Mastalji Nedir: Tanımı ve Nedenleri

Mastaljinin en yaygın nedeni, adet öncesindeki hormonal değişimdir. Ancak başka hastalık ihtimallerini elemek önemlidir. 
Mastalji Nedir: Tanımı ve Nedenleri

Son Güncelleme: 17 Nisan, 2020

Mastalji, göğüs ağrısı anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Kadınlarda çok yaygındır. Özellikle de henüz menapoza ulaşmamış doğurganlık yaşlarında olan kadınlarda görülür.

Farklı sebepler nedeniyle bu ağrının pek çok türü olabilir. Kadınların yüzde 70’e yakını hayatlarının bir döneminde bu ağrıyı deneyimlediklerini söylerler.

Evet oldukça can sıkıcı bir şey olabilir ancak gerçek şu ki vakaların büyük çoğunluğu adet kanamasıyla bir şekilde ilişkilidir. Bu nedenle, bu ağrı, nadiren ciddi hastalık göstergesidir.

Ancak mastaljinin belli hastalıkların belirtisi olduğu zamanlar da vardır. Hatta nadir de olsa bu ağrının sebebi meme kanseri olabilir. Çoktürelliği nedeniyle, bu yazıda, mastaljinin en sık rastlanan sebeplerini açıklayacağız. Bir doktora görünmeniz gerekip gerekmediğine karar vermek için bunları bilmeniz önemlidir.

Mastaljinin en yaygın nedenleri

Öncelikle genellikle mastaljiye yol açan şeyin hormonal aktivite olduğunu belirtmek önemlidir. Bir kadının adet döngüsü boyunca, belli aşamalarda östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesi değişir.

Yumurtlamadan sonra hormonlar, adetten günler öncesine kadar yüksek kalır. Onların fonksiyonları, meme bezini büyütmek için onun kanallarını uyarmaktır. Benzer şekilde göğüsler su toplamaya başlar. Bu nedenle sonuç boyutta büyümedir ve bu büyüme ağrıya yol açabilir.

Mastalji bu tür durumlarda dönüşseldir. Bu nedenle göğüs ağrısı adet döngüsüne göre bir kalıp takip eder. Adet kanamasının hemen öncesinde artar. Bazı kadınlar yumurtlamaya başladıkları andan itibaren bile onu deneyimleyebilirler.

doğurganlık ateş ölçer

Ayrıca bu ağrı türünün belli özellikleri vardır. Genellikle göğsün tamamını etkiler ve bu bölgedeki hassasiyet önemli derecede artar. Bazı kadınlar sutyen taktıklarında bu ağrıyı hissederler veya koltuk altlarına kadar yayılan bir ağrı hissedebilirler.

Dönüşsel hormon değişimleri kaynaklı mastalji için en yaygın kullanılan tedavi, hormonal doğum kontrol haplarıdır. Bazı çalışmalara göre, bazı durumlarda yan etki olarak ortaya çıksa ya da sürüp gitse de bu ilaçlar, bu ağrı türünü azaltmaya yardımcı olur.

Tekrarlamayan mastalji nedenleri

Hasar almak

Mastaljinin takip ettiği bir kalıp yoksa ve hormonal değişikliklerle de ilişkilendirilemiyorsa, o halde diğer olası sebeplerin araştırılması önemlidir. Başlangıçta ağrınızın herhangi bir darbe sonucu oluşması ihtimalini elemelisiniz.

İlaç

Benzer şekilde aldığınız ilaçlarla ilgili doktorunuzla konuşun. Bunun sebebi pek çok ilacın yan etki olarak bu bölgede ağrıya yol açabilecek olmasıdır. Özellikle de belli antidepresanlar ve hormonal terapiler buna neden olabilir.

Ameliyatlar

Geçmişte yapılmış bir göğüs ameliyatı da üstünden uzun zaman geçmiş bile olsa mastaljiye neden olabilir. Bazı sinirlerin, cerrahi müdahaleler esnasında hasar görmesi nispeten yaygın bir şeydir. Ameliyat izi de bu soruna neden olabilir.

Göğüs kistleri

Bunlar göğüslerin içinde oluşan suyla dolu küçük keselerdir. Ancak iyi huylu ve rahatsızlığa sebep olmadığı sürece tedavi gerektirmeyen bir durum olma ihtimali vardır. Bu kistlere, menopoz sonrası daha sık rastlanır ancak her yaşta görülebilirler.

Meme kanseri

Meme kanseri, kadınlarda en yaygın görülen kanser tiplerinden biridir. Ancak mastalji yoluyla kendini belli ettiğine nadir olarak rastlanır. Her durumda bu sebebi elemek de önemlidir. Bu nedenle doktorlar mamografi gibi tanı tekniklerini kullanmalıdırlar.

teknisyen mastalji ekran

Doktorlar mastaljinin nedenini nasıl belirlerler?

Sebeplerini doğru bir şekilde belirlemek için bir hasta, doktoruna, semptomları hakkında olabildiğince fazla bilgi vermelidir. Ağrının hangi bölgede oluştuğunun farkında olmalısınız.

Örneğin göğsünüzün tamamı mı ağrıyor yoksa bir kısmı mı? Benzer şekilde ağrının ne zaman ortaya çıkıp ne zaman yok olduğunu da bilmelisiniz.

Ayrıca bir doktor tanıyı koymak için belli tamamlayıcı testler yapma konusunda yardımcı olabilir. En yaygın kullanılan testler mamografi ve ultrasondur. Bazı durumlarda patolojinin mizacına karar vermek için biyopsi örneği de alınabilir.

Sonuç

Mastalji neredeyse tüm kadınların hayatlarının bir noktasında deneyimledikleri yaygın bir rahatsızlıktır. Genel olarak hormonal değişimlerden kaynaklanır. Ancak önemli olan doktorunuza danışmanızdır. Böylece herhangi bir şüpheniz varsa onları giderebilirler. Bir hastalığı eleyebilir veya düzgün bir şekilde onun tanısını koyabilirler.

İlginizi çekebilir ...
Meme Ağrısını Hafifletmek İçin 5 Doğal Tedavi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Meme Ağrısını Hafifletmek İçin 5 Doğal Tedavi

Meme ağrısını hafifletmek için hem topikal hem de oral olarak kullanılan ilaçları bir arada alabilirsiniz. Böylece daha etkili bir tedavi elde eder...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.