Oral Kandidiyaz için Çözümler: Doğal Alternatifler

Oral kandidiyaz, bir mantar olan Candida albicans'ın ağızda aşırı büyümesinin bir sonucudur. Bugün, semptomlarını kontrol altında tutmak için bazı doğal ilaçları paylaşacağız.
Oral Kandidiyaz için Çözümler: Doğal Alternatifler

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İster inanın ister inanmayın, doğal maddelerle oral kandidiyaz için birçok farklı ilaç yapabilirsiniz. Birçok durumda tıbbi tedaviye girmek gerekli olsa da, durumun hafif formları ev yapımı preparatlarla en aza indirilebilir.

Bu tip bir mantar enfeksiyonu genellikle mantar Candida albicans‘ın aşırı büyümesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu organizma ağızda zarar görmeden küçük miktarlarda yaşar. Bununla birlikte, kontrolsüz bir şekilde çoğaldığında, genellikle problemleri tetikler. Semptomları, dil ve iç yanaklar gibi bölgelerde kremsi beyaz yumruları içerir. Ayrıca, yutma güçlüğüne ve ağızda kötü bir tada neden olabilir.

Aşağıda, onunla savaşmak için bazı doğal seçenekleri keşfedin.

Oral kandidiyaz denemeniz gereken için beş ilaç

Oral kandidiyaz, ağız iç çeperinde mantar Candida albicans birikiminin neden olduğu bir enfeksiyondur. Her yaşta gelişebilse de, çoğunlukla çocukları ve yaşlıları etkiler. Neyse ki, doğal yollarla bu durumla savaşabilirsiniz.

Bu çözümler, doktorların mantarları ortadan kaldırmak için önerdiği antifungal ilaçların yerini almasa da, enfeksiyon semptomlarını hafifletmek için iyi bir tamamlayıcıdır. Ek olarak, daha hafif vakalarda tek çare olabilirler. Onları deneyin!

Ayrıca Okuyun: Kandidiyaz Nedir?

1. Oral kandidiyaz için karbonat

oral kandidiyaz için karbonat
Karbonat mantarın hayatta kalamayacağı agresiflikte bir pH oluşturur.

İlk olarak, bir karbonat ile ağız çalkalamak, oral kandidiyaz için en iyi ilaçlardan biridir. Bu çözelti, Candida albicans mantarının etkisini nötralize etmeye yardımcı olan dezenfektan ve antifungal özelliklere sahiptir.

Kullanımı

 • İlk olarak, yarım çay kaşığı karbonatı bir bardak ılık suda çözün.
 • Sonra sıvı ile iki dakika gargara yapın.
 • Durulayın ve iyileşme görene kadar günde iki kez tekrarlayın.

2. Sade yoğurt

Oral kandidiyaz için en iyi ilaçlardan biri probiyotikli sade yoğurttur. Bu “iyi bakteri” kültürü Candida‘nın büyümesini kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ağızdaki sağlıklı bakterilerin dengesinin geri kazandırılmasına yardımcı olur.

Kullanımı

 • İlk belirtide, günde iki porsiyon sade yoğurt yiyin.
 • Şekersiz yoğurt tercih edin çünkü bu madde mantarı “besler”.

3. Limon suyu

limon suyu
Birçok özelliğinin yanı sıra limon suyu, kandida kontrolünde etkili olabilecek bir antiseptiktir.

Limon suyunun birçok tıbbi özelliği vardır. Bunlar arasında, bileşenlerinin antiseptik ve antifungal etkileri olduğunu belirtmeliyiz. Bu nedenle, oral kandidiyaz ve semptomlarıyla savaşmak iyi bir yardımcıdır.

Kullanımı

 • İki tercihiniz var. İlk olarak, limon suyunu ve ılık suyu birleştirebilir ve bu çözeltiyi günde üç kez gargara yapabilirsiniz.
 • Ayrıca, limon suyu ile çay yapabilir ve tercihen aç karnına içebilirsiniz.

4. Oral kandidiyaz için zerdeçal

Zerdeçal, doğal uygulamaları nedeniyle bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bu durumda, iyileşmeyi hızlandırmak için bir çözüm olarak vurguluyoruz. Araştırmalara göre, zerdeçal sarısı, kandida ile savaşmak için antifungal bir etkiye sahiptir.

Kullanımı

 • İlk önce bir bardak suyu ısıtın.
 • Kaynama noktasına ulaştığında, yarım çay kaşığı zerdeçal ekleyin.
 • İsterseniz, bir tutam karabiber de ekleyebilirsiniz.
 • Bir iyileşme görene kadar günde iki kez bu çözümü uygulayın.

5. Kekik esansiyel yağı

kekik esansiyel yağı
Yağlar antifungal ve antimikrobiyal özellikleri ile bilinir.

Kekik yağı antimikrobiyal ve antifungal bileşenlere sahip bir üründür. Birçok insan alternatif tedavilerde bu niteliklerden yararlanmıştır. Bu bağlamda, oral kandidiyaz semptomlarınızı en aza indirebilecek çarelerden biridir.

Kullanımı

Bir bardak ılık suya iki damla kekik yağı dökün. Tüketim için tasarlanmış bir yağ kullanın.
Ardından, solüsyonla iki dakika boyunca gargara yapın.
Çözeltiyi tükürün ve günde iki kez tekrarlayın.

Dikkat: Asla uçucu yağları yutmamalısınız. Ayrıca, ideal olan şey onları su ile seyreltmektir çünkü agresif olabilirler. Talimatları izleyin.

Oral kandidiyaz için doktora ne zaman gitmelisiniz?

Oral kandidiyaz vakalarının çoğu ciddi değildir. Aslında, genellikle tedavi olmaksızın kaybolurlar. Bununla birlikte, zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, doktorunuza danışmak en iyisidir. Tedavi edilmeyen bir enfeksiyon, bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda daha kolay yayılma eğilimindedir.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse, profesyonel bir tanı almak önemlidir. Diğer durumlar, oral kandidiyazın semptomlarına benzer semptomlarla ortaya çıkabilir. Bu nedenle, farklı bir tedavi gerekebilir.

Bazı doğal ilaçlar bebekler, çocuklar veya hamile kadınlar için uygun değildir. Bu nedenle, denemeden önce doktorunuza sormak önemlidir. Ayrıca bazı ilaçlarla kötü şekilde etkileşime girebildiklerini de göz ardı etmemelisiniz.

Oral kandidiyazın tipik semptomlarını mı yaşıyorsunuz? Öyleyse, bu makalede paylaştığımız bazı çözüm yollarını deneyin. Bununla birlikte, iyi sonuçlar elde etmek için doktorunuzdan tavsiye almayı unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Millsop, J. W., & Fazel, N. (2016). Oral candidiasis. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2016.02.022
 • Da Silva, F. C., Kimpara, E. T., Mancini, M. N. G., Balducci, I., Jorge, A. O. C., & Koga-Ito, C. Y. (2008). Effectiveness of six different disinfectants on removing five microbial species and effects on the topographic characteristics of acrylic resin. Journal of Prosthodontics. https://doi.org/10.1111/j.1532-849X.2008.00358.x
 • Matsubara, V. H., Wang, Y., Bandara, H. M. H. N., Mayer, M. P. A., & Samaranayake, L. P. (2016). Probiotic lactobacilli inhibit early stages of Candida albicans biofilm development by reducing their growth, cell adhesion, and filamentation. Applied Microbiology and Biotechnology. https://doi.org/10.1007/s00253-016-7527-3
 • Manohar V, Ingram C, Gray J, Talpur NA, Echard BW, Bagchi D, Preuss HG. Antifungal activities of origanum oil against Candida albicans. Mol Cell Biochem. 2001 Dec;228(1-2):111-7.
 • Wright, S. C., Maree, J. E., & Sibanyoni, M. (2009). Treatment of oral thrush in HIV/AIDS patients with lemon juice and lemon grass (Cymbopogon citratus) and gentian violet. Phytomedicine. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2008.07.015
 • Boukhatem, M. N., Ferhat, M. A., Kameli, A., Saidi, F., & Kebir, H. T. (2014). Lemon grass (cymbopogon citratus) essential oil as a potent anti-inflammatory and antifungal drugs. Libyan Journal of Medicine. https://doi.org/10.3402/ljm.v9.25431
 • Martins, C. V. B., Da Silva, D. L., Neres, A. T. M., Magalhães, T. F. F., Watanabe, G. A., Modolo, L. V., … De Resende, M. A. (2009). Curcumin as a promising antifungal of clinical interest. Journal of Antimicrobial Chemotherapy. https://doi.org/10.1093/jac/dkn488
 • Lee, W., & Lee, D. G. (2014). An antifungal mechanism of curcumin lies in membrane-targeted action within Candida albicans. IUBMB Life. https://doi.org/10.1002/iub.1326
 • Manohar, V., Ingram, C., Gray, J., Talpur, N. A., Echard, B. W., Bagchi, D., & Preuss, H. G. (2001). Antifungal activities of origanum oil against Candida albicans. Molecular and Cellular Biochemistry. https://doi.org/10.1023/A:1013311632207
 • Sousa FA, Paradella TC, Koga-Ito CY, Jorge AO. Effect of sodium bicarbonate on Candida albicans adherence to thermally activated acrylic resin. Braz Oral Res. 2009 Oct-Dec;23(4):381-5.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.