Menopoz Döneminde Kilo Vermek için İdeal Diyet

· 22 Nisan, 2018
Hedeflerinize ulaşmak için pes edemezsiniz, yapmanız gereken şey alternatifler aramaya başlamaktır.

Evet, menopoz döneminde kilo vermek mümkündür. Asıl mesele sizin için kişisel olarak en iyi beslenme seçeneklerini aramaktır. Her kadın hangi yaşta olursa olsun güzel görünmek ve hoş bir fiziğe sahip olmak ister. Ayrıca kim en güzel halinde görünmek ve hissetmek istemez ki?

Menopoz döneminde üretici bir evreden üretici olmayan bir evreye geçiş yaparken vücudunuzda bir dizi değişimler meydana gelir. Birçok kişi kilo alır, bu hoş karşılanmayan ya da rahatsızlık verici bir durum olarak görülür.

Bu yüzden kadınlar, menopoz döneminde özgüvenlerini yeniden kazanmak ve öz saygılarını artırmak adına kilo vermek için ideal diyeti arar.

Evet, menopoz döneminde kilo vermek mümkündür

Her bir kadına uygun tek bir kural olmasa da herkes için harika bir yol gösterici olacak bazı diyet önerileri bulmak mümkündür.

Bunlar sağlıklı yaşam alışkanlıklarıdır, örneğin: bol su içmek, yeteri kadar egzersiz yapmak ve elbette vücudunuza ihtiyacı olan faydaları sağlayacak besleyici bir diyet uygulamak.

Bunlar her diyetin temelinde yatan kurallardır.

Vücudunuz alışkanlıklarınıza göre çalışır; yani kötü alışkanlıklarınız varsa muhtemelen en iyi sonuçları alamayacaksınız demektir. Dedikleri gibi, siz yediklerinizsiniz.

Bu, abartarak belli bir yiyeceği hayatınızdan tamamen çıkarmakla olmaz. Ancak vücudunuzun kaliteli besin maddeleri almasına yardımcı olmakla olur.

Bugün sizinle uygulaması oldukça kolay bir diyet paylaşmak istiyoruz. Fazla çaba göstermenize gerek kalmadan ve pozitif bir tutumla sadece kilo vermekle kalmaz aynı zamanda daha iyi hisseder ve sağlıklı olmanın tadını çıkarırsınız.

Bu yazımızı da ziyaret edin: Mutlu, sağlıklı bir menopoz için ipuçları

İdeal diyet

1. Karbonhidrat tüketiminizi sınırlandırın

karbonhidrat tüketimini azaltın

Market alışverişi listenizden karbonhidrat içerikli ürünleri çıkarmak en iyisi olacaktır. Bu, diyetinize daha inanarak başlamanıza yardımcı olacak ve sağlığınız size teşekkür edecektir.

Burada bahsettiğimiz karbonhidratlar makarna, peynir, tereyağı, kızarmış yiyecekler ve diğer birçok ürünü kapsıyor. Bunlar yağ birikimini artırarak daha kolay kilo almanıza sebep olacaktır; bunu istemezsiniz, değil mi?

2. Yemeklerinizde daha fazla sebze kullanın

çeşitli sebzeler

Menopoz döneminde diyetinizi değiştirmeyi zorlu bir mücadele haline getirecek birçok değişimden geçeceksiniz (iştahınızda bile). Neyse ki sebzeler harika bir antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. Bunlar arasından menopoz döneminde kilo vermek için uygulayacağınız diyete eklemek için en iyi olanları şunlardır:

  • Domates
  • A, E ve D vitamini bakımından zengin havuç
  • Salatalar ve her çeşit yemek için marul
  • Brokoli: en iyi antioksidan kaynağı
  • Soğan: bol miktarda protein, mineral, antioksidan ve hatta kalsiyum içerir
  • Biber: yemeğinize farklı bir tat katmak için neredeyse her tarifte kullanabilirsiniz

3. Bu bir mit değil: kalsiyuma ihtiyacınız var

süt ürünleri ve çeşitli kuruyemişler

Menopoza eriştiyseniz bu konuya muhtemelen aşinasınızdır: kalsiyum alımı. Endişelenmeyin, iyi haberlerimiz var; bu minerali almak için hap ya da takviye kullanmak gibi sıkıcı bir yönteme başvurmak zorunda değilsiniz. Hatta, süt, sade yoğurt ve kuruyemişler sizin için idealdir ve kalsiyum bakımından zenginlerdir.

Diyetinizin iyi bir egzersiz rutiniyle dengelenmesi ve desteklenmesi gerektiğini de unutmayın. Hareketsiz bir yaşam tarzı dostunuz değildir, asla unutmayın.

Bu yazımızı da okuyun: Kalsiyum eksikliği için ne yapmalı?

4. Kırmızı et tüketimini azaltın ve daha fazla balık yiyin

kırmızı et

Menopoz döneminde vücudunuz kırmızı eti fazladan karbonhidrata dönüştürür ve bu da genellikle karın bölgesinde birikir. Bu durum kilo verme ve ideal kilonuzu koruma amacınıza ters düşer.

Kırmızı etin yerine balık ve deniz ürünlerini koyabilirsiniz. Denizin bu meyveleri sağlığa olan müthiş faydalarının yanı sıra çok lezzetlidir de. Ayrıca balıkla yapabileceğiniz bol miktarda tarif bulabilirsiniz. Bu ipuçlarını deneyin ve menopoz döneminde kilo verme hedefinizi gerçekleştirin.