Mercanköşkün Faydaları ve Kontrendikasyonları

Mercanköşk genellikle çeşitli yemeklerde kullanılır. Özellikleri nedeniyle sindirim rahatsızlığı ve hormonal sorunlardan korunmak için de kullanılır.
Mercanköşkün Faydaları ve Kontrendikasyonları

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Mercanköşk (Origanum majorana) aromatik yapısıyla Akdeniz mutfağında bilinen bir bitkidir. Bitki, Lamiaceae ailesine aittir ve tıbbi uygulamaları için dünya çapında da popüler hale gelmiştir. Mercanköşkün faydaları ve kontrendikasyonlarını duydunuz mu?

Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine dergisinde yayınlanan bir makalede ayrıntılı olarak belirtildiği gibi, insanlar bitkiyi İspanya, Macaristan, Portekiz, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde yetiştiriyor. Genel olarak, insanlar onu anti-enflamatuar, antibakteriyel, gastroprotektif ve antioksidan özellikleri için kullanırlar.

Bu makalede, ne için kullanıldığını ve ne zaman kullanmamanız gerektiğini size anlatacağız.

Mercanköşkün bilim destekli faydaları

Yemek pişirmeye gelince, mercanköşkü çorbalara, salatalara ve et yemeklerine güzel bir aroma vermek için kullanabilirsiniz. Bu arada, geleneksel tıpta insanlar onu sindirimi teşvik etmek ve adet belirtilerini yatıştırmak için kullanırlar. Aslında insanlar başka faydaları da olduğunu iddia ediyorlar.

Ancak, bunu herhangi bir hastalık için birinci basamak tedavi olarak kabul etmek için bugüne kadar sağlam bir kanıt yoktur. Bu nedenle, tıbbi tedavilerin yerini almamalıdır ve sağlık sorunlarına karşı tek seçenek olarak kullanmak iyi değildir.

Hastalanırsanız, her zaman en iyisi bir profesyonele danışmaktır. Şimdi bu netleştiğine göre, ana kullanım alanlarına bir göz atalım.

Sindirim problemlerini yatıştırmaya yardımcı olur

Mide ağrısı yaşayan kadın
Mercanköşk mide ülserleriyle savaşmaya yardımcı olabilir.

Doğal tıpta, mercanköşkün en belirgin faydalarından biri sindirim sağlığı ile ilgilidir. The American Journal of Chinese Medicine’da yayınlanan araştırmaya göre, bu bitki muhtemelen uçucu yağlar, flavonoidler, tanenler ve diğer maddeler içeriğinden dolayı antiülserojenik özelliklere sahiptir.

Aynı şekilde, Brezilya Mikrobiyoloji Dergisi’nde yayınlanan çeşitli bitkiler üzerine yapılan bir araştırma, mercanköşkün gıda kaynaklı hastalıklara karşı yararlı olduğunu buldu. Özellikle Clostridium perfringens olarak bilinen patojenle savaşmaya yardımcı olabilir.

Adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur

Mercanköşk, özellikle adet döngüsündeki değişikliklerle karşı karşıya kaldığında, kadın sağlığı için bir müttefiktir. Hem özüt hem de çay formunda hormonal dengenin yeniden sağlanmasında olumlu etkiler göstermiştir.

Aslında, Journal of Human Nutrition and Dietetics’te yayınlanan randomize kontrollü bir çalışmanın sonuçları, mercanköşk çayının polikistik over sendromlu hastalar için faydalı olduğunu vurgulamaktadır. Hormonal aktiviteyi ve insülin duyarlılığını düzenlemeye yardımcı olduğu görülmektedir.

Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur

Mercanköşkün faydalarının çoğu, antimikrobiyal ve antifungal özelliklerine atfedilir. Bu sayede özleri, bazı enfeksiyon türlerini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir. Global Advances in Health and Medicine’de paylaşılan bir çalışmada mercanköşk, ince bağırsakta aşırı bakteri çoğalmasına karşı yararlı bulunmuştur.

