Menopozu Yönetmeye Yardımcı 6 Doğal Ürün

Menopoz semptomlarına yardımcı olacak birçok kimyasal ürün vardır; ama daha az yan etki yaratan doğal alternatifleri tercih etmek her zaman en iyisidir. Bunları deneyin!
Menopozu Yönetmeye Yardımcı 6 Doğal Ürün

Son Güncelleme: 20 Mart, 2019

Menopoz genellikle 45 ile 54 yaşları arasında başlar. Menopoz başladığı zaman, kadınlar genellikle birkaç kilo alabilir. Bu makalede menopozu yönetmeye yardımcı 6 doğal ürünü paylaşacağız.

Menopoza girdikten sonra figürünüze ve cildinize dikkat etmenin yanı sıra, beslenmenizde ve aldığınız takviyelerde değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bu değişiklikler, hayatın bu evresiyle yüzleşmek için mümkün olan en iyi enerjiye sahip olmanıza yardım edecektir.

Menopoz dönemindeki metabolik değişiklikler

Kadınlar; menstruasyonun sona ermesiyle gece terlemesi, sinirlilik, sıcak basması, depresyon ya da kaygı ile beraber gelen hormonal değişiklikler yaşar. Kadınların 45 yaşını geçtikten sonra kas kütlelerini kaybetmesi oldukça yaygındır. Bu, karın bölgesinin büyümesi anlamına gelebilir.

Menopoz konusunda bilgili bir beslenme uzmanından tavsiyeler almak her zaman en iyisidir. Protein alımının daha fazla ve rafine edilmiş unlar ve doymuş yağ gibi bazı karbonhidrat alımının daha az olduğu, kas kütlesini korumaya odaklı bir diyet benimsemek çok yararlı olabilir.

spor yapan yaşlı kadın

Menopoz dönemindeki kadının bedeninde oluşan değişiklikler hormonal, doğal ya da sentetik bazı ilaçlar alarak yönetilebilir. Bununla birlikte, doğal ürünlere de dönebilirsiniz. Menopozu yönetmeye yardımcı 6 doğal ürünün neler olduğuna bakalım.

Menopozu yönetmeye yardımcı doğal ürünler

1. Menopozu yönetmeye yardımcı soya izoflavonları

Soya izoflavonları en çok bilinen besin takviyelerinden biridir ve birçok kadın tarafından kullanılır. Yapısı doğal östrojene benzer. Bu nedenle, menopoz döneminde üretimi duran östrojen için çok iyi bir alternatiftir. Soya, doğal hormonların olmadığı yeri doldurmak için mükemmel bir tamamlayıcı olabilir.

Kontrendikasyonlar

  • Herhangi bir nedenle doğal hormon alamıyorsanız, başka herhangi bir bitkiden soya izoflavonu almamanız gerekir.
  • Aynı şekilde, soya alerjisi olan insanlar için tavsiye edilmez.
  • Soya tüketimi ile ilgili bir diğer sorun da, piyasada genetiği değiştirilmiş versiyonların çoğalmış olmasıdır.
  • Soya ürünleri almaya gittiğiniz zaman organik ya da doğal soya seçmeniz en iyisidir. Kapsül formunda, krem olarak vb. bulabilirsiniz.

2. Siyah yılan kökü içeren ürünler

Bilimsel adı Actaea racemosa olan bu bitki ile yapılan ürünler geleneksel olarak soya ile yapılmış ürünler yerine kullanılabilir. Bunun iyi yanı, soya alerjisi olan insanlar için etkili olması ve genetiği değiştirilmiş soya riskini ortadan kaldırmasıdır.

Kökeni Kuzey Amerika"da olan bu dikkate değer bitki, menopoz belirtilerini kısa zamanda azaltabilir. Ayrıca anksiyete, sıcak basması ve çarpıntı için de faydalıdır. Bu bitkiyi birçok kilo kaybı ya da saç dökülmesi ürününde bulabilirsiniz.

3. Karanfil

Baklagil ailesine ait bu vahşi bitki, aynı zamanda izoflavonlar da içerir. Gece terlemelerini, anksiyete ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur. Karanfil ürünlerini bulmak çok kolaydır. İzoflavonların yanı sıra, mineraller (magnezyum, potasyum, kalsiyum) ve C vitamini de dahil olmak üzere faydalı maddeler taşır.

4. Maca kökü

Maca kökü endişe, depresyon ve libido kaybını yönetmenin yanı sıra, menopozu yönetmeye ve semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Dünyanın çeşitli yerlerinde, örneğin Peru ve Bolivya"da, birçok sağlık sorunu için eski çağlardan beri maca kullanılmaktadır.

maca kökü

5. Çin Melekotu (Dong quai)

“Dişi ginseng" olarak da bilinen Dong quai (Angelica sinensis) genellikle hem menopoz hem de adet öncesi sendrom belirtilerini hafifletmek için kullanılır. Geleneksel Çin tıbbı bu bitkiyi yıllardır kullanmaktadır. Doğal östrojene benzer bir etkiye sahiptir.

6. Menopozu yönetmeye yardımcı omega 3

Omega 3 gibi esansiyel yağ asitleri, sağlık için birçok yönden için çok faydalıdır. Bağışıklık sisteminizi ve kalbinizi korumanın yanı sıra, menopoz sırasında çok önemli olan antienflamatuar olarak kullanılır.

Omega 3, vücudunuzdaki birçok hormona özgü doğal bir E vitamini kaynağıdır. Bu, onu menopoz sırasında kullanmak için iyi bir fikir haline getirir. Sıcak basmalarını önlemese de, iltihaplanmaları ve kemik sağlığını iyileştirir ve yüksek kolestrole etki eder.

İlgini çekebilir ...
Sağlıklı Bir Menopoz Dönemi Mümkün Mü?
Sağlığa bir adımRead it in Sağlığa bir adım
Sağlıklı Bir Menopoz Dönemi Mümkün Mü?

Kadınlar 60’lı yaşlara doğru menopozun belirtilerini hissetmeye başlarlar. Korku dolu hikâyeler işitmiş olsanız da sağlıklı bir menopoz dönemi mümkün.