Ruh Eşi Olmaktansa İyi Bir Takım Olun

Bir çift birbirini tamamlamalıdır. Aynı zevklere sahip olmasanız da iyi bir takım olabilmelisiniz.
Ruh Eşi Olmaktansa İyi Bir Takım Olun

Son Güncelleme: 08 Mart, 2019

Bazı insanlar bütün hayatlarını ruh eşi bulmaya çalışarak geçirirler. Tatları, tutkuları ve alışkanlıkları aynı olan kişiyi. Ancak gerçekte en önemli olan şey iyi bir takım olmanızdır.

Eşinizin akşam yemeği için evde kalmayı mı yoksa dışarı çıkmayı mı seçtiği önemli değildir. Siz spor yapmak isterken, onun romantik filmler izlemek istemesi fark etmez. Asıl mesele, birbirinize saygı duymanız, bir noktada anlaşmanız, karşınızdakinden bir şeyler öğrenmeniz ve iyi bir takım olmanızdır.

Harika bir çift olmak; %100 her konuda anlaşmanız, aynı kalp atışlarını paylaşmanız ve olaylara aynı pencereden bakmanız yani ruh eşi olmanız demek değildir.

Harika bir çift olmak zıtlıklarınızdan güçlü ve dayanıklı parçalar alıp bunları tek ve dayanıklı bir şekilde dikebilmenizdir. Bugün size, iyi bir takım olmanın anahtarlarını açıklayacağız.

Farklılıklarımıza rağmen iyi bir takımız

Sırf aynı şeyleri sevmiyorsunuz diye umutsuzluğa kapılma hatasını yapamazsınız. Aynı kitapları, filmleri ya da yemekleri sevmeyebilirsiniz. Filmlerdeki gibi ruh eşi olmanıza gerek yok.

Esas endişelenmeniz gereken şey zıtlığa düştüğünüzde anlaşmaya varamamaktır. Yani kendinizi karşınızdakinin yerine koyamıyorsanız, yalnızca kendi düşüncelerinizi ve kararlarınızı dayatmaya çalışıyorsanız…

Önemli olan değerlerinizdir

İyi bir takım olmak için, politik düşüncelerde hemfikir olmayabileceğinizi ve hatta farklı kişilik özellikleriniz bulunabileceğini sindirmeniz gerekir.

İçe dönük insanlar, dışa dönük insanlarla iyi bir partner olabilir. Fakat iki tarafın da uyumu kesinlikle bulması gereken bir nokta vardır o da değerlerinizdir.

 • Değerler, ikinizin de sevgi dolu bir ilişki ya da bir ailenin ne demek olduğu konusunda benzer fikirlere sahip olmanızı sağlayan şeylerdir.
 • Aynı değer sistemine sahip olmak, farklılıklarınıza saygı duymanıza ve anlamanıza yardımcı olacaktır. Dahası, karşınızdakinin farklı bakış açısını görürsünüz ve bunlara da önem verirsiniz, hatta onlardan öğrenebilirsiniz.
ruh eşi

Farklı düşünmek farklı şekilde hissetmek demek değildir

Eğer partneriniz kedileri seviyorsa ve siz de köpekçiyseniz, bu sizi daha az sevdiği anlamına gelmez. Eğer o vejeteryansa, siz öyle olmadığınız için sizden nefret edeceği anlamına gelmez.

 • Farklı düşünmek birbirinizi daha az sevmek değildir. Bu, birbirinize saygı duymak ve karşılıklı özgürlük vermek demektir, özellikle de kendiniz olma özgürlüğünü vermek.
 • Fakat aklınızda tutmanız gereken bir nokta vardır: partnerinizin düşünce şeklinizi değiştirmeye, kendi zevklerini, ideallerini veya tutkularını size aşılamaya hiçbir şekilde hakkı yoktur.
 • Çünkü takım olmak için her bir üye, saygı olmadan birlik olunamayacağını anlamalıdır. Farklılıklarınızı anlamadan, birlik olmanız mümkün değildir.

Farklılıklarınız sizi zenginleştirir

 • Profesyonel hayatlarınız farklı çevrelerde yer alıyor ve gününüzü farklı ortamlarda geçiriyor olabilirsiniz. Fakat eve giderken kalkanınızı indirdiğinizde geriye kalan her şey kalıcıdır: birbirini seven iki kişi.
 • Farklılıklarınız olabilir, ters yönlere doğru hareket etmiş olabilirsiniz. Ama günün nasıl geçtiğini anlatmayı da seviyorsunuzdur. Birbirinizden öğrenmeyi, birbirinizin bakış açılarını görmeyi seviyor olabilirsiniz.
 • Belirli bazı konularda anlaşmaya varamıyorsanız, bu önemli değildir. Partneriniz pes etmeyip, kırsal tarafta bir ev alabilir fakat haftasonları hala geziyor olabilirsiniz.

Bunu da okumanızı öneriyoruz: Beni Yargılayan Kendini Benim Yerime Koymalı

takım olmak

Nasıl anlaşacağınızı biliyorsunuzdur

İyi bir takım olmak için nasıl anlaşmaya varacağınızı bilmek önemlidir. Ayrıca ortak amaçlarınıza ulaşabilmek için nasıl iyi bir iletişimde olacağınızı bilmek de yaşamsaldır. Saygı ve ilgiyle dinleyin: sadece cevap vermek için değil, aynı zamanda anlamak için dinleyin.

 • Karşınızdaki kişinin bakış açısını anlayın. Hepimizin bazı konularda kendi görüşleri vardır fakat empati kurmanız gerekmektedir. Partnerinizin ne hissettiğini veya neyi neden yaptığını anlamak için kendinizi onun yerine koymalısınız.
 • Kabullenmek kaybetmekle aynı şey değildir; bu yeni olasılıklar deniyor olduğunuz anlamına gelmektedir. İyi bir takım olmak için, bir konuda açık olmalısınız: kimse kazanmak veya kaybetmek zorunda değildir.
 • Günlük galibiyetleri kazanmak için her seferinde bir şey kabullenmelisiniz.
 • Yani her zaman adım adım ilerlemeyebilirsiniz. Bazen birazcık verirken, aniden beklemediğiniz şeyleri fark edersiniz. İkinizi de zenginleştiren şeyleri.
çift

Bu dikkate almaya değer bir şeydir. Aradığınız şey bir ruh eşi değildir. En iyi çiftler aynı değerleri paylaşırlar, kafa dengidirler ve farklılıkları diyaloglarla ve saygıyla atlatırlar çünkü onlar iyi bir takım oluşturmuşlardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.