Ayrıca, seyreltilmiş uçucu yağı, mantar cilt enfeksiyonları üzerinde ilginç etkiler göstermiştir. Şimdilik, bu kullanımları doğrulamak için daha fazla kanıta ihtiyacımız var, ancak doktorlar bunu çoğu sağlıklı yetişkin için güvenli bir çare olarak görüyor.

Mercanköşkün kontrendikasyonları

Göbeğini tutan hamile kadın
Mercanköşkün kontrendikasyonlarından biri hamilelik sırasında kullanılmasıdır.

Mercanköşkün temel faydalarını zaten tanımlamıştık. Şimdi, bitkinin sahip olabileceği bazı yan etkileri ve olası etkileşimleri açıklığa kavuşturmak önemlidir. Kullanmayla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, en iyisi doktorunuza danışmaktır.

  • Hamile veya emziren kadınlar mercanköşk takviyeleri veya çayından kaçınmalıdır. International Journal of Obstetrics and Gynecology’de yayınlanan bir yayına göre hormonal aktivite üzerindeki etkisinden dolayı bu durumlarda zararlı olabilmektedir.
  • Bu bitkiden alınan takviyeler kanın pıhtılaşmasına müdahale edebilir. Bu nedenle, antikoagülanlarla tedavi görüyorsanız veya ilişkili rahatsızlıklarınız varsa doktorlar buna karşı tavsiyede bulunurlar.
  • Bitki ve özleri, kan şekeri seviyelerini düşürerek diyabet ilaçları ile etkileşime girer. Bu nedenle, doktorunuz izin vermedikçe, bu durumlarda kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Mercanköşk faydalarından nasıl yararlanılır?

Mercanköşk sizin için kontrendike değilse, çeşitli tariflere küçük miktarlarda dahil edebilirsiniz. Hatta çorbalara, güveçlere, salatalara, sebzelere, etli tariflere ve diğerlerine eklemek için bir çorba kaşığı yemeklik yağ ile birleştirebilirsiniz.

Şimdi, takviye veya çay olarak alırsanız, üreticinin tüketim talimatlarını izlemenizi öneririz. Mümkün olduğunda, düzenli olarak herhangi bir şey almadan önce doktorunuza sormanız daha iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Al-Howiriny T, Alsheikh A, Alqasoumi S, Al-Yahya M, ElTahir K, Rafatullah S. Protective Effect of Origanum majorana L. ‘Marjoram’ on various models of gastric mucosal injury in rats. Am J Chin Med. 2009;37(3):531‐545. doi:10.1142/S0192415X0900703X
  • Radaelli M, da Silva BP, Weidlich L, et al. Antimicrobial activities of six essential oils commonly used as condiments in Brazil against Clostridium perfringens. Braz J Microbiol. 2016;47(2):424‐430. doi:10.1016/j.bjm.2015.10.001
  • Haj-Husein I, Tukan S, Alkazaleh F. The effect of marjoram (Origanum majorana) tea on the hormonal profile of women with polycystic ovary syndrome: a randomised controlled pilot study. J Hum Nutr Diet. 2016;29(1):105‐111. doi:10.1111/jhn.12290
  • Chedid V, Dhalla S, Clarke JO, et al. Herbal therapy is equivalent to rifaximin for the treatment of small intestinal bacterial overgrowth. Glob Adv Health Med. 2014;3(3):16‐24. doi:10.7453/gahmj.2014.019
  • Ernst, E. (2002). Herbal medicinal products during pregnancy: are they safe? BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology, 109(3), 227–235. https://doi.org/10.1111/j.1471-0528.2002.t01-1-01009.x
  • Yazdanparast R, Shahriyary L. Comparative effects of Artemisia dracunculus, Satureja hortensis and Origanum majorana on inhibition of blood platelet adhesion, aggregation and secretion. Vascul Pharmacol. 2008;48(1):32‐37. doi:10.1016/j.vph.2007.11.003
  • Yen HF, Hsieh CT, Hsieh TJ, Chang FR, Wang CK. In vitro anti-diabetic effect and chemical component analysis of 29 essential oils products. J Food Drug Anal. 2015;23(1):124‐129. doi:10.1016/j.jfda.2014.02.004

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.