev Biotechnol. 2017;37(4):441–458. doi:10.3109/07388551.2016.1167667

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.