Kutanöz Kandidiyaz: Beş Tedavi

23 Kasım, 2020
Kutanöz kandidiyaz, cildinizin çeşitli bölgelerinde çirkin değişikliklere neden olabilecek bir enfeksiyondur. Sebebini ve onu tedavi etmenin birkaç yolunu keşfedin.

Kutanöz kandidiyaz, bir mantar olan Candida albicans‘ın cildinizde yer edindiğinde ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür.

Bu mikroorganizmalar, genellikle cildinizde büyük problemlere neden olmadan bulunur. Ancak, bazı dengesizlikler rahatsızlık verici semptomları tetikleyerek çoğalmalarına neden olabilir.

İlk başta, rahatsızlık tipik olarak katlanılabilir ve genellikle büyük sorunlara neden olmaz. Buna rağmen, tedavi edilmesi çok önemlidir, çünkü enfeksiyon vücudun diğer bölümlerine yayılabilir ve yayıldığında da daha karmaşık hale gelir.

Peki, ona karşı koymak için ne yapmalısınız?

Candida Hakkında Bazı Bilgiler

Candida cinsi, birçok maya türünün “annesidir” ve vücuda potansiyel olarak zararlı olabilir. Vücudumuzda bulunması yaygın olsa da, bazı türleri aşırı derecede çoğalır ve enfeksiyonlara neden olur. Deride saklandığında, sıklıkla deri kandidiyazisine yol açar.

Bu durum, evrimine ve bireysel bağışıklık sisteminizin cevabına bağlı olarak çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, genel bir düzeyde, şu şekilde ortaya çıkabilir:

 • Patlamalar veya kabarcıklar
 • Kırmızı veya mor yamalar
 • Etkilenen bölgelerdeki beyaz ve pul pul parçalar
 • Kuru, pullu derinin ayrılması
 • Cilt çatlakları ve kanama
 • Yanma veya acı hissi
 • Kızarma
 • Sivilce benzeri irin ile dolu çıbanlar

Keşfedin: Kandidiyaz Nedir?

Kutanöz kandidiyaz için beş tedavi

Bu durum için çoğu tedavi, esas olarak topikal anti-fungal ajanların uygulanmasından oluşur. Talk pudrası, krem veya losyon formunda gelebilirler. Ancak, bazen oral ilaçlar da reçete edilir.

Tedaviyi tamamlamak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

1. Kutanöz kandidiyaz hastalığınız varsa ıslak kıyafetlerinizi en kısa sürede değiştirin

terli kadın

Havadaki nem, vücudunuzun sıcak ortamı ile birlikte, mantarların konforlu olmaları ve çoğalmaları için mükemmel bir ortam oluşturur.

Mayolar ve terli antrenman kıyafetleri, kutanöz kandidiyazlı insanlar için özellikle sakıncalıdır. Bu nedenle, mantarların büyümesine son derece elverişli bir ortam yarattıkları için fiziksel aktivitenizden sonra uzun süre onları üstünüzde tutmaktan kaçının.

Islak giysileri çok uzun süre üstünüzde tuttuktan sonra belirtileriniz kötüleşebilir.

2. Gevşek Pamuklu Giysiler Giyin

Giydiğiniz kıyafet türü, bu cilt enfeksiyonu söz konusu olduğunda belirtilerinizin rahatlamasına büyük ölçüde katkıda bulunabilir.

Her ne kadar önemsiz görünse de, gevşek pamuklu giysiler giymek ter birikimini en aza indirir ve böylece Candida’nın büyümesini engeller.

3. Parfümlü Sabunlardan Kaçının

Sabunların ve diğer parfümlü ürünlerin uygulanması cildinizin doğal pH‘ını değiştirebilir. Bu nedenle, bu kutanöz kandidiyaz semptomlarını kötüleştirir.

Bu nedenle, bu enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için nötr organik sabunları tercih edin.

4. Şeker Tüketiminizi Azaltın

kutanöz kandidiyaz ve şeker ilişkisi
Kan şekeri mantarları besler ve gelişimlerini kolaylaştırır.

Şeker tüketiminin kutanöz kandidiyaz ile ne ilgisi var?

