Menopoz Döneminde Kilo Vermek için İdeal Diyet

Hedeflerinize ulaşmak için pes edemezsiniz, yapmanız gereken şey alternatifler aramaya başlamaktır.
Menopoz Döneminde Kilo Vermek için İdeal Diyet
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Evet, menopoz döneminde kilo vermek mümkündür. Asıl mesele sizin için kişisel olarak en iyi beslenme seçeneklerini aramaktır.

Her kadın hangi yaşta olursa olsun güzel görünmek ve hoş bir fiziğe sahip olmak ister. Ayrıca kim en güzel halinde görünmek ve hissetmek istemez ki?

Menopoz döneminde yeni bir evreye geçiş yaparken vücudunuzda bir dizi değişimler meydana gelir. Birçok kişi kilo alır, bu hoş karşılanmayan ya da rahatsızlık verici bir durum olarak görülür.

Bu yüzden kadınlar, öz güvenlerini yeniden kazanmak ve öz saygılarını artırmak adına menopoz döneminde kilo vermek için ideal diyeti arar.

Evet, menopoz döneminde kilo vermek mümkündür

Her bir kadına uygun tek bir kural olmasa da herkes için harika bir yol gösterici olacak bazı diyet önerileri bulmak mümkündür.

Bunlar sağlıklı yaşam alışkanlıklarıdır. Örneğin: bol su içmek, yeteri kadar egzersiz yapmak ve elbette vücudunuza ihtiyacı olan faydaları sağlayacak besleyici bir diyet uygulamak.

Vücudunuz alışkanlıklarınıza göre çalışır. Yani kötü alışkanlıklarınız varsa muhtemelen en iyi sonuçları alamayacaksınız demektir. Dedikleri gibi, ne yiyorsak oyuz.

Amacınıza, iş abartıp belli bir yiyeceği hayatınızdan tamamen çıkartarak ulaşamazsınız. Vücudunuzun kaliteli besin maddeleri almasına yardımcı olmakla bunu başarırsınız.

Bugün sizinle uygulaması oldukça kolay bir diyet paylaşmak istiyoruz. Fazla çaba göstermenize gerek kalmadan ve pozitif bir tutumla sadece kilo vermekle kalmaz aynı zamanda daha iyi hisseder ve sağlıklı olmanın tadını çıkarırsınız.

İdeal diyet

1. Karbonhidrat tüketiminizi sınırlandırın

karbonhidrat tüketimini azaltmak

Market alışverişi listenizden karbonhidrat içerikli ürünleri çıkarmak en iyisi olacaktır. Bu, diyetinize daha inanarak başlamanıza yardımcı olacak ve sağlığınız size teşekkür edecektir.

Burada bahsettiğimiz karbonhidratlar makarna, peynir, tereyağı, kızarmış yiyecekler ve diğer birçok ürünü kapsıyor. Bunlar yağ birikimini artırarak daha kolay kilo almanıza sebep olacaktır. Bunu istemezsiniz, değil mi?

2. Yemeklerinizde daha fazla sebze kullanın

menopoz döneminde kilo vermek

Menopoz döneminde diyetinizi değiştirmeyi zorlu bir mücadele haline getirecek birçok değişimden geçeceksiniz. İştahınızda yaşayacağınız dalgalanmalar da buna dahil

Neyse ki sebzeler harika bir antioksidan vitamin ve mineral kaynağıdır. Bunlar arasından menopoz döneminde kilo vermek için uygulayacağınız diyete eklemek için en iyi olanları şunlardır:

  • Domates
  • A, E ve D vitamini bakımından zengin havuç
  • Salatalar ve her çeşit yemek için marul
  • Brokoli: en iyi antioksidan kaynağı
  • Soğan: bol miktarda protein, mineral, antioksidan ve hatta kalsiyum içerir
  • Biber: yemeğinize farklı bir tat katmak için neredeyse her tarifte kullanabilirsiniz

3. Bu bir mit değil: kalsiyuma ihtiyacınız var

süt ürünleri ve çeşitli kuruyemişler

Menopoza eriştiyseniz  kalsiyum alımının önemini mutlaka işitmişsinizdir. Özellikle, bu dönemde kemik kütlesinde yaşanan olumsuz gelişmeler kalsiyum alımınızı artırmayı zorunlu kılmaktadır.

Ama endişelenmeyin, iyi haberlerimiz var. Bu minerali almak için hap ya da takviye kullanmak gibi sıkıcı bir yönteme başvurmak zorunda değilsiniz.

Süt, sade yoğurt ve kuruyemişler sizin için idealdir ve kalsiyum bakımından zengin besinlerdir.

Diyetinizin iyi bir egzersiz rutiniyle dengelenmesi ve desteklenmesi gerektiğini de unutmayın. Hareketsiz bir yaşam tarzı dostunuz değildir, asla unutmayın.

4. Kırmızı et tüketimini azaltın ve daha fazla balık yiyin

menopoz döneminde kilo vermek için doğru beslenme

Menopoz döneminde vücudunuz kırmızı eti fazladan karbonhidrata dönüştürür ve bu da genellikle karın bölgesinde birikir. Bu durum kilo verme ve ideal kilonuzu koruma amacınıza ters düşer.

Kırmızı etin yerine balık ve deniz ürünlerini koyabilirsiniz. Deniz ürünleri sağlığa olan müthiş faydalarının yanı sıra çok lezzetlidir de. Ayrıca balıkla yapabileceğiniz bol miktarda tarif bulabilirsiniz.

Bu ipuçlarını deneyin ve menopoz döneminde kilo vermek hedefinizi kolayca gerçekleştirin.

İlginizi çekebilir ...
Menopoz Semptomlarını Rahatlatmak İçin 9 Çözüm
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Menopoz Semptomlarını Rahatlatmak İçin 9 Çözüm

İyi beslenmeye ve menopoz semptomlarını rahatlatmak için faydalı olan gıdalara da ek olarak, alternatif çözümler üretebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.