Aslında çok ilgisi vardır. Çoğu insan bunu bilmese de, yüksek kan şekeri seviyeleri Candida’nın antifungal ajanlara direncini artırabilir.

Şekerli ürünler tüketirken, glikoz tepe noktalarınız yükselir ve enfeksiyona duyarlılığınız artar. Bu nedenle, şeker tüketiminizi olabildiğince sınırlayın ve glikozunuzu stabilize edecek alışkanlıklar edinin.

Düzenli fiziksel egzersizle ve meyve ve sebzeler açısından zengin, sağlıklı bir beslenmeyle bunu azaltmak mümkündür.

Ayrıca Okuyun: Kandidiyazı Tedavi Edin

5. Beslenme Programınıza Probiyotikler Ekleyin

Probiyotik alımı, Candida ve diğer mikro organizmalarla mücadelede en iyi yollardan biridir. Bu canlı organizmalar patojen popülasyonlarını sizden uzak tutarak savunmanızı artırabilir.

Aslında, probiyotiklerin ve diğer fermente ürünlerin, geleneksel antifungal ajanlar kadar etkili veya belki de daha da etkili olabileceğini gösteren araştırmalar vardır. Daha da iyisi, yoğurt gibi çoğu probiyotiğin (gerçek yoğurt gibi) kullanımı güvenlidir ve yan etkileri yoktur.

Kutanöz kandidiyaz için ne zaman tıbbi yardım alınmalı?

doktor muayenesi
Etkili ve hızlı tedavi için erken tanı anahtar olacaktır.

Eğer ilk kez kutanöz kandidiyaz geliştiriyorsanız, tanıyı doğrulamak için doktorunuza danışmanız en iyisidir. Bazen semptomlar, daha fazla dikkat gerektiren diğer durumlara benzerlik gösterebilir. Bu nedenle, bazı ek testler gerekli olabilir.

Candida vakalarının çoğu hafiftir ve kısa sürede tedavi edilebilir. Ancak, daha hızlı bir iyileşme elde etmek için her zaman tedavi edilmesi tavsiye edilir. Doktorunuz semptomlarınızı hafifletmek için bazı mantar önleyici ilaçlar veya başka ilaçlar yazabilir.

Belirtilerinizde 7 ila 14 günlük bir süre sonra iyileşme yoksa veya tedaviye rağmen kötüleşirse tıbbi yardım alın. Zamanında dikkat etmek, daha ciddi sorunların ortaya çıkmasını önlemek için anahtardır.

Yukarıda verilen tüm önerileri uygulamaktan çekinmeyin. Ayrıca, zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza gidin.

 • Mandal, S. M., Mahata, D., Migliolo, L., Parekh, A., Addy, P. S., Mandal, M., & Basak, A. (2014). Glucose directly promotes antifungal resistance in the fungal pathogen, Candida spp. Journal of Biological Chemistry. https://doi.org/10.1074/jbc.C114.571778
 • Rodaki, A., Bohovych, I. M., Enjalbert, B., Young, T., Odds, F. C., Gow, N. A. R., & Brown, A. J. P. (2009). Glucose Promotes Stress Resistance in the Fungal Pathogen Candida albicans. Molecular Biology of the Cell. https://doi.org/10.1091/mbc.E09-01-0002
 • Hatakka, K., Ahola, A. J., Yli-Knuuttila, H., Richardson, M., Poussa, T., Meurman, J. H., & Korpela, R. (2007). Probiotics reduce the prevalence of oral Candida in the elderly a randomized controlled trial. Journal of Dental Research. https://doi.org/10.1177/154405910708600204
 • Mendonça, F. H. B. P., dos Santos, S. S. F., de Faria, I. da S., Gonçalves e Silva, C. R., Jorge, A. O. C., & Leão, M. V. P. (2012). Effects of probiotic bacteria on Candida presence and IgA anti-Candida in the oral cavity of elderly. Brazilian Dental Journal. https://doi.org/10.1590/S0103-64402012000500011
 • Kashem, S. W., & Kaplan, D. H. (2016). Skin Immunity to Candida albicans. Trends in Immunology. https://doi.org/10.1016/j.it.2016.04